Citron a ocet je silná dvojka při uklízení. Co všechno v domácnosti dokáží?

Citron a ocet jsou super pomocníci na úklid domácnosti. Podívejte se na pár babských osvědčených rad. Vyzkoušejte citrón a ocet, nebo i kyselinu citronovou.

Skvrny na nerezovém nádobí

Pokud máte skvrny na nerezovém nádobí, pokapejte si hadřík citronovou šťávou nebo octem a nádobí jím důkladně otřete a flanelem doleštěte.

Skvrny na plastovém prkénku

Skvrn na plastovém prkénku po zelenině a mase se zbavíte, jakmile jej potřete olejem, pokapete citrónovou šťávou či octem, necháte působit a opláchnete

Čistění mikrovlnky

Nečistoty a mastnotu z mikrovlnky odstraníte rychle a snadno, pokud v ní necháte 30 sekund působit horkou vodu s vymačkaným citrónem nebo trochou octa.

Odstranění vodního kamene

Usazeniny vodního kamene v koupelně a v kuchyni odstraníte hadrem namočeným do octa. Sprchovou hlavici ponořte přes noc do roztoku s octem.

Foto: Shutterstock

Odstranění zápachu v bytě

Když pečete rybu, svařte vodu s octem nebo citrónem, aby nebyla ryba cítit po celém bytě. Nalijte ji do šálku a nechte byt provonět. Můžete přidat pár hlaviček hřebíčku.

Odstranění zápachu v lednici

Citronová šťáva i ocet odstraní i zápach z ledničky. Vložte do ní citron, který trochu vydlabete a do důlku nasypete sůl. Můžete vložit i šálek s octem.

Čistění kožené sedačky

Koženou sedačku i bundu vyčistíte octovou vodou. Pak ji potřete olejem a po jeho vsáknutí vyleštěte čištěnou plochu suchým hadříkem.

Skvrny na koberci

Pro osvěžení barev na koberci použijte octovou vodou. Nejprve koberec důkladně vyluxujte a vyčistěte jej kartáčkem, který namáčíte do octové vody.

Skvrny na propoceném oblečení

Pokud vás trápí propocené fleky v podpaží triček, košilí a blůzek, než je dáte vyprat, namočte je do vlažné vody s octem.

Odstranění skvrn od ovoce z oblečení

Pokud si oblečení pokapete šťávou z ovoce, smíchejte teplou vodu s citronovou šťávou a skvrnu vyčistěte.

Odstranění skvrn od inkoustu

Skvrny od inkoustu co nejrychleji potřete směsí z citronové šťávy, vody a soli. Velmi dobře půjdou dolů.

Vytvořte si čistič

Do nádoby dejte ve stejném poměru bílý vinný ocet, citronovou šťávu a vodu a promíchejte. Čistič použijte na běžné domácí uklízení včetně vytírání.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments