Drsná rána před volbami. Na Piráty v Praze prasklo, že rozdávali IT zakázky za desítky milionů bez výběrového řízení. Už je zkoumá antimonopolní úřad

Pirátská strana před volbami odráží jednu ránu za druhou. Namísto toho, aby se její představitelé zabývali finišem kampaně, jejímž výsledkem má být účast v příští vládě, musí se zabývat problémy, které pramení z jejich vládnutí zejména v Praze. Tento dlouhodobý pilíř Pirátů je totiž v ohrožení a zprávy, které z něj probleskují, mohou ovlivnit výsledky strany i jinde v České republice.

V poslední době se hojně řeší, že magistrát Prahy nezvládl dopravní situaci, která vyústila v částečný kolaps Prahy, v níž se nachází až příliš mnoho uzavírek, což se zkombinovalo s omezováním automobilové dopravy a podpořením té cyklistické. Teď však Piráti musí řešit možná ještě závažnější kauzu. Podle deníku Blesk totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověřuje způsob, jakým magistrát zadával své IT zakázky.

Ukázalo se, že Praha až příliš často využívala možnost zadat zakázku do limitu dvou milionů korun takzvaně “z ruky”, tedy bez výběrového řízení. Podle opozičních představitelů byly takto zadány zakázky v celkové výši přesahující 100 milionů korun. Antimonopolní úřad se však zabývá zakázkami v celkové výši dosahující “jen” 60 milionů korun.

Zakázky putovaly opakovaně úzkému kruhu firem, z nichž většina si celkem přišla na mnohem více než dva miliony korun. Zajímavé přitom je, že firmy nedodávaly nějaká hotová řešení, ale v drtivé většině případů šlo o platby za služby expertů na projektové řízení. Zmíněné sumy jsou v součtu tedy platbami za konzultační služby.

S využitím externích projektových manažerů jsou řízeny například projekty elektronických žádostí o dotace v kultuře, software pro pohodlnější vyřizování dopravních přestupků, platební brány pro platbu poplatků kartou, Portálu Pražana, a dalších systémů pro vnitřní procesy magistrátu,” uvedl pro Blesk primátor Zdeněk Hřib, podle kterého nelze za tabulkové platy získat kvalifikované pracovníky v oblasti IT, a tak je tyto služby nutné outsourcovat.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel podnět týkající se mimo jiné Vámi uváděných veřejných zakázek a dodavatelů. Vyžádali jsme si upřesnění podnětu a rovněž dokumentaci od zadavatele, s níž se v současné době seznamujeme. Předmětem šetření je skutečně údajné dělení veřejných zakázek,” uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Problematické IT zakázky nejsou pro Piráty příznivé nejen proto, že je zadávali pochybným způsobem. Tato strana se totiž dlouhodobě staví do role technologických expertů, jejichž primárním záměrem je digitalizace státní správy. Předražené zakázky bez jasného účely jim však v tomto ohledu příliš nehrají do karet. Navíc se za dobu vládnutí Pirátů v Praze nijak zvlášť digitalizace místních úřadů neprojevila.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments