Dostala se k nám česká mutace koronaviru. Je mnohem nakažlivější, oznámilo polské ministerstvo zdravotnictví

V České republice se možná rozšířila specifická mutace koronaviru. Informovalo o tom polské ministerstvo zdravotnictví s tím, že první případy s touto mutací byly zaznamenány i právě v Polsku. Ministr to uvedl spolu s tím, že v zemi není evidována britská mutace koronaviru, která má být agresivnější a nakažlivější.

V současné době není možné potvrdit nalezení britské varianty v Polsku. Je ale těžké předpokládat, že do naší země nedorazila. Prozatím máme potvrzené informace o takzvané české variantě,” uvedl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski podle serveru Polsatnews.

Tato informace má potenciál vzbudit pozdvižení zejména v České republice, kde se dosud mělo za to, že se zde šíří běžná verze koronaviru jako všude jinde. Pravdou ale je, že v Česku v druhé i třetí vlně přibývalo nakažených výrazně rychleji než jinde. Dosud se to přikládalo nepromyšlené vládní politice a příliš zbrklému rozvolňování.

Problematická česká mutace

Že jde o hlubší zkoumání a nikoliv třeba jen přeřeknutí, přitom potvrzují slova jednoho z hlavních polských virologů, Tomase Dzieciątkowskiho, který působí na Lékařské univerzitě ve Varšavě. Ten pro server Interia Wydarzenia uvedl, že česká verze koronaviru je výrazně nakažlivější, ale není známo, že by způsobovala jiný průběh onemocnění.

Nelze jednoznačně konstatovat, že uvedená mutace je tzv. českou variantou. Tyto mutace jsou velmi běžné, např. uvedená delece 69-70 je rovněž přítomna ve variantě, která se nyní vyskytuje ve Velké Británii. Je tedy možné, že k daným změnám, resp. mutacím, došlo v důsledku tzv. konvergentní evoluce a nikoliv v důsledku šíření viru cestováním,” uvedla Klára Doláková ze Státního zdravotního ústavu pro idnes.cz.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments