Dostali jsme se do nebezpečné situace, varuje bývalý guvernér ČNB Singer před extrémně dluhovými rozpočty, které vytváří Babišova vláda

Česká republika se zadlužuje tempem, jaké bylo ještě před dvěma lety zcela nemyslitelné. Pokud by tehdy někdo řekl, že tato země může mít několik let po sobě schodek rozpočtu pohybující se v rozmezí 400 až 500 miliard korun, považovali by ho nejspíše za blázna. Ostatně, sám premiér Andrej Babiš se rád chvástal tím, že udržuje vyrovnanou státní kasu a schválené deficity dosahovaly maximálně nízkých desítek miliard korun. Obvyklé potom bylo, když Babiš ke konci roku vystoupil a oznámil, že se i tak podařilo ušetřit a rozpočet skončil na kladné nule.

Obzvlášť ve srovnání s těmito časy vypadá teď státní rozpočet naprosto zoufale. Pravdou je, že se nejen Českou republikou prohnala bezprecedentní epidemie, na kterou bylo třeba zareagovat. Ekonomové však upozorňují, že to mohlo zaseknout sekyru maximálně do loňského a v menší míře do letošního rozpočtu. Jenže i na letošek je schválen deficit ve výši 500 miliard korun a na příští rok se počítá se sekyrou ve výši 390 miliard. Nezdá se, že by trajektorie zadlužování mířila dolů způsobem, který by byl zapotřebí.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové ale v podstatě není kde šetřit. “Snížit deficit o desítky miliard skutečně není možné. A ten kdo to říká, tomu buď nerozumí, nebo říká naprostou nepravdu,” uvedla Schillerová v Českém rozhlasu. “Desítky miliard tam skutečně nevyškrtáte. To je nesmysl. Pokud tedy nechceme rezignovat na investice, které jsou rekordní v historii této země.

Do těchto slov se ale pustila předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Podle ní by si ministryně financí měla zopakovat aritmetiku, protože očekávaný vyšší výběr daní poskytne značný prostor pro snižování deficitu. “Pokud nechám výdaje na úrovni se kterou jsem počítala než se mi zvýšily příjmy, pak bych logicky měla získat nižší deficit. To je aritmetika pro druhou třídu,” uvedla Zamrazilová tvrdě.

Vysokých schodků se obává také bývalý guvernér České národní banky, Miroslav Singer. Podle něj není problémem zadlužení vůči hrubému domácímu produktu, které aktuálně dosahuje přibližně 50 %. Problém je v tom, že tento dluh extrémně rychle roste, a to i v době, kdy už koronavirová krize v podstatě skončila. “Dostali jsme se do situace, kdy už ekonomika je z covidové krize venku, ale rozpočet je stále nepřijatelný, někde na úrovni 6–7 procent. V ekonomice, která už má v zásadě má normálně růst – to mne připadne velmi nebezpečné,” uvedl Singer.

Foto: Úřad vlády ČR, zdroj: irozhlas.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments