Stát sebral českým důchodcům miliardy. Teď je vyhodí komínem za úplný nesmysl

Bohužel se zdá, že Česká republika bude šetřit pouze na něčem a na někom. Na partikulární zájmy, které jsou navíc značně neprůhledné, se peníze vždycky najdou. Dokládá to teď poměrně trefné srovnání výrazně osekané mimořádné valorizace penzí, která proběhla v červnu tohoto roku, a na druhé straně nákupu společnosti Net4Gas, který je podle řady odborníků naprosto nesmyslný.

Proč to dělají?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy ušetřil stát sníženou valorizací důchodů přibližně 20 miliard korun. Ovšem za společnost Net4Gas má zaplatit rovnou 34 miliard korun jen na dluzích a dosud nejasnou částku za samotnou koupi. Vzhledem k tomu, že tuto firmu dnes vlastní německá Allianz a kanadský penzijní fond Borealis, dojde podle ekonoma k tomu, že český stát vyplatí tyto peníze částečně i kanadským důchodcům.

Podle expertů je plán ministerstva průmyslu na koupi společnosti, která je mimořádně zadlužená, velmi zvláštní. Tento podnik sice v Česku provozuje systém plynovodů a příslušných stanic, ovšem dosud nikdo necítil potřebu, že by se měl zestátnit. Vtip je totiž v tom, že tuto infrastrukturu České republice nikdo nesebere a její majitelé se musí řídit podle striktních zákonů. Je tedy poměrně jedno, zda ji provozuje stát nebo soukromník. Jen s tím rozdílem, že privátní firmy jsou obvykle efektivněji řízené, a navíc za ně stát nemusí vyplácet vysoké sumy.

Problém zmíněné společnosti je navíc v tom, že naakumulovala obrovské dluhy, které bude muset stát, pokud se stane novým majitelem, zaplatit. Jenže jak známo, rozpočet už takto hospodaří s obrovským dluhem, a teď by se k tomu měl přidat další nemalý závazek.

Foto: Shutterstock

Kdo to zaplatí?

To by mohlo vést ke zdražení plynu pro české odběratele. Ačkoliv tak sice může konečně začít klesat cena samotné komodity, tedy plynu, poroste nám distribuční poplatek, který tvoří nemalou část celkových nákladů. O nastavení tohoto poplatku rozhoduje Energetický regulační úřad, a to podle toho, jaké jsou skutečné náklady na distribuci.

Čtěte také: Příspěvek na elektřinu a plyn nestačí. Lidé se nedoplatí

Ty pochopitelně s tím, jak bude nutné umořovat obrovský dluh nově získané společnosti do státního majetku, porostou. Rozhodnutí ministra průmyslu tedy zaplatí lidé v podobě vyšších faktur za plyn. Nebo také třeba důchodci, kterým se nebude přidávat tolik, kolik by si přáli.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments