Dosněžilo. Podrobný deník poslal ředitele Nemocnice Na Homolce na 10 let do vězení, přijde o veškerý majetek

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý bude ve vězení delší dobu. Pražský vrchní soud zrušil předchozí rozsudek, na základě kterého manažer nastoupil do vězení k sedmiletému trestu. Ten byl zpřísněn na odnětí svobody ve výši 10 let. Soud potvrdil, že Dbalému propadne veškerý majetek. Jeho odvolání v kauze ovlivňování zakázek bylo zamítnuto.

Soud deklaroval, že jedním z klíčových důkazů svědčících o Dbalého vině byl jeho velmi podrobný deník, do kterého si zaznamenával nekalé obchody a přijímání úplatků. Kromě jiného si pak do něj zapisoval užívání kokainu pod eufemismem “sněžení”, který v České republice od té doby zlidověl.

Policie deník zajistila při domovní prohlídce. Kromě písemných zápisků našla i fotografie, na kterých byl Dbalý vyfocen spolu s úplatky. Zabavila mu také cestovní kufr plný peněz a zlata.

Sám o sobě by ale deník nestačil, jak uvedl předseda soudního senátu Luboš Vrba. “Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát,” poznamenal v závěrečné řeči soudce.

Vladimír Dbalý byl usvědčen z přijetí úplatku v zakázce digitalizace chorobopisů, nákupu gama nože a poté v oblastech poradenských a konzultačních služeb, právních služeb či účetních služeb.

Vladimír Dbalý je špičkovým neurochirurgem, který v Nemocnici Na Homolce zastával nejprve post primáře tohoto oddělení. Od roku 2006 do roku 2012 byl potom ředitelem celé nemocnice.

Spolu s Dbalým bylo v kauze odsouzeno šest dalších lidí, kteří si odpykají trest od 3,5 let do 6 let a musí zaplati pokuty od 60 tisíc do 5 milionů korun.

Foto: Nemocnice Na Homolce

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments