Covid-19 už je druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Dynamika je strašlivá, uvedl šéf lékařů Kubek

Úmrtí způsobená nemocí Covid-19 už se dostala na druhou příčku celkového žebříčku příčin smrti v České republice. V České televizi to oznámil prezident České lékařské komory Milan Kubek, který zdůraznil, že situace je opravdu extrémně vážná a řítíme se do velkých problémů.

Za čtyři dny zemřelo tolik lidí jako v celé první vlně

Ta dynamika je strašlivá,” řekl naléhavě Milan Kubek v Otázkách Václava Moravce. Nechápe, jak je možné, že v této situaci, kdy je Česká republika zdaleka nejhorší zemí na světě z hlediska počtu případů i počtu úmrtí na sto tisíc obyvatel, může docházet k takovým akcím, jakými byli například sobotní farmářské trhy na náplavce nebo bleší trh. “Existuje tu nějaký paralelní svět, ve kterém si lidé musí jít blešák nebo pro biomrkev na trh,” prohlásil Kubek.

Prezident lékařské komory také ukázal řadu čísel, kterými dokládá vážnost epidemie v Česku. “Tohle jsou počty zemřelých na covid-19 za týden od začátku září. Těch 518 je do pátku a nemáme ještě všechna čísla. Příští týden se budeme pohybovat kolem tisíce mrtvých za jeden jediný týden,” ukazoval Kubek papír s číselnou řadou 18, 29, 56, 98, 136, 256, 441 a 518, jež představovala týdenní počty úmrtí na covid. Je z ní jasně patrné, že se čísla týden od týdne téměř zdvojnásobují. Poslední údaj 518 je jen do pátku a není zpřesněn. Podle Kubka překoná hodnotu 700. “Pro srovnání za celou tu první vlnu jsme měli počet zemřelých okolo čtyř set, teď to číslo zvládneme za čtyři dny. Situace je extrémně vážná,” dodal šéf lékařské komory.

Na covid umírá více lidí než na všechny typy rakoviny dohromady

Milan Kubek také nakousl problematiku srovnávání covidu s jinými nemocemi. Dlouhou dobu se například tvrdilo, že na rakovinu umírá mnohem více lidí každý den a nikdo to neřeší. “Na všechny druhy rakoviny dohromady zemře za den v České republice v průměru 70 lidí. Na covid-19 je to sto.” Podle něj je navíc jisté, že počty úmrtí ještě nějakou dobu porostou. Můžeme se tak dostat na hodnoty několika set mrtvých kvůli koronaviru za den. Podle evolučního biologa by to už koncem září mohlo být dokonce 1000 obětí denně.

Podle prezidenta České lékařské komory tu je navíc další nebezpečí v podobě zahlcení nemocnic covidovými pacienty. Zde dával jako příklad americký New York, kde na několik týdnů zkolaboval nemocniční systém a ve velkém umírali také pacienti, kteří koronavirus neměli, ale stala se jim například taková banalita jako zánět slepého střeva, který jim však neměl kdo ošetřit.

Foto: Freepik

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments