Řidičský průkaz od 15 let, důchodcům ho naopak seberou, když nezvládnou testovací jízdy

Na českých silnicích se brzy odehrají velké změny, a to zejména v tom, kdo bude sedět za volantem jednotlivých vozidel. Česká republika totiž následuje západní trendy, které jsou jednoznačné. Řidičský průkaz budou mít stále mladší lidé, zatímco senioři budou z provozu postupně vysunováni a dále odkázáni jen na hromadnou dopravu, případně vozidla s vlastním šoférem.

Za volantem stále mladší ročníky

Stát schválil novelu zákona o silničním provozu. Ta určuje, že do autoškoly může nastoupit mládež už po dosažení 15,5 roku věku. Nicméně zakončení výuky se předpokládá nejdříve s dosažením 17. roku. Tehdy by také dotyčný měl dostat řidičský průkaz, byť s jistým provizoriem, které bude trvat po dobu jednoho roku.

Na rozdíl od dosavadních předpisů nebudou moci mladíci řídit pouze malé motorky a miniaturní vozítka, ale plnohodnotné automobily, pro které je zapotřebí řidičské oprávnění skupiny B. Po dobu jednoho roku než dosáhnou osmnácti let by však měli řídit pouze pod dohledem mentora. Ten má být ve voze fyzicky přítomný. Může to být kdokoliv, avšak musí mít určitou zkušenost v podobě minimálně deseti let držení řidičského průkazu.

Jde každopádně o významný krok vpřed, který jednoznačně určuje trendy. Do budoucna přitom odborníci počítají s tím, že by se hranice pro řízení mohla ještě snižovat. Ostatně, už dnes mohou být lidé po dosažení 15 let plnohodnotnými účastníky silničního provozu. A nemyslíme tím, že mohou jezdit na kole. S řidičským průkazem třídy AM mohou řídit motorky a malá vozidla s rychlostí do 45 kilometrů.

Foto: Shutterstock

Kdy už je řízení dost

Kritici přitom poukazují na skutečnost, že i s takovým vozidlem je možné způsobit nehodu s nepěknými následky pro sebe i okolí. Nebylo by tedy lepší, kdyby 15letí řídili plnohodnotné vozy se všemi potřebnými prvky bezpečnosti, mezi něž se stále častěji počítá i částečně autonomní řízení, které dokáže zabránit střetům?

Na druhé straně bude naopak ze silničního provozu ubývat důchodců. Evropská unie totiž chystá nařízení, kdy se lidé po dosažení 70 let budou muset podrobit složitému testu, který se v podstatě rovná testování v autoškole, jak informuje německý server SWR. Budou zde muset prokázat, že stále zvládají všechny aspekty řízení, a kdo to nedokáže, bude mu řidičák odebrán. Testy se přitom budou opakovat každých pět let.

Čtěte také: Stát bude důchodcům v Česku vracet velké peníze. Co jim sebrali, to dostanou rychle zpět. Je to pořádný balík

Jde o reakci na to, že v provozu přibývá seniorů, kteří jsou zjevně dezorientovaní a často způsobují velmi závažné karamboly, kdy se řítí třeba desítky kilometrů na dálnici v protisměru. Jde zkrátka o opatření, které má chránit je samotné, pokud sami nedokáží vyhodnotit, že už nemají za volantem co dělat, ale především další účastníky provozu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments