Ivan Bartoš se prohry neobává. Jeho tajným trumfem jsou debaty. “Babiš se mi tři roky vyhýbá.”

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš je přesvědčen o tom, že volby ještě zdaleka nejsou rozhodnuty, jakkoliv poslední průzkumy veřejného mínění vyznívají jednoznačně ve prospěch Hnutí ANO. Do hlasování ve volebních místnostech však zbývají ještě tři týdny a především nějaké ty televizní debaty, na které je národ velmi zvědavý.

A právě do nich vkládá vůdce nejen Pirátů, ale i celé koalice se Starosty, největší naděje. “Čeká se na finální debaty. Tam si myslím, že máme co říci, a i s premiérem Andrejem Babišem – on se mi tři roky vyhýbá – se teď občas zadaří, že se vůbec v debatě potkáme. A po poslední debatě na Primě CNN jsem měl v hodnocení diváků výsledek: na 45 procent přesvědčil Bartoš, a premiér na 30 procent. I to silně ovlivní finální debaty,” uvedl Ivan Bartoš pro Parlamentní listy.

Bartoš také upozorňuje na skutečnost, že volební průzkumy neodrážejí vůli všech voličů. Celá třetina z nich je totiž dle sociologů stále nerozhodnutá. Komu dají tito lidé svůj hlas, to se rozhodne nejspíš až v posledních dnech před volbami. A právě televizní debaty jsou často tím, co převáží misku vah na jednu či druhou stranu.

Česká televize nedávno zveřejnila také volební potenciál jednotlivých stran, kde si Spolu a PirStan nestojí vůbec špatně. To znamená, že se jim může podařit ještě řadu voličů mobilizovat. Naopak Hnutí ANO podle všeho už svůj potenciál naplnilo a další voliče těžko získá.

Jak Spolu, tak PirStan už se přitom vyjádřily, že nepůjdou do koalice s Hnutím ANO. Podle Bartoše pak nepřipadá v úvahu ani varianta, že by do vlády s ANO šli, ale bez premiéra Babiše. Obě koalice tak v podstatě počítají s jedinou možností: bude-li to matematicky možné, sestaví koalici dohromady.

To naopak zužuje možnosti Hnutí ANO, které má v tom případě možnost sestavit vládu pouze s SPD a případně ji doplnit některou z menších stran.

Do voleb tak vstupují dva poměrně jednoznačně diferencované bloky. A napínavé to bude do poslední chvíle.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments