Důchodci přišli na obrovskou nespravedlnost v důchodech v Česku. Stát jim posílá málo peněz, tohle není vůbec dobré

Řada penzistů se oprávněně pozastavuje nad hojně prezentovaným číslem, kterým je takzvaný průměrný důchod. Ten aktuálně činí více než slušných 20 700 korun, což vypadá jako velmi konkurenceschopné číslo, a to i v rámci Evropy. Stojí za tím především velmi prudký nárůst důchodů v posledních deseti letech. Před touto dobou byla penze zhruba poloviční.

Někdo má podstatně méně

Ozývají se však lidé, kterým na účet chodí úplně jiná částka, a pokud by se měli spolehnout jen na pravidelné valorizace, těžko by deklarované sumy vůbec někdy dosáhli. Pravdou totiž je, že důchody jsou velmi nerovnoměrné a někdo říká, že dokonce nespravedlivé. Existuje velká spousta důchodců, kterým každý měsíc chodí o poznání nižší částka, například jen 12 tisíc korun, ale klidně i méně.

Když mluví o důchodech a říkají vždy to jedno číslo, musím se pousmát. O něčem takovém se mi totiž může leda jenom zdát. V důchodu jsem už pět let a teď po všech těch valorizacích beru 15 tisíc korun. A to je proti 21 tisícům, o kterých se teď mluví přeci jen rozdíl,” říká paní Miroslava z Brna.

Rozptyl v penzích v České republice je přitom skutečně široký. Jak nedávno odhalila Česká správa sociálního zabezpečení, nejvyšší důchod se tu vyšplhal nad 200 tisíc korun, což je jen těžko uvěřitelné. Naopak ten nejnižší činí 43 Kč. Jde pochopitelně o dva extrémy, ze kterých nelze nic moc vyvozovat, ale dokládá to skutečnost, že jednotliví senioři mohou svou finanční situaci vnímat značně odlišně.

Foto: Shutterstock

Rozdíly se zvětšují

Spolu s tím je nutné řešit velký problém důchodového systému, a to je navýšení právě těch nejnižších penzí, což je mimořádně komplikované. Pokud máme totiž důchodce, který bere například 30 tisíc korun měsíčně, není prioritou státu mu peníze nějak zvlášť zvedat, protože z jeho pohledu má dost. Rád by ale přilepšil někomu, kdo bere třeba jen 13 tisíc.

Reálně to ale obvykle dopadne tak, že se důchody zvednou procentuálně, a to například o 5 %. To potom způsobí, že bohatší důchodce si polepší o 1500 Kč, zatímco ten chudší o pouhých 650 korun. Rozdíl se tak znovu navýší a takhle to bude pokračovat dál a dál.

Čtěte také: Češi už se bouří. Důchodci mají více peněz než pracující lidé, tohle musí skončit

Mnozí v tom vidí nespravedlnost. Když se nad tím ale zamyslíte, tak reálně jde vlastně o spravedlivý systém, jelikož důchody se odvíjejí od toho, jaké jste měli výdělky a kolik jste přispívali na sociální pojištění. Kritici systému dokonce zdůrazňují, že takzvaná zásluhovost by měla být v penzích oceněna ještě více.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

6 názorů k článku “Důchodci přišli na obrovskou nespravedlnost v důchodech v Česku. Stát jim posílá málo peněz, tohle není vůbec dobré

  1. Při přiznání důchodů je zohlednění zasluhovovost a Pak při valorizaci by měl růst být stejný pro všechny a ne stále nestejnomerne.

  2. V poslední době se přiznávají vyšší důchody, protože došlo k růstu mezd. Já před 13 roky jsem měl důchod značně nadprůměrný. Dneska už mám sotva průměr. Čím dříve byly přiznány důchody tím menší. Ty volorizace to nějak nestihají vyrovnat. Protože, těm co mají malé důchody, vychází procentuálně výše k jejich předešlým mzdám než těm vyššími příjmy. Někdo bere důchod až 80% platu a výše a někdo jen 30- 40% mzdy. V někdy se valorizace přidává všem stejně. Řada žen za 46 let těžké poctivé prace nemá ani průměr. Mají sotva 16000-17000 Kč i po přidání výchovného na dvě děti. Stát nemravně zneužíval jejich špatné placené prace. Využíval toho, že jejich příjem byl jen doplňkem k příjmu manžela.

    1. Jenom že jsou také matky které když už mohly jít pracovat tak zůstali doma – kafíčko kamarádky a manžel vydělával. A co když manžel už není ona neodpracovala prakticky žádný roky. Dnes důchod minimální . tak na co stěžují

  3. Juránek. Rozdava. Tisíce. Svoje. Rodině. Prezident. Náš. Vimenev. Za. Ukrajincov. A. Teď. Musí okrádá. Důchodocov. A. Za
    Měšťané. Lidi. Hanba. Celej. Vlad.e

  4. Není pravda, že důchody se odvíjejí od toho, jaké jsme měli výdělky a kolik jsme odváděli do systému. Když jsem odcházela do důchodu, měla jsem 2.4x vyšší příjmy než můj manžel, který šel do důchodu 10 let přede mnou. A přesto mi byl vyměřen výrazně nižší důchod než jemu. Mám dojem, že nejsem sama, kdo se v tom moc neorientuje, snad i sociální správa v tom nemá jasno. Když jsem ovdověla, bylo pravidlo, že zůstává ten vyšší důchod z těch souběžných a z toho nižšího se vypočítá polovina procentní částky. Zůstal mi můj nižší důchod a z manželova mi vypočetli směšnou část.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *