Co se stalo s Milošem Zemanem?

Veřejnost stále neví, jak na tom Miloš Zeman po zdravotní stránce je. Objevuje se však více a více střípků, které skládají dohromady nepříliš lichotivý obraz. Podle nich se prezident dostal do nepříjemného kolotoče, který postihuje alkoholiky v posledním stádiu.

Jak informoval server iRozhlas.cz, na důrazné doporučení svého lékaře Miroslava Zavorala přestal prezident zcela konzumovat alkohol. Důvodem byl nepříznivý rozvoj jeho onemocnění cirhózy jater.

V případě takového zlomu však u alkoholiků občas dochází k dramatickému duševnímu rozvratu. Jednoduše proto, že se organismus dostane do velkého šoku.

Podle serveru Forum24.cz to v případě Miloše Zemana došlo až tak daleko, že prezident upadl do nechvalně proslulého stavu známoho jako delirium tremens. Ten se vyznačuje tím, že dotyčný má nejrůznější vidiny, které mohou být i nebezpečné. “Vidím pavouky, jak lezou po stěně a jak jim padají nohy. Vidíte to taky,” měl prezident prohlásit podle jednoho ze zdrojů. Stát se tak mělo ještě na zámku v Lánech, následně byl hospitalizován.

Už dříve bylo přitom stále složitější uvádět prezidenta do kontextu společenských událostí tak, aby působil duchapřítomně. Nepovedlo se to například při návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána, kterého měl Zeman oslovovat nesprávně Andreji a promlouval na něj rusky či česky, jak informoval server Seznam Zprávy. Čtěte také: Když byl u Zemana Viktor Orbán, oslovoval ho prezident Andreji a mluvil na něj rusky. Tolik ke stavu prezidenta prozradil zdroj

Pokud by prezident či jeho okolí v tuto chvíli chtěli dokázat, že je stále způsobilý vykonávat svou funkci, je důležité, aby to zhodnotilo lékařské konsilium a dalo jednoznačnou odpověď. Není totiž možné se řídit útržkovitými zprávy či videi. Stav Miloše Zemana je totiž podle všeho skutečně vážný, a to zejména po duševní stránce.

Delirium tremens provázejí mohutné halucinace, kdy pacient typicky vídá malá zvířata, případně vykonává zažité pohyby, jako je například virtuální točení volantem. Dostavuje se také výrazný třes. Pacient je zvýšeně agresivní či aktivní, ale může být také podezřele klidný. Objevovat se mohou i bludy, kdy se dotyčný domnívá, že mu jde o život.

Prvotní příčinou deliria tremens je alkohol. Tento stav bezprostředně odstartuje přerušení užívání alkoholu.

Zdroj: Wikipedia

Čtěte také: Miloš Zeman trpí “paralýzou alkoholiků”, uvedla lékařka, která tento jev studovala. Zřejmě prodělal delirium tremens

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
94 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments