Důchod v Česku je poměrně vysoký. Někteří důchodci berou i 200 tisíc korun za měsíc, to už přehánějí

Jsou v České republice důchody nízké, nebo naopak vysoké? To je otázka, která tradičně rozděluje společnost. Zatímco ještě před deseti lety s penzisty většina lidí sympatizovala a přála jim navýšení důchodů, protože byly vůči reálným mzdám skutečně nízké, dnes už je tomu přeci jen jinak. Důchody v posledních letech rostly velmi rychlým tempem a letos již překonaly hranici 20 tisíc korun měsíčně v průměru.

Kdo to má platit?

Mnozí se tak oprávněně ptají, zda se to s tímto růstem náhodou nepřehnalo, obzvlášť když už se naplno mluví o tom, že důchodový systém takovou zátěž nemůže zvládat. Již se tedy chystají opatření, která mají vést k omezení růstu důchodů a především oddálení odchodu do penze, případně jeho osekání vůči reálné mzdě. To už však postihne spíše příští generace důchodců než tuto.

Systém valorizace penzí je každopádně uzpůsoben tak, že nejvíce rostou již vysoké důchody. A tak se stalo, že v České republice prudce roste počet lidí, kteří berou důchod vyšší než 30 tisíc korun. Najdou se dokonce i tací, kteří mají dokonce 70 tisíc, což už je poměrně velký balík peněz.

Řadě zaměstnanců se však právě tohle nelíbí. “Sociální systém je průběžný, takže mi na tyhle penze teď vyděláváme. Ale kdo bude vydělávat na nás? Už teď říkají, že my už takové důchody mít nebudete. A jak já k tomu přijdu, že mám 30 tisíc hrubého a z toho mi deset tisíc vezmou? Vždyť pak mi chodí méně než průměrnému důchodci,” nabízí své argumenty paní Věra, která pracuje jako prodavačka v jednom supermarketu v Pardubicích.

Foto: Shutterstock

Někdo se má skutečně skvěle

Moc se přitom neví o tom, jaké jsou ty skutečně nejvyšší důchody, které kdo v České republice pobírá. Na to nedávno dalo odpověď ministerstvo práce a sociálních věcí. Na tento úřad totiž přišel dotaz na nejvyšší a nejnižší důchod.

V lednu 2023 byl nejvyšší vyplácený starobní důchod ve výši 241 725 Kč,” uvádí se v odpovědi. To je přitom částka, kterou opravdu nikdo nečekal. Může to být jistě naprostá výjimka, ale teoreticky může existovat větší počet důchodců, kteří berou kolem 200 tisíc korun.

Čtěte také: Stát sebral českým důchodcům miliardy. Teď je vyhodí komínem za úplný nesmysl

A teď si vezměte, že se takový důchod valorizuje třeba o 10 %, jak bývalo v minulých letech zvykem. To potom vyskočí hned o 24 000 korun. Ano, jsou to nepochopitelná čísla a na místě je otázka, zda by se důchody neměly zastropovat. Takové optimální maximum by mohlo být oněch 30 tisíc korun měsíčně, aby nedocházelo k podobným excesům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 názorů k článku “Důchod v Česku je poměrně vysoký. Někteří důchodci berou i 200 tisíc korun za měsíc, to už přehánějí

 1. Ať důchodcům daní důchod když můžou pracujícím tak jim můžou taky abude klid jako je to vNemecku

  1. ¹Názor dementi. Doufám,že vy žádný důchod nedostanete.A píšťalku rozšíření takový důchod neměl ani Karel Gott. Běž radši makat ať máš více vemeno

  2. To bychom museli mít důchody jako v Německu a né mizerné České. Co si může Německý důchodce dovolit o tom se může Českému jen zdát. To ještě vláda podvodem připravila důchodce o zákonnou valorizaci. Náš stát dává na důchody jen 8% HDP a v Německu dávají 16%. Důchody se vypočítává z platů 2-3× vyšších.

    1. Protože my jsme jen kolonie Německa. Montovny s levnou pracovni silou. Dodavatelé levné elektrické energie pro Němce. Zlikvidovali jsme svoje zemědělství, ČKD, ŠKODU, ZETOR, POLDI, ŽDAS atd. Z dodavatele průmyslových a potravinářských podniků jsme se stali jen subdodavateli. To byla daň za brzké přijetí do Evropské Unie. To Telička vyjednal v přístupových jednáních.

 2. Je hezké porovnávat důchody, ale, kolik je minimální mzda? To je srovnání a ne srovnávat platy k platům zaměstnancům, které jsou zkreslené platy manažerů. Jak je možné, když je na důchody málo peněz, když si chce ještě z důchodového fondu půjčit ministr dopravy Kupka na stavbu dálnic. Takových protiřečení již vyprodukovala pětidemolice tolik, že tomu ani oni sami nevěří. A co dodat k prohlobujícímu se dluhu, včera ho Fiala opět svedl na vládu p. Babiše, jinak to oni neumí. P. Babiš dluh snižoval a oni ho prohlubují svými podvody v rozpočtu, které se budou složitě napravovat…..-)

  1. ODS se chová jako vždy, když se dostane do vlády. Začali lží a lži pokračují. Obrali důchodce a peníze rozkradli a prošustrovali. Tak bylo za vlády ODS KDU TOP kdy Kalousek s Drábkem obrali důchodce, aby bylo na církevní restituce a předražená letadla. Současná vláda jen pokračuje v tradici. Každý člověk se může jednou splést, ale po čtvrté se splete jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti.

 3. Souhlas. Takové důchody můžou mít jen politici a manažeři státních a polostátních firem. Jaké jsou lampasácké platy a výsluhy, jaké jsou platy a odměny manažerů ve státních a polostátních firmách, ve správních a dozorčích radách ( ČT, Pošta, ČEZ, ČD, VZP,Sazka, DP atd.) ??? Kolik berou platy a důchody Eurokomisaři a poslanci v Evropském parlamentu? Jsou to ještě platy a důchody, nebo jen korupční úplatky?

 4. Jeden snad bere nad 200 tisíc, určitě taky přispíval o hodně víc než ostatní, ale kolik jich bere podprůměr? O tom jak se žije těm podprůměrných nenapíšete. Ti vás vůbec nezajímají. To ke chvále dnešní víc jak podprůměrné vlády nijak neladí. A vy máte za úkol provládní chválu na zadání zákazníka.

 5. Myslíte, že důchod 16 tisíc po přidání 1000 Kč výchovného, po 45 letech práce je nějak nepřiměřený? Ženy měly nemravně nízké platy a z toho mají i mizerné důchody. Stát hřešil na to, že byl plat manželky jen doplňkový. I po 89. nám zůstaly nízké platy. Ještě dnes slyším slova pana Dlouhého “nenecháme se zbavit výhody levné a zkušené pracovní síly a levných energií”. Zůstala nám jen otrocká prace v montovnách za mizerné platy. Na našich. úrodných polích vyrostly plechové haly skladů a fabrik. Dneska jich je tolik, že se dováží levná pracovní síla ze zahraničí, bez ohledu na bezpečnostní riziko pro obyvatele v okolí.

 6. Až vy mladí něco vybudujete, tak se ozvěte! Žijete z toho co vybudovali vaší předchůdci, a z toho žijete dodnes! Tak držte hubu a pracujte, ať máte taky na důchody.

  1. Přesně tak. Já jsem porodila tři děti kteří pracují a taky jsem je tak vychovala a ne povaleče . Dělala jsem přes 43 let,byla sama na děti a měla jsem se co ohánět . Dvě práce a všechny zdaněný a ne jako teď na černo.

 7. Kam se ztratili další tři příspěvky z diskuze? Asi nekorespondují s vládní antidůchodcovskou politikou.

 8. No a pak že duchodci mají vysoké duchody. Prumerny duchodc20000 a na ten každý nedosáhne.Ale když se vezme 200000 a 12000,tak vám vyjde prumer 106000,Je to jako s tím kuřetem.Jeden sní celé a druhý nic a hned měl každý pul kuřete.Vzpamatujte se vy co tu zavidite duchodcum.Je to jen o tom,aby nás rozestvali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *