Nemocnice kolabují pod náporem pacientů. Nabízí se nechávat pacienty starší 85 let doma, vláda jim musí vysvětlit, že se bude umírat, navrhuje primář

Některé nemocnice v České republice už nezvládají pacientům poskytovat takovou péči, jakou by jim mohly dát v případě, že by nebyly zavaleny rostoucími počty covidových případů. Zatímco vrchol druhé vlny epidemie se v tomto směru podařilo lékařům a sestrám zvládnout, teď se zdá, že epidemie pádí takovým tempem, že se to už nepodaří.

Do problémů se dostává stále více nemocnic a někde už je situace skutečně kritická. Například v nemocnici v Chebu už nemají jediné volné lůžko intenzivní péče. Podle primáře Stanislava Adamce už se zde dostali do stavu, kdy budou muset rozhodovat, komu poskytnou maximální možnou péči a koho budou muset nechat na standardním lůžku. “Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,” napsal primář Stanislav Adamec na svém facebookovém profilu.

Rozhodnout musí ti nahoře

Podle něj nepřipadá v úvahu ani rozšíření intenzivní péče, a to z personálních důvodů. Vyčerpaná už je celková kapacita nemocnice. “Jistě se nabízí řešení nechávat pacienty nad 85 let již v domácí péči a nevozit je do již obsazené nemocnice, ale tato rozhodnutí musí přijít shora,” navrhuje primář Adamec něco, co si mnozí dosud nechtěli připustit. A sice, že pro některé lidi nebude v nemocnicích místo.

Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,” nebere si servítky Adamec.

Je přitom velmi nešťastné, že se Česká republika do této situace dostala ve chvíli, kdy už čerpá dodávky vakcíny a aplikuje ji občanům. Je zcela nezpochybnitelné, že pokud by nedošlo k předvánočnímu rozvolnění opatření, situace by nebyla zdaleka tak špatná a podařilo by se zachránit více životů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments