Co se může v pondělí otevřít? Obchody, kadeřnictví či posilovny ano, restaurace nejspíš ne

Česká republika vstoupí od pondělí do stavu, který už dlouho nepamatuje. Končí stav nouzový a spolu s ním snadné uzavírání podniků. To bude mnohem složitější a rozhodovat o něm bude muset výrazně více orgánů.

V pondělí bude moci pravděpodobně část podnikatelů otevřít, aniž by porušovala vládní nařízení.

Restaurace a hotely

Pokud někdo doufal, že už v pondělí vyrazí do své oblíbené restaurace na oběd nebo večerní pivo, bude zřejmě zklamán. Stejně jako hotely totiž i stravovací zařízení spadají do kompetence hygienických stanic. Ty je mohou uzavřít na předem vymezenou dobu na základě odůvodnění, a to jak centrálně z pozice hlavního hygienika, tak v jednotlivých krajích.

Obchody a služby

Maloobchod a běžné služby jsou momentálně zavřené na základě nouzového zákona. Mimo něj však tyto segmenty není možné plošně uzavřít. Je však možné nařídit uzavření v oblastech s vysokou mírou infekce.

Fitness a sauny

Zákon o ochraně veřejného zdraví neuvádí možnost uzavření fitness klubů, saun nebo různých sportovišť. V případě dodržování rozestupů a povinnosti nosit roušky mohou fungovat.

Školy

Školy plánuje znovu otevřít sama vláda, ale pokud by se některý z ředitelů chtěl rozhodnout sám a od pondělí přivítat žáky, má smůlu. Školy totiž spadají do rozhodování hygienických stanic.

Čtěte také: Komentář: Ukázka vládnutí bez důvěry. Pokud skončí nouzový stav, bude si každý dělat, co chce, rozhodovat budou soudy

Vláda se pochopitelně bude snažit v maximální možné míře zachovat současný stav. Ministerstvo zdravotnictví chce postupovat podle zákona o veřejném zdraví, který mu však zdaleka nedává takové možnosti jako nouzový stav. Může se tedy stát, že vládní nařízení skončí u soudu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments