Je Zeman pouhou loutkou? Rusové mají nástroj k jeho ovládání. Něco přes něj zařizují, řekl velvyslanec

V poslední době posilují podezření, že prezident Miloš Zeman už není schopen zastávat prezidentský úřad se všemi jeho povinnostmi. Tuto linii razí někteří senátoři, kteří by prezidenta rádi odvolali, byť to rozhodně nebude jednoduché a je otázkou, zda se celá procedura vůbec stihne do konce jeho mandátu v roce 2023.

Podle některých zpráv posiluje pozice neplaceného poradce prezidenta Zemana, kterým je podnikatel Martin Nejedlý. Například Server Seznam Zprávy přinesl informace o tom, že krátce po odhalení vrbětické aféry jednal na Pražském hradě ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský. Pokud by však někdo předpokládal, že ho přijal sám Zeman, pak by byl na omylu. Podle dostupných informací jednání vedl právě poradce Nejedlý.

Ve stejné době se potom objevila informace, že je to právě Martin Nejedlý, kdo za Pražský hrad vyjednává velvyslanecké posty. Jak známo, v tomto ohledu má prezident tradičně silné slovo a má právo do výběru velvyslanců mluvit. V praxi to probíhá tak, že si vybere několik významných postů, na které dosazuje své lidi. Vše pochopitelně nemusí vyřizovat prezident sám, je však velmi podezřelé, když to nedělá žádný z jeho úředníků, ale poradce s velmi kontroverzní pověstí, který nemá ani bezpečnostní prověrku.

Podle bývalého diplomata v Rusku a USA Petra Koláře je stále více patrné, že Martin Nejedlý plní na Pražském hradě určitou funkci, která však nemusí být nutně v zájmu České republiky. “Pan Nejedlý je v Rusku vnímán jako jejich nástroj na penetraci české politiky a na ovládání prezidenta Zemana. Oni přes něj něco zařizují,” uvedl Kolář pro Radiožurnál. “To, že pan Nejedlý není standardním zaměstnancem Hradu, ale je jakýmsi externím poradcem, a přitom představitelem Lukoilu…to je něco tak nepředstavitelného. Ono je to bohužel reálné, ale ještě před sedmi osmi lety bych si vůbec nedokázal představit, že něco takového se může v demokratické České republice dít. Že země, která je členskou zemí Evropské unie a NATO má takové manýry. Kam se hrabe Trump v tomto ohledu.

Velké pochybnosti například budil postoj Miloše Zemana ke kauze Vrbětice. Poté, co bylo odhaleno, že za útokem stáli ruští agenti, vzal si nejprve týden na rozmyšlenou, a následně zpochybnil jedinou oficiální verzi událostí podle vlády.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments