Dlužníci slaví. Od 28. října jim stát začne rušit exekuce. Podrobný návod, jak setřást exekutory

V Poslanecké sněmovně před časem prošel doslova revoluční zákon, který dostal poněkud zvláštní přezdívku “milostivé léto”, a to navzdory tomu, že bude probíhat v podzimním a zimním období. Tento název však odkazuje na biblický příběh. A pro mnohé lidi sužované roky exekucí může mít skutečně osudové rozměry.

Od 28. října se otevře tříměsíční okno, v němž dostanou dlužníci s exekucemi vůči veřejným institucím příležitost se této nepříjemné zátěže, která zásadně ovlivňuje jejich život, zbavit. Jde především o to, že lidem budou odpuštěny veškeré úroky a poplatky za exekutory, a to po jakkoliv dlouhé období.

Milostivé léto

Zní to až zázračně, že? A překvapivě v tom skutečně není žádný háček. Kdo do 28. ledna 2022 dokáže uhradit původní dluh, tedy jeho jistinu a k tomu přidá poplatek ve výši 907,50 Kč pro exekutora, své exekuce se nadobro zbaví.

Jedinou vadou na kráse je skutečnost, že se to netýká všech exekucí, které lidé mají, ale pouze těch, které mají vůči veřejné správě. To je ale velmi široký pojem. Zjednodušeně řečeno jde o veškeré dluhy, které vám vznikly vůči institucím, jichž se nějakým podílem účastní stát či samosprávy, tedy například města. V praxi půjde nejčastěji o dluhy za nezaplacené pokuty dopravním podnikům, pojištění zdravotním pojišťovnám, ale třeba také faktury za elektřinu a plyn společnosti ČEZ. Na druhé straně by se neměli těšit ti, kteří jsou v exekuci například kvůli nezaplaceným daním.

Podle navrhovatele zákona Marka Výborného však může milostivé léto pomoci až čtvrt milionu lidí, kteří se ocitli v dluhové pasti. Jednoduše z různých důvodů nechali zajít své zadlužení tak daleko, že už výslednou sumu s úroky a nejrůznějšími poplatky nebyli schopni splácet. Tito lidé se potom raději odeberou do “šedé ekonomiky”, kdy pobírají peníze na ruku, aby jim je nezabavili exekutoři. Tím si ale zadělávají na další problémy. Například nebudou mít odpracované roky potřebné pro odchod do důchodu, případně budou mít důchod tak malý, že z něj nebudou schopni žít.

Nezřídka se přitom stává, že z původně malých dluhů, například za několik pokut v městské hromadné dopravě či jeden dva nezaplacené nájmy v obecním bytě, se stane horentní suma dosahující stovek tisíců. Tu už pak lidé nejsou schopni zaplatit.

Foto: Shutterstock

Jak zjistit jistinu

Klíčem k oddlužení je každopádně úhrada původního dluhu, tedy jeho jistiny. Od exekutora si proto co možná nejdříve zjistěte jeho výši, abyste věděli, s čím počítat a co je třeba do 28. ledna příštího roku doplatit.

Pokud jste dluh vůbec nespláceli, bude jistina ve výši původního dluhu. Pakliže jste ale nějakou dobu spláceli, je pravděpodobné, že bude o něco nižší. Exekutoři mají v rámci milostivého léta povinnost dlužníkům bez zbytečného odkladu výši jejich jistiny sdělit. Oslovit je můžete například dopisem, emailem či SMSkou.

Bohužel není vyloučeno, že někteří exekutoři sáhnou k obstrukcím, protože vyrovnání v rámci milostivého léta je připraví o velkou část exekučních poplatků. Pokud tak chcete mít jistotu, s exekutorem komunikujte pouze prostřednictvím doporučených dopisů, případně se k němu objednejte k nahlédnutí do spisu, které vám musí umožnit a z kterého zjistíte, o jaký dluh se jedná.

Zaplaťte dluh a informujte exekutora

Poté, co budete vědět, jaká je výše jistiny, můžete přistoupit k úhradě. K té připočtěte poplatek ve výši 907,50 Kč. Celá platba musí odejít na účet exekutorského úřadu do 28. ledna 2022.

To samo o sobě bohužel nestačí. Ještě je nutné exekutora prokazatelně informovat o tom, že využíváte institut milostivého léta, a to dle dle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb. To učiňte opět nejlépe doporučeným dopisem. V takovém případě bude mít exekutor povinnost využít peníze na umazání vašeho dluhu a tím k ukončení exekuce.

Tento krok je přitom velmi důležitý. Pokud byste exekutorovi pouze poslali peníze bez další informace, může se vám stát, že je použije jako splátku a problému se nezbavíte. Bohužel není k dispozici žádný standardizovaný formulář pro tento účel.

Jak to dopadne?

Pakliže splníte všechny náležitosti, nezbyde exekutorovi než exekuci ukončit. O tom by měl písemně informovat všechny strany, tedy i vás. Zákon však nestanovuje lhůtu, kdy tak exekutor musí učinit. Obvykle se tak ale děje v rámci jednoho až dvou měsíců.

Foto: Shutterstock, zdroje: jakprezitdluhy.cz, clovekvtisni.cz, kdu.cz

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

One Reply to “Dlužníci slaví. Od 28. října jim stát začne rušit exekuce. Podrobný návod, jak setřást exekutory”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *