Lékaři řeší záhadu. Žena po druhé dávce vakcíny proti covidu přestala mluvit

Lékaři se snaží přijít na kloub záhadné reakci po aplikaci vakcíny proti covidu. Čtyřiatřicetiletá Sofia Gomesová z anglického hrabství Cambridgeshire po ni totiž přestala mluvit. Na druhou stranu, zatím neexistuje jednoznačný důkaz, že by ztráta hlasu souvisela právě s vakcínou, jak uvádí server Metro.co.uk.

Sama Gomesová se domnívá, že po druhé dávce vakcíny AstraZeneca prodělala silnou alergickou reakci. Tu dostala 19. května, přičemž už na tu první 1. března nereagovala příliš dobře. Trápily ji vysoké horečky a bolest nohou.

Večer po druhé dávce se už necítila dobře a dokázala pouze šeptat. “Domnívali jsme se, že má alergickou reakci, a tak jsem zavolal sanitku, která ji převezla do nemocnice,” řekl snoubenec ženy Victor Plowman.

Lékaři v nemocnici King‘s Lynn Hospital v Norfolku byli ze stavu ženy zmatení. Vyšetřili jí krk, ale nepřišli na nic zvláštního. V nemocnici pak zůstala týden, přičemž ji prohlédlo hned několik odborníků, kteří však nedokázali vysvětlit její stav. Někteří však podotkli, že ho mohla skutečně způsobit vakcína.

Lékaři předpokládají, že se ženě hlas vrátí. Aktuálně by měla podstoupit komplexní logopedické vyšetření. Britský regulační úřad pro léky uvedl, že v současnosti nejsou evidovány důkazy souvislosti mezi ztrátou hlasu a očkováním proti koronaviru. Regulační agentura pro léky a zdravotnické pomůcky (MHRA) však uvedla, že všichni, kdo mají problémy s řečí po podání vakcíny, by měli okamžitě vyhledat pomoc.

Nežádoucí vedlejší účinky po podání vakcíny nemusí vždy souviset s očkováním. Často k nim dochází v důsledku nediagnostikované choroby, kterou pacient trpí, a kterou pak vedlejší účinky vyvolají.

To ale Sofii Gomesové příliš nepomůže. Cítí se skutečně frustrovaná, rozrušená a vystrašená. Zdůrazňuje však, že není žádnou odpůrkyní očkování. Nejvíce ji trápí, že nemůže komunikovat se svým synem, který trpí autismem. “Chybí mi čtení příběhů mým dětem a zpívání na dobrou noc. Chybí mi možnost povídat si s rodinou v Portugalsku po telefonu. Je pro mě těžké vyjádřit mé pocity, když jediné, co můžu udělat, je psát do poznámkového bloku.

Experti už dříve informovali o tom, že se po očkování mohou výjimečně vyskytnout případy anafylaxie, což je závažná alergická reakce, která může lidem způsobit mdloby, problémy s dýcháním a rychlý tlukot srdce.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments