Jana Maláčová chce vést zdevastovanou ČSSD. “Tak to je konečná,” řekl k tomu vlivný člen

Jan Hamáček dnes formálně rezignoval na post předsedy sociální demokracie a naplnil tak svá slova z volebního dne, kdy ČSSD utrpěla historický debakl a nedostala se ani do Poslanecké sněmovny.

Hamáček měl sice hodně kritiků, ovšem prakticky nikdo z nich se zatím do čela strany nežene. Jeho někdejší vyzyvatel a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček už oznámil, že tentokrát se o předsednický post ucházet nebude. Podobně to vidí také možná nejpopulárnější politik strany, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Odpovědnost nechce převzít ani oblíbený starosta Michal Šmarda.

Spekulace o své kandidatuře však naplnila končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. “Právě jsem předsednictvo ČSSD informovala, že budu kandidovat na předsedkyni strany. Osobně podporuji prosincový termín sjezdu. Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,” uvedla dnes Maláčová na Twitteru.

Pokud ČSSD převezme Jana Venezuela tak to je pro ČSSD definitivní Konečná,” uvedl na Twitteru vlivný sociální demokrat a bývalý ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek. Ten svými slovy narážel nejen na přezdívku, kterou si Maláčová svým neustálým utrácením státního rozpočtu vysloužila, ale také na skutečnost, že předsedkyní KSČM se o víkendu stala Kateřina Konečná. Té přitom Maláčová ke zvolení veřejně pogratulovala. Mládek tak může upozorňovat i na to, že obě levicové strany, které ve volbách svorně neuspěly, by se mohly nějakým způsobem spojit. To je pravděpodobnější varianta právě tehdy, pokud Maláčová v boji o předsednictví ČSSD uspěje. Tato politička je totiž vnímána jako velmi levicová.

Skutečnost, že by se měla strany ujmout právě Maláčová, se nelíbí ani dalším vlivným straníkům. Své pochybnosti už vyjádřil právě Michal Šmarda, podle kterého reprezentuje ministryně neúspěšný projekt sociální demokracie, když byla vedle Jana Hamáčka nejviditelnější tváří strany v posledních letech.

Někteří sociální demokraté mají také obavy ze spojenectví Jany Maláčové s Matějem Stropnickým. Toho si v posledních měsících před volbami vytáhla na ministerstvo a bývalý politik Strany Zelených s ní pak kandidoval jako dvojka v Praze. Pokud by Maláčová ve volbě uspěla, zřejmě by si Stropnického vytáhla k sobě znovu.

Foto: ČSSD

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments