Češi vyzráli na obchodní řetězce. Nakupují i s 95% slevou, ale obchodům se to nelíbí

Atmosféra ve společnosti je taková, že obchodním řetězcům zrovna příliš nepřeje. Obzvlášť v České republice, kde jsou vlastněny zahraničním kapitálem a příliš nestarají o blaho tuzemských zákazníků. Výsledkem je potom skutečně mizerná kvalita potravin, která v tuzemsku dlouhodobě panuje, a k tomu ještě nepřiměřeně vysoké ceny, které jsou zjevně vyšponované směrem vzhůru, protože v okolních zemích se za podstatně kvalitnější produkty platí méně.

Je to velmi rozšířené

Nelze se tedy příliš divit, že si lidé ospravedlňují i takové jednání, které rozhodně nelze schvalovat. Různými způsoby v obchodech zkouší ušetřit, přestože už mnohdy překračují nejen hranici slušnosti, ale i samotných zákonů.

Nakupují už výhradně přes samoobslužné pokladny, kde dokážu ušetřit opravdu velké peníze. Hlavně na ovoci, které je nesmyslně drahé. Když si ale třeba hroznové víno nebo meloun položíte na váhu a stisknete tlačítko pro levnou cibuli, ušetříte skoro celou částku,” líčí paní Věra, jakým způsobem “šetří” na svých nákupech.

Tento nešvar se šíří Českou republikou poměrně rychle a je zajímavé, že ho praktikují i v zahraničí, a to i v takových zemích, do kterých byste to neřekli. Nedávno na tento problém poukázal australský server News, kde se ve spotřebitelské rubrice řešilo právě toto téma.

Moje kamarádka mi prozradila, že když jde v obchodě k samoobslužné pokladně, vždy namarkuje drahé ovoce a zeleninu, například avokádo, jako žlutou cibuli. Podle ní nejde o žádnou krádež, protože přeci pořád za něco platíte a supermarkety prý mají tyto fígle započteny plošně v cenách. Dokonce tvrdí, že to takhle přeci dělá každý a nechce slyšet, že jde vlastně o krádež,” uvedla čtenářka Kayla.

Na samoobslužných pokladnách si můžete namarkovat, co vás zrovna napadne. / Foto: Shutterstock

Dělat byste to neměli

Tohle je v Austrálii obrovský problém, přičemž náklady na krádeže pro obchodníky jdou do několika miliard dolarů každý rok,” uvedli čtenářce ve spotřebitelské rubrice jako odpověď. Dotyčná zákaznice však měla svým pokřiveným způsobem pravdu v tom, že to obchodní řetězce započítávají do cen pro všechny. “Toto nečestné chování bohužel ovlivňuje nás všechny, protože to tlačí ceny potraviny nahoru.

Je přitom otázkou, zda supermarkety nakonec nebudou muset samoobslužné pokladny, případně ještě pokročilejší skenery, kdy si zboží markujete už při nákupu a vkládáte rovnou do tašky, zrušit. Lidé jich totiž zneužívají stále více, přičemž to souvisí i s finančními potížemi jich samotných. A těch teď bude i v Česku přibývat, protože jsme podle všeho vstoupili do delší fáze recese.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments