Co kdybychom vyráběli nové byty ve fabrice, napadlo Babiše. Premiér se rozhodl řešit krizi bydlení po svém

Jak už je zvykem Andreje Babiše před volbami, najednou najde řešení na úplně každý problém, který občany České republiky trápí. Co na tom, že za dobu jeho vlády vzrostly ceny bytů o desítky procent a nikdo se příliš nezaobíral tím, jak by se tento trend dal zvrátit, natožpak aby přišel s konkrétním řešením. Od představitelů Babišovy vlády jsme maximálně slyšeli, že se lidé budou muset smířit s tím, že nebudou bydlet ve svém.

Teď je ale vše zase jinak, tedy alespoň na papíře, který Babiš použil k sepsání své předvolební knihy Sdílejte, než to zakážou. “A když jsem o tom všem znovu přemýšlel, napadlo mě, co kdybychom vyráběli hotové byty? Normálně ve fabrice. Žádná předražená stavba, která trvá nekonečně dlouho,” uvedl Andrej Babiš.

Ano, tak jednoduché by to mohlo být. Teoreticky. Zní to opravdu skvěle:

“Představte si, že obec nutně potřebuje nové byty. Co nejrychleji a co nejlevněji, samozřejmě. Jediné, co musí udělat, je vylít betonovou desku na pozemku. A stát pak už všechno zařídí,” rozplývá se premiér nad svým nápadem.

Je otázkou, zda premiér ale někdy v posledních letech vůbec promluvil s někým, kdo se věnuje developmentu. Ten by mu možná řekl, že vyřízení všech povolení na bytový dům trvá roky a je přitom celkem jedno, z čeho ho stavíte. Od záměru po realizaci tak uplyne klidně deset let, což je extrémně dlouhá doba a také důvod, proč se nestaví tolik, kolik by bylo potřeba.

Podle Babiše je ale problém jinde. “Stát bude mít totiž fabriku na byty. Bude vyrábět
rovnou hotové moduly. Kuchyně, obývák, koupelna, ložnice.

Zdá se přitom, že se Babiš nad svým záměrem skutečně zamyslel, protože ho má vymyšlený do posledního detailu. “V kuchyni rovnou z výroby je krásná světlá dřevěná linka, kuchyňský ostrůvek, kvalitní trouba, plynová nebo indukční varná deska, super digestoř a osvětlení takové, že bude celá kuchyň jen zářit. Bude mít totiž nejen centrální osvětlení, ale nasvícená bude i pracovní deska a prostor nad jídelním stolem. I ten už v kuchyni bude. Jídelní stůl pro šest lidí,” zasnil se premiér, jak krásně by to celé mohlo vypadat. “V obýváku pohodlná sedačka s taburetem a na kvalitní dřevěné podlaze nebo stylovém koberci nízký konferenční stolek. Televize samozřejmě zavěšená na stěně. Všechno už z fabriky!

A to je nejlepší na konec. Zázračně nízká cena. “Asi 16 000 korun za metr čtvereční. Kdo se aspoň trošku orientujete, tak víte, že průměrná cena u nás je úplně jinde. A v Praze klidně přes 100 000 korun,” tvrdí Babiš.

Jak se zdá, bytová krize je vyřešena. Tedy přinejmenším teoreticky.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments