Vláda udělala první krok k povinné vakcinaci občanů proti covidu. Babiš se to ale bojí přiznat před volbami

Vláda se odhodlala k nečekanému kroku, který je možné vnímat jako našlápnutí k povinnému očkování občanů proti koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že od září už lidé nebudou mít nárok na bezplatné testy. Právě ty jsou přitom podmínkou k návštěvě restaurací a dalších služeb, případně jedinou možností k vycestování, pokud dotyčný není očkovaný. Čtěte také: Bezplatné testy na covid končí, oznámil Vojtěch. Nátlak na občany, opáčil Bartoš

Vojtěch ani nijak nezastírá skutečný důvod tohoto rozhodnutí. Podle něj je cílem přimět co nejvíce lidí k tomu, aby se nechali očkovat. Ostatně, vakcíny stále zůstávají bezplatné.

Přesto je tento krok podivný. Prakticky všichni experti ho kritizují jako nepromyšlený. Testy sice státní rozpočet stojí hodně peněz, na druhou stranu se díky nim daří epidemii držet pod kontrolou. Nedělejme si iluze, že by všichni využívali služeb s provedeným testem. Ovšem skutečnost, že jsou zdarma, přeci jenom významnou část lidí přesvědčí k tomu, aby si ho jednou za čas udělali. Pakliže bezplatné testy zrušíme, povede to jen k tomu, že se lidé testovat přestanou. Vzhledem k tomu, že stát svá nařízení nezvládá vymáhat ani teď, situaci to jen zhorší.

Pravdou je, že očkování nepostupuje podle plánu a je výrazně pomalejší. Obě dávky vakcíny má za sebou přibližně 35 % Čechů, přičemž vláda si malovala, že na konci léta by se mohla pohybovat v rozmezí 60 až 70 %. To je z dnešního pohledu nerealistické, protože zájem o očkování rychle padá. Zejména mladí, ale i významná část starších, se podle všeho očkovat nechce nechat. Můžeme to považovat za krátkozraké, ale tak to zkrátka je. Nemysleme si přitom, že to nějak zásadně zvrátí reklamní kampaně, případně nejrůznější loterie. Jistě, pár tisíc lidí takto přesvědčit lze, nikoliv ale potřebou masu k získání kolektivní imunity. K té by bylo zapotřebí proočkovat zřejmě více než 80 % populace.

Vláda se teď zjevně domnívá, že v cestě větší proočkovanosti stojí snadno dostupné testy. Lidé díky nim zkrátka nemají tu “správnou motivaci” nechat si vakcínu aplikovat. Mohou totiž cestovat a navštěvovat restaurace i bez toho, i když je to o něco méně komfortní. Je přitom paradoxní, že dva PCR testy měsíčně zdarma premiér Andrej Babiš ještě před několika týdny propagoval jako velký dárek voličům a také jako způsob, jak bránit šíření epidemie těmi, kteří se vrací ze zahraničí.

Teď vláda zjevně otáčí a je těžké za tím nevidět, co se chystá. Stále více odborníků se přiklání k tomu, že potřebné proočkovanosti nedosáhneme, pokud nebude očkování povinné. Některé evropské státy už k tomu směřují. Řecko a Francie nařídily povinně očkovat zdravotníky a nastínily, že to časem zřejmě rozšíří na všechny. To však bude extrémně nepopulární krok, který si Andrej Babiš zjevně nehodlá vzít na triko před říjnovými volbami.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
269 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments