Vojtěch připustil povinné očkování proti covidu. Jako první by šli zřejmě lékaři a sestry

Ještě před začátkem očkování proti koronaviru politici neustále opakovali, že vakcína je možností, nikoliv však povinností. Různí ministři zdravotnictví slibovali, že očkování nebude povinné. Maximálně připouštěli, že se s ním mohou pojit určité výhody. To už dnes platí: očkování je třeba mít pro návštěvu restaurací či kadeřnictví, případně pro cestování, byť zatím je možné ho nahradit negativním testem.

Zdá se však, že padá i tabu povinného očkování. Zavádějí ho první země jako Francie a Řecko. Francouzský prezident Emmanuel Macron nařídil proočkovat zdravotnický personál a dodal, že zkoumá možnost povinného očkování všech občanů.

Na tiskové konferenci poprvé možnost povinného očkování nevyloučil ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. “O tom se musí vést větší a širší debata, nemá to rozhodnout sám ministr zdravotnictví, musí se to řešit s odborníky, poskytovateli,” uvedl Vojtěch. Vedle něj stojící prezident České lékařské komory Milan Kubek pak okamžitě přitakal s tím, že nejlepší možností by bylo očkování udělat povinným.

Ne všichni experti se na takovém kroku ale shodnou. “V tuto chvíli je společnost polarizovaná tak, že ani já nejsem pro to, aby to bylo povinné,” řekl pro Lidové noviny epidemiolog Roman Prymula. Na druhé straně se domnívá, že povinné očkování zdravotníků je nápadem dobrým. Osvědčil se podle něj i v zahraničí při řadě infekcí. V České republice se zdravotníci povinně očkují proti žloutence typu B.

Podle Milana Kubka by se měli povinně proočkovat také pracovníci v sociálních službách. Ti totiž zatím nevykazují potřebnou míru proočkovanosti.

Podle Romana Prymuly má smysl očkovat ty, kdo pracují s lidmi s oslabenou imunitou. “Třeba u chřipky. Tou totiž nakazili v některých případech lékaři lidi na odděleních, kde měli pacienti výrazně sníženou imunitu a každá nemoc pro ně byla riziková,” popsal epidemiolog.

Česká vláda se rozhodla, že od září už nebude proplácet preventivní testy a lidé si je budou muset hradit sami, pokud budou chtít například navštívit restauraci nebo vycestovat. To je některými pozorovateli vnímáno jako první krok k zavedení povinného očkování. Čtěte také: Vláda udělala první krok k povinné vakcinaci občanů proti covidu. Babiš se to ale bojí přiznat před volbami

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments