Oblíbený obchodní řetězec v Česku nečekaně krachuje. Na nákupy pozor, celé se to rozpadá

V České republice stále ještě doznívají dozvuky ekonomické krize, přičemž není vyloučeno, že máme zaděláno na vleklou recesi nebo alespoň stagnaci. V takovémto prostředí se potom obchodníkům příliš nedaří, protože lidé obracejí každou korunu a hledají ty nejlevnější možné nabídky, na kterých podnikatelé nemají kdovíjakou marži. Ostatně, v tomto a minulém roce už jsme nějaké ty krachy dosud stabilních společností viděli, a není přitom vyloučeno, že to bude pokračovat i dále.

Společnost kolabuje

Velké potíže má podle všeho obchodní řetězec Studio Moderna, který stojí za oblíbenými značkami, jako je Delimano, Dormeo nebo Top Shop, které provozují jednotlivé obchody pod těmito brandy. Jak v minulých týdnech vyplavalo na povrch, tato mezinárodní skupina má značné finanční trable a v její domovině už na ní byl vyhlášen úpadek.

Nedaří se jí ani v České republice, kde došlo k podání návrhu na konkurz, což většinou dělají krachující společnosti, které nedokáží již splácet své dluhy. V případě tohoto obchodního řetězce to zašlo dokonce tak daleko, že přestal vyplácet mzdy svým zaměstnancům. A to už je potom kolotoč, že kterého není příliš úniku. Dodavatelé firmě odmítají poskytnout zboží na fakturu, jak to bývá obvyklé, a vyžadují platbu předem. Na to však společnost nemá peníze.

Je přitom zajímavé, že společnost se v posledním tažení pokusila ještě nepříznivou situaci zvrátit a vylepšit si svou finanční bilanci. Uzavřela proto spolupráci s obchodním řetězcem Kaufland, kde za zvýhodněných podmínek nabízela své zboží. Avšak akce neměla úspěch, o zboží nebyl zájem a prodalo se ho o 50 % méně než bylo v plánu. Do této aktivity však Studio Moderna vložilo značnou část svých posledních prostředků, mimo jiné na propagaci, a tak spíše než o záchranu, šlo nakonec o poslední kapku.

Foto: Shutterstock

Převezme někdo obchody?

Společnost dluží obrovské sumy v desítkách milionů právě Kauflandu a také svým dodavatelům. V problémech je však celá mezinárodní skupina, tudíž vše muselo být mnohem hlubší a strukturálnější. Studio Moderna se teď snaží zachránit podnikání alespoň v některých zemích, k čemuž by měl pomoci prodej aktivit v těch jiných. Je možné, že se to bude týkat i české republiky a někdo tu provoz těchto obchodů převezme.

Jde totiž o poměrně silné značky. Například Dormeo si v tuzemsku vybudovalo slušnou pozici na trhu s matracemi a potřebami pro kvalitní spánek. Obchody Delimano potom nabízejí širokou plejádu menších spotřebičů a potřeb do kuchyně.

Čtěte také: Češi vyzráli na obchodní řetězce. Nakupují i s 95% slevou, ale obchodům se to nelíbí

Tyto obchody používají také internetový prodej, kde je každopádně nutné být opatrný, a to zejména v případě, že objednáváte dražší zboží. Vyplatí se ho brát raději na dobírku než s platbou předem, protože v případě krachu byste se nemuseli dočkat produktů ani peněz.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Oblíbený obchodní řetězec v Česku nečekaně krachuje. Na nákupy pozor, celé se to rozpadá

  1. Problém u těchto řetězců je, z přišly s předrazeným zbožím. Jen využily toho, že výrobky tu byly nové a nebyly běžnému obyvatelstvu,které často necestuje za hranice dostupne.Dnes i pro babičku na vesnici pracují e shopy a díky tomu, že musí vlastnit i chytrý mobil nebo pocitac tak si zboží v klidu promysli a
    za slušnou cenu objedna. Taky si udělá cenový průzkum trhu a srovná technické parametry . Dne už ani pasaci stylu Beck international s podvodným jednáním už by u ní štěstí nenašli.

  2. Nesmyslně vysoké ceny. Klesá kupní síla. Za dnešní vlády však bude hůř. Někdo vsadil na vysoké marže. Někdy se vyplatí prodat více za nižší cenu.

    1. Gratuluji.Vás ještě nepostihla děsuplná tv reklama na 20 minut kde vás masírují tím že jedině na matraci a polštáři Dormeo se speciálním polštářem Dormeo mezi koleny se nemáte šanci vyspat?

  3. Karma je dohnala.nabizet zboží s přemrštěnou marží je dnes docela rozšířené.s Modernou to nemá moc co dělat,ale došla nám zubní pasta Elmex,a protože jsme si ji oblíbili šel jsem koupit novou:Dr.Max 125, když koupím dva kusy,
    Benu lékárna 149?-byla akce,takže jen 119,-… Kaufland ji měl taky kolem 150+ a vietnamec, který nakupuje v Makeup tak za 89,-….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *