Covidový chaos začíná nanovo. Testy zdarma se možná už brzy vrátí. Nová vláda kritizuje jejich zrušení

Není to zrovna šťastné, ale skutečnost, že se Česká republika nachází v přechodové době od jedné vlády ke druhé, znamená, že na pozadí sílící koronavirové vlny se bude řada opatření, která zavádí končící vláda, revidovat. A to ve chvíli, kdy se k moci podle očekávání dostane nová koalice pod vedením Petra Fialy.

Už od 1. listopadu přestanou být lidem propláceny covidové testy ze zdravotního pojištění, a to PCR i antigenní. Neočkovaní jedinci si je budou muset hradit zdarma, pokud budou chtít navštívit restaurace a další služby. Tam se přitom zároveň zpřísní kontroly a k tomu ještě dojde ke zkrácení platnosti testů. PCR test bude nově platit pouhé tři dny a antigenní jeden den.

Zrušení testů zdarma je veřejností vnímáno kontroverzně a vláda nijak nezastírá, že tím chce podpořit zájem o očkování. To se podle všeho daří, protože očkovací centra opět hlásí zvýšený zájem o vakcínu. Podle některých expertů však toto opatření může vývoj epidemie výrazně zhoršit.

Proti je také vznikající vládní koalice. “Náš koaliční AntiCovid tým dlouhodobě volal po tom, aby testy zůstaly v některých případech bezplatné. V situaci, kdy si většina lidí bude muset platit testy sama, reálně hrozí, že se může nákaza nekontrolovaně šířit ještě mnohem více než dnes,” uvedl na tiskovém brífinku pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala.

Markéta Pekarová Adamová, která je navržena koalicí na předsedkyni Poslanecké sněmovny, potom dodala, že vláda po svém ustavení zhodnotí vývoj epidemie a na základně doporučení odborníků rozhodne o znovuzavedení bezplatných testů.

Podle očekávání by vláda mohla vzniknout ještě před Vánoci. Není však vyloučeno, že k návratu bezplatných testů dojde ještě dříve. Může k němu sáhnout i stávající vláda poté, co se ukáže, že jejich zrušení skutečně nepřineslo nic pozitivního.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments