Co byste neměli opomenout, pokud vás čeká prodej domu?

Prodej domu je v mnoha ohledech specifický a rozhodně mnohem náročnější než prodej bytu. Zatímco byt či garsonku si spousta lidí pořizuje i krátkodobě, dům je obvykle investicí na celý život. Proto také déle trvá ho prodat. Zájemci zvažují každý aspekt.

Věděli jste, že prodej domu obvykle trvá aspoň 6 měsíců? Jestliže jde o ne příliš atraktivní lokalitu, tak i déle. A častokrát se prodej ještě následně zkomplikuje. Těsně před podepsáním smlouvy se objeví nesrovnalost v katastru či zatékající střecha a vše se nanovo prodlužuje.

Jak si počínat, chcete-li, aby prodej domu proběhl hladce?

Nejdříve si zkontrolujte katastr

V prvé řadě byste měli zkontrolovat, co je zaznamenáno v katastru nemovitostí. Dnes už to jde udělat online na webu Nahlížení do katastru či na Katastr 2.0. Při použití Nahlížení do katastru si vyberte „katastrální mapa + ortofoto“ a ověřte si, zda se katastrální mapa překrývá s leteckými snímky pozemku.

V době komunismu se běžně stávalo, že si lidé posunuli plot po domluvě se sousedem, možná je váš pozemek ve skutečnosti menší. Nebo naopak větší. Zjistíte-li změnu, je nutné vše napravit (odkoupit pozemek, zlegalizovat stavbu atd.).

Nechte si správně odhadnout cenu

Nikdo nechce prodat pod cenou a prodej za příliš vysokou cenu zase znamená, že se věc bude hrozně dlouho táhnout. Nakonec stejně budete muset zlevnit. Cenu ovlivňují lokalita (dopravní dostupnost), odhad pozemku, hodnota domu. Vážně to nejde tak snadno, že byste jen prozkoumali, kolik stojí podobné domy, a podle toho si částku střelili od boku.

Nechte si provést inspekci nemovitosti

Co kdybyste zájemcům rovnou předložili expertní posouzení technického stavu domu? Opět tím ušetříte čas, protože zájemci si velmi rádi zvou stavaře, inženýry a své kamarády různých profesí, aby jim poradili, zda dům stojí za koupi. Budete-li mít v ruce papír, tomu všemu předejdete.

Nebudeme vám lhát. Prodej domu je náročná a zdlouhavá záležitost, díky výše uvedeným radám ji však přece jenom trochu zjednodušíte.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments