Do boje o prezidentskou funkci vstupuje překvapivé jméno. Miliardář Janeček se začal připravovat na předčasný konec Zemana

Přestože aktuálně veškerou pozornost médií i veřejnosti konzumují blížící se volby do Poslanecké sněmovny, na povrch už začíná probublávat i další důležité volební klání, a to prezidentské. Pomalu, ale jistě se šikují řady kandidátů, kteří by ve funkci rádi vystřídali Miloše Zemana. Podle serveru Lidovky.cz je rozšíří také miliardář Karel Janeček.

Volby se budou konat nejpozději v lednu roku 2023, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana není vyloučen ani dřívější termín. Také proto si musí případní kandidáti pospíšit. S přípravami kandidatury už začal i Janeček. “Přemýšlí nad tím. Už si k tomu nechal vypracovat průzkum,” uvedl pro Lidovky.cz zdroj, který je s přípravami obeznámen. Miliardáře prý ke vstupu do vysoké politiky vyprovokovala protipandemická opatření, jichž byl zarytým odpůrcem.

Měl pocit, že tu chybí autorita, která by dokázala oslovit lidi mimo stranické struktury. Je také přesvědčen o nutnosti prosazení nové volební metody, která hledá konsenzuální politiky. Nemůže se díky ní stát, že se většina spojí za jedním autoritářem a porazí roztříštěnou pluralitní demokratickou scénu,” uvedl zdroj s odkazem na volební metodu D21, kterou Janeček propaguje už od října roku 2012. Nejnověji ji použije například v anketě Český slavík, kterou ovládl. Čtěte také: Vrací se padlá anketa Český slavík. Diváci budou hlasovat podle jedinečné metody matematického génia Karla Janečka

Karel Janeček s přípravami své kandidatury dosud vyčkával, protože hlavní politické strany dosud neprozradily, koho budou na pozici hlavy státu nominovat. To platí o koalicích Spolu a PirStan, stejně jako o hnutí ANO. Janeček se však prý rozhodl přípravy urychlit, protože se obává toho, že by se volby nakonec mohly konat výrazně dříve. Taková situace by nastala, kdyby například prezident Zeman abdikoval ze zdravotních důvodů.

Foto: Český Slavík 21

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments