Gayové a lesby zachrání Babišovi vládu? “Pěkně to napálil liberálům přímo do ksichtu,” zní v reakci na slova Mariana Jurečky

Předseda lidovců Marian Jurečka nečekaně uvedl jednu věc na pravou míru a spustil poprask. V rozhovoru pro Deník N prohlásil, že pokud půjde KDU-ČSL v rámci koalice Spolu do vlády s Piráty a Starosty, bude jednoznačně požadovat záruky, že neprojde manželství pro stejnopohlavní páry. Neumí si dokonce představit ani jakýkoliv kompromis, kdy by například vládní poslanci hlasovali volně, tedy bez stranického zadání. To de facto znamená, že vláda, ve které by lidovci zasedli, by musela jednoznačně deklarovat zavržení stejnopohlavních sňatků.

Jenže to je problém. Zejména Pirátská strana dlouhodobě manželství pro stejnopohlavní páry, tedy gaye a lesby, prosazuje. Ještě před volbami se tak naplno ukázalo, že plánovaná spolupráce hned pěti parlamentních stran tvořících dvě kandidující koalice bude všechno, jen ne bezproblémová.

Obě koalice přitom dosud dodržovaly nepsanou úmluvu, že před volbami se budou soustředit na jediné: boj proti Andreji Babišovi. A po volbách už se na programu nějak domluví. Jenže se zdá, že jednotlivé strany budou mít své požadavky, jež mohou být ve střetu s požadavky potenciálních koaličních partnerů. Jistě nepůjde jen o sňatky stejnopohlavních párů. To se jen Marian Jurečka neudržel a to, co po něm žádá členská základna jeho strany, zkrátka řekl naplno.

Je vtipné, že Marian Jurecka neopomněl vytáhnout svoji hard con agendu (která háže vidle do široký anti-B koalice) zrovna v Deníku N. Nerek to v Blesku, Katolickém týdeníku nebo Právu. Ale pěkně to liberálům napálil přímo do ksichtu. To je fakt mateřská škola politicky komunikace,” uvedl komentátor Luděk Staněk na svém Twitteru.

Reakce potenciálních koaličních partnerů na sebe nenechaly dlouho čekat. Rychle se ozval například předseda Starostů Vít Rakušan. “Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let. Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy ať nezahazují naši budoucnost,” uvedl Rakušan na Twitteru.

Zareagoval také LGBTQ aktivista Kryštof Stupka, kterého pobouřily už výroky Petra Fialy směrem k jeho komunitě. Toho Stupka označil dokonce za homofoba. “Čekám na vyjádření PirStan. Jedna věc je mlčet o tom, co řekl Fiala, ale tady už to opravdu nejde, LGBTQ+ lidé a ani žádná jiná menšina nesmí být objektem politického boje,” napsal Stupka na Twitter.

Piráti však podle všeho rozhodně nemíní ze svých zásad couvnout a naopak doufají, že své zásady opustí KDU-ČSL, jak uvedl místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. “Stát ať řeší zadlužení a zdražování. Ne koho si chtějí lidi brát. Věřím, že nakonec i lidovci upřednostní svobodnou budoucnost před lpěním na předsudcích minulosti. To musí být jasný směr příští demokratické vlády,” uvedl Ferjenčík na Twitteru.

Na programu své strany trvá také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, podle kterého jsou lidská práva včetně manželství důležitým tématem jeho partaje. “Věřím že nejde o vypuštěny balonek ke spolupráci KDU s ANO. Lidská práva včetně manželství pro všechny jsou důležité téma a nesmí být důvodem pro pokračování Babišova kradení” uvedl Wagenknecht na Twitteru.

Foto: Koalice Spolu

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments