Konsolidační balíček se tvrdě zakousne do financí každé domácnosti

V příštím roce budou muset české domácnosti čelit skutečně značnému finančnímu náporu, který s sebou přinese takzvaný konsolidační balíček. Stát oznámil, že nastalo období, kdy si všichni musí utáhnout opasky, aby se daly veřejné finance alespoň trochu do pořádku. Z projednávání balíčku však zůstala nepříjemná pachuť, protože na některé dolehne více než na jiné. Třeba vinaři si nepochopitelně vymohli sníženou spotřební daň, což znamená jediné. Domácnosti budou muset zaplatit ještě více.

Přijdete o slušné peníze

V první řadě se chystají změny v dani z přidané hodnoty. Ačkoliv by podle státu měl být výsledek nakonec neutrální, experti nad tím kroutí hlavou, protože v takovém případě opravdu není jasné, proč se ke změnám přistoupilo. Obě nižší sazby, které platily dosud, se spojí do jediné, a to dvanáctiprocentní. Tam však budou jen úplně základní věci, jako potraviny, vodné a stočné, léky, stravovací služby, stavební práce a další méně významné položky. Jednadvacetiprocentní sazba potom zůstane zachována, ovšem přesune se tam řada položek, jako například kadeřnické práce, palivové dřevo nebo nápoje.

Podle odborníků navíc v obchodech dojde k efektu, kterému se nedá předcházet. Zatímco tam, kde se DPH sníží, si prodejci akorát tak navýší marže, tak u navýšené daně ji plně přenesou na zákazníka a nejspíše si ještě zkusí přihodit něco navíc. Tak to dosud při změnách daně z přidané hodnoty fungovalo v České republice vždy. Znamená to jediné: nákupy budou z těchto důvodů obecně dražší.

Opravdu nepříjemné zásahy ale přicházejí v podobě zrušení celkem 22 daňových výjimek. Například velmi významnou byla vždy sleva na studenta, na kterou už studující nebudou mít nárok. Dojde i ke zrušení školkovného, které rodinám šetřilo 16 200 korun ročně. Omezí se také sleva na manželku ve výši 24 840 korun ročně. Tu už budou moci čerpat pouze ty páry, které pečují o dítě do tří let věku. Potom už slevu uplatit nepůjde.

Foto: Shutterstock

Všechno se oseká

Nově se také zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance, které dosáhne úhrady 0,6 % jejich příjmů. Pro osoby samostatně výdělečně činné se výrazně navýší odvody. A opravdu velký dopad bude mít zvýšení daně z nemovitosti, a to téměř na dvojnásobek. Tam se navíc počítá s tím, že v dalších letech dále poroste.

Aby toho nebylo málo, přijdou Češi i o řadu výhod. Jednou z těch největších je snížení státní podpory na stavebním spoření, které má velké množství domácností, a to klidně na všechny své členy. Z dosavadních dvou tisíc už bude jen tisícovka.

Čtěte také: Důchodce v Česku ještě více oholí. Stát jim zruší významný příspěvek. Kam až to zajde?

Jak vidno, vypadá to na opravdu značné utahování opasků, které se v nějaké podobě dotkne úplně každého. Z některých výpočtů vyplývá, že průměrnou domácnost by to mělo přijít na 100 tisíc korun ročně, které jí budou chybět. To dělá nějakých 8300 korun měsíčně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 názorů k článku “Konsolidační balíček se tvrdě zakousne do financí každé domácnosti

  1. On je problém v tom, že není z koho vybírat. Je to stejná verbež ať se jedná o opozici či vládní stranu(Y). Bez ohledu kdo bude/je u moci, normální člověk bude mít stále hlouběji do kapsy.
   Je ovšem zajímavé, že i přes tento trend lidi nakupují čím dál více. Můžu to zodpovědně tvrdit neb již léta sedím na pokladně. Takové nákupy (množstvím a velikostí) byly před covidem tak akorát o vánocích. Dnes je to na denním pořádku.

 1. Vláda rozhazuje strašný peníze za blbosti,láduje si vlastní kapsy.No a občan to zaplatí.Jsem zvědavý jak moc si ještě dokážeme utahovat opasky aby se pár neřádů mělo dobře.

 2. Hlavně, že sami sobě opasky neutahují, ale přidávají si o sto šest. Pak se nelze divit tak vysoké průměrné mzdě, ani prázdné státní pokladně.

 3. To už tu za vlád ODS bylo víckrát a lidi se stále nepoučili. Zase skočil,i na líbivé řeči nově nastrčeného kašpárka Fialy o tom, jak oni dají Česko dohromady. Výdaje, které nějak ulehčovaly obyčejným lidem život byly vládami ODS vždy jen osekávány, ale zato oligarchie a nadnárodní korporace mlaskaly. Nakonec po vládách ODS zkončila země na pokraji rozvratu a další vlády to dávaly horko těžko dohromady. V jiném státě by taková mafiánská strana i její přicmrndové z TOP09, KDUČSL či STAN skončili už dávno na politickém hnojišti. Jenže tady jsou voliči blbí. Zeman měl fakt pravdu když řekl „To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (…) Těmto lidem – je to tedy polovina národa – uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa.“

  1. To spíš Fiala obelhal voliče. Každý člověk se může jednou splést, jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti se splete po čtvrté. Díky takovym nám tu vládne ten fialový hnus.

 4. Opasky si utahujeme od samého začátku, ale sami si přidávají každý rok. Hlavně že mají pro Ukrajinu!!!

 5. Tento slepenec okrádá důchodce a pracující. Důchodcům přidá 360 Kč a sobě desetitisíce. Manažeři ve státních a polostátních institucích berou statisícové platy a odměny (ČEZ, ČT, VZP, ČD, ČESKÁ POŠTA, atd, atd.) Česká televize zdraží poplatky a hned svému řediteli zvýší plat na více než 290 000 Kč. Fiala je největší lhář. Lhal před volbama jako Zapotocký den před měnovou reformou. Neplní ani vládní program. Tvrdil, že se daně zvyšovat nebudou a důchody se budou valorizovat podle platného zákona. Všechny vlády ODS za nic nestaly. Taky žádná nedokončila ani celé funkční období. Každý člověk se může jednou splést. Jen člověk mdlého rozumu, nebo s totální ztrátou paměti se splete počtvrté. Díky takovým nám tu vládne ten fialový hnus.

 6. To jsou ve i o kterých se puse a pak jsou ty, i o kterých se ví. Ukrajina je velká země a je mnohem lidnatější než my a tak na ni vydělat a ušetřit není jednoduché. Problém je že je to vždy u těch druhych ne u sebe. Politici si jako odměnu za to vždy vezmou odměny pocítky úplatky a ještě si zvýší platy.

 7. Hele zajímalo by mě jak to uděláte s lidma, který namaji ani těch 8 tisíc to je jako chcete nechat na ulici aby vy jste byly bohatý nebo co.
  A jestli jsem tohle stane tak třičtvrtě Čechů budou bez domova a vy si tu budete žrát co chcete a my nebudeme mít ani na bydlení běž te s tímhle někam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *