Do Česka přišla nová televize. Zdarma pro všechny. Nova a Prima to mohou ihned zabalit, na tohle už nestačí

Český divák se může těšit na velké změny na obrazovce svého televizního přijímače. Brzy totiž bude moci naladit špičkový světový kanál, který co nevidět začne v České republice vysílat. Bude představovat významnou konkurenci zejména soukromým stanicím, jako je Nova a Prima, ovšem jistě zavaří také České televizi, jelikož mnozí se začnou ptát, proč by za její program měli ještě platit, když zdarma dostávají něco takhle skvělého.

Konečně je to tady

Česko jde v tomto ohledu proti celosvětovému trendu, kde už se naplno projevuje úbytek diváků běžných lineárních a kabelových televizních stanic. Lidé sice u obrazovek tráví stále spoustu času, ovšem už si program připravují podle svého s pomocí nejrůznějších streamovacích platforem, jako je Netflix, Disney nebo HBO Max.

Češi ovšem své televizní kanály milují, a to je také důvod, proč na tuzemský trh vstupují velcí giganti. Nově není řeč o nikom jiném než televizi Warner TV, která patří pod jeden z největších zábavních konglomerátů na světě, a to Warner Bros. Discovery. Tato televize teď dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci, přičemž podle vyjádření jejích představitelů to rozhodně není něco, co by dělali do foroty, ale chtějí skutečně začít brzy vysílat.

Pro diváky je to rozhodně důvod k radosti, jelikož se touto formou dostanou k obrovskému katalogu nejrůznějších pořadů, ať už jde o seriály, filmy, dokumenty nebo reality show. Zřejmě žádná jiná společnost nemá tak bohatý archiv jako právě Warneři. Ti ho dosud prodávali především prostřednictvím kabelového HBO a své streamovací služby. Teď ho ovšem nabídnout všem zdarma, byť pochopitelně doplněný o reklamy.

Na co se můžete těšit?

Těšit se můžete na spoustu známých pořadů, přičemž je otázkou, jak se s tím vypořádají konkurenti a zda Warner bude nadále licencovat své seriály či filmy i Nově nebo Primě, když bude mít možnost si je odvysílat sám. Hraje se tu třeba o slavný seriál Přátelé, ale třeba i o Teorii velkého třesku nebo Hru o trůny.

Domnívám se, že tohle tuzemským trhem televizí opravdu hodně otřese. Nikdo totiž nemá takovou sílu jako Warner a třeba pro Novu nebo Primu to bude obrovská výzva,” říká odborník na televizní tvorbu Radim Krýzl. “Pro diváky to potom může znamenat podpořený zájem o lineární televize, které ještě rozhodně neřekly poslední slovo.

Čtěte také: Česká televize namíchla Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho bude každý, kdo má mobilní telefon

Kdy začne Warner TV vysílat? Datum sice ještě nebylo odhaleno, ale bude to pravděpodobně brzy, a to už proto, že firma tu má vytvořené zázemí a navíc má rozhodně co dávat do svého programu, takže ho nemusí nově vytvářet. Podobně zde už nějakou dobu funguje televizní kanál Paramount Network, který patří zase jiné světové společnosti a který postupně získává na oblibě.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Do Česka přišla nová televize. Zdarma pro všechny. Nova a Prima to mohou ihned zabalit, na tohle už nestačí

  1. Zase o jeden americký sajrajt,Co mohli prodali a co jim zbylo na skladě to vypustí české zebrote na údiv, hlavně že zbyde místo na reklamu.

  2. Myslím si, že platit televizní a rozhlasové poplatky, když ČT nesleduji ani rádio neposlouchám ( pro mě nezajimavé programy,) je protizákonné . Kdo to může zrušit???

    1. Pletete si dvě různé věci. Jedna věc je, že se vám něco nelíbí a druhá věc je zákon. Nijak to spolu nesouvisí. I věc, která se vám nelíbí, může být zcela podle litery zákona. A to je právě případ poplatků. Není na nich lautr nic protizákonného.

  3. ČT je na úrovni super moderního lobisty,nic nedává a hodně bere.Na to že je to státní tlevize kterou si platí občané nenabízí jim zhola nic.A naše vlády to leště podporují.

  4. Tv stanice Warner, bude sice vysílat zdarma, ale budeme koukat jen na samé reklamy jak je to u všech soukromých tv jako nová, prima, Barandov a ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *