Důchodci v Česku budou bojovat o řidičák. Nesloží zkoušku, za volantem končí

Dnes stále platí, že možnost řízení automobilu je jednou z nejšíře pojatých svobod. Stačí jednou složit zkoušky a získat řidičské oprávnění. Pokud se potom nevybodujete nebo neuděláte nějakou opravdu ošklivou věc, papíry už vám nikdo nevezme. Jistě, teoreticky by měl při nějakých pochybnostech zakročit lékař, ovšem reálně se to příliš neděje.

Jak to bude vypadat

To se ale zřejmě v blízké budoucnosti změní. Jde o reakci na rychlé stárnutí populace a také zvyšování věku dožití. Dnes za volantem běžně narazíme na osmdesátileté až devadesátileté seniory, kteří si o sobě sice stále myslí, že jsou v kondici, ovšem už tomu tak zdaleka být nemusí. Nezřídka se pak objevují případy, kdy takový dezorientovaný člověk vjede na dálnici do protisměru, případně se neobratně otáčí v rušné křižovatce. Nemluvě potom o zvládání stresových situací, které už jsou na mnoho lidí v důchodu příliš a nevyhodnotí je správně.

Také proto chce Evropská unie výrazně zpřísnit pravidla umožňující řídit vozidlo. Týkat se to bude právě především starších osob nad 70 let, které budou muset pravidelně prokazovat, že na řízení ještě mají. A to každých pět let.

Testy řidičských schopností důchodců jsou součástí evropské iniciativy, která má za cíl, aby v roce 2050 už na silnicích nebyly žádné fatální nehody. Do roku 2030 se má počet takových nehod dostat na polovinu, což znamená stále přibližně 10 tisíc obětí. Ovšem v roce 2022 to bylo 21 tisíc.

Foto: Shutterstock

Dobré pro všechny

Zatím není přesně definováno, jak by ověřování schopností řídit vozidlo mělo vypadat. Jisté je to, že senioři budou muset každých pět let jednoznačně ujistit a prokázat, že jsou stále schopni účastnit se silničního provozu. Bude přitom do značné míry na každém jednotlivém státu, zda tento průkaz obstará zkouška na silnici nebo třeba jen u lékaře.

Senioři by to každopádně neměli vnímat jako něco, co je namířené a priori proti nim. Jde zkrátka jen o společenskou poptávku, jejíž výsledek by měl chránit všechny stejně, a to jak důchodce, kteří už by zkrátka řídit neměli, tak i jejich okolí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

40 názorů k článku “Důchodci v Česku budou bojovat o řidičák. Nesloží zkoušku, za volantem končí

 1. Jak to tak vidím, v tom “našem”(?) státě vládnoucí velkoblbci rozhodnou, že u nás to bude každý rok nad důchodovou hranici. A mnozí (stejní blbci) jim budou vděčni, že do důchodu jdou až v 68 místo původních 65 letech.

 2. Jde o reakci na rychlé stárnutí populace a také zvyšování věku dožití…. To máte zato, že si dovolíte stárnout a dokonce máte tu drzost se dožívat vyššího věku.

 3. Ať dělají zkoušky mladí pruserazi i s Kupkou, já vám na ně pro.im, já mám řidičák 60 leť a ztshle banda mi je nedala ani neplatila. Zrotlove u Prahy. ☹️🤐

  1. Tobě ho měli vzít už dávno.
   A vyměnit za papíry na hlavu.
   Nauč češtinu a pak si nafackuj !!!
   Co s tím asi tak má společnýho Kupka, ty Tatare . . .

 4. To je sice pravda a taky mě občas na silnici štvou ale pořád jsou opatrnější a v klidu než 20.letý, ožralý,sfefovaný šmejd, který si myslí,že je nejlepší a jezdí jak dobytek,na to by se měli,už dávno zaměřit.

  1. ….a mladí vás nestvou riskantní jízdou např předjíždění přes dva pruhy? To by žádný důchodce neudělal.

 5. Co ještě si na důchodce vymyslite? Budou muset obhajovat způsobilost k řízení. Odejmete jim volební právo, odejmete výchovné. Co ještě vymyslite ? Myslíte, že důchodci způsobují nejvíce nehod? A co fetaci, lidé ovlivněné alkoholem atd. A co politici? Ti by měli možnost být a rozhodovat také jen do 70 let. To by se jim určitě líbilo. Je mi z toho všeho smutno, kam až jsme dospěli. Přeji vám všem , kteří seniorům připravujete takové ustrky, aby i vy,až budete v důchodu, jste takové chování a jednání zažili.

 6. Když důchodci co 5 let, tak všichni. Jednou za čas se objeví, že důchodce jel v protisměru, a všude se to probírá. Proč se tak neprobírají nehody, které se už staly? A ne důchodcům. Kdyby měli dělat přezkoušení všichni, víte kolik by na silnicích ubylo aut? 🤣

  1. Absolutní souhlas!!
   Největší průsery způsobují mladý, mnohdy zfetovaný ve starých ojetinách, které by měly problémy projít STK.
   Dále také věčně pospíchající a nervózní řidiči dodávek, nedbajíce žádných pravidel . . .

  2. Naprosty souhlas, stacilo by kdyby pred vydanim ridicaku (a idealne i pote v pravidelnych intervalech) museli vsichni absolvovat psychotesty.

 7. Pracovat do 70 let můžeme, ale řídit už ne. Tak můžou zavést také testy, jestli je člověk po 60 práce schopný

 8. Jezdím 40 roku a za tu dobu jsem neměl žádnou nehodu.Tu nejvíc bouraku mají mladí do 30 let.

  1. Asi budeme muset hold zase platit už nevědí jak nás oskubatkdyz důchodci tak všichni převážně mladý dělají víc bouračky a hlavně politici sem zvědav kdo je bude kontrolovat už ať by ta vláda šla do prdele i s evropskou uniji

 9. Je to zvláštní jak v dnešni době je důchodce stale na tapetě půdně vyjádření vlády ma duchodce porad pracovat ale snížíme mu důchod vezmeme volební práva protoze volí vzdy špatně a neumí se řádně rozhodnout a na vic ho nechame sedět doma kdyz uz nemuze pracovat idealni by bylo pro tuto vládu kdyby hned při odchodu na odpočinek zemřel ne se nechal umrtvit to víte splnil co mnel s je uz zbytečné aby zde pobírala dávky a vydýchaval vzduch ktery mu asi zdaňíme aby si uvědomil ze překáží. Milí soudruzi co kdyby jste se přestali starat o duchodce ca nechali je normalne dožít s užit se odměnu na kterou si šetřil cely život je mu z Vas na blíží a přeji Vam aby Vas vláda take tak šikanovala jako to dela s důchodci

  1. Poslanci a vláda nepotřebují řidičák do práce je doveze služební auto z práce taky bez ohledu na věk ať střízliví nebo ne musel jsem dělat ještě psychotesty a potom milostivě zvážily že jsem nezpůsobilý

  2. Naprostá pravda. Už nevědí jak odstranit důchodce z běžného života, odebrat jim vše co jim usnadňuje život, ať se dřou s nákupy, nemohou na chaty, ještě jim odeberou volební právo když jim chtějí odebírat řidičský. Je mi z nich 🤮🤮

  3. Je to jako když Zuzanka na samotě u lesa psala slohovou práci: ‘Děda je hodný ale překáží nam’

 10. Pro všechny by měla platit stejná pravidla a ne jen pro důchodce. Nejvíce nehod způsobují mladí, pod vlivem alkoholu nebo drog a ti kolikrát ani ten řidičák nemají.

 11. To je určitě pravda, jenom páni z Bruselu(a i u nás) už nevědí jak získat další peníze!!!

 12. Už aby to bylo!! Nic proti důchodcům ale když nemám dostatečné reakce,nemám za volantem co dělat ! Je tak?!!!!!

 13. Je to zarážející, ale ČR je už dávno před EU protože u nás řidič musí lékařskou prohlídku absolvovat ve věku 65 – 68 – 70 a pak každé dva roky. Bez takové prohlídky je považován jako bez ŘP. Měli by se zaměřit spíše na věkovou hranici 18-30 roků.

 14. Jsme zkrátka papěžtější než papež. Podívejte se na věkovou hranici řidičů v USA nebo Kanadě. A hlavně jaká monstra řídí. Bez neustálého obtěžování byrokratické EU.

 15. Zajímavé je že věk do duchodu se prodlužuje.A najednou se snažíte starší lidi odstavit.Na to aby dělali to jsou dobři,ale nechat jim práva jak mladým.to ne!!
  Myslím že od toho jsou lékařské prohlidky,aby zjistili zda jsou schopni řídit či ne.
  U mladý h zdrogovanych nic neděláte,ale stáří aktivní mají samé překážky aby mohli aktivně žít.Musi překo avat samé zkoušky a co ostatní..Není to diskriminace starších.I vy jednou budete ve věku.A pokud nebudete úplní zdražování magoři,tak budete chtít normálně žít.Né porat být diskriminační.
  Starší člověk neznamená,že je mimo jak to bývá často u mladých.
  Na to aby jsme dřeli do únoru pro blaho mladých to musíme.Ale mít stejné podmínky jak ostatní to ne.!!!
  Nezbývá nic jiného než říct tak si to v této poslané době vyberte.Vy vychcanci.
  Každý myslí jen na sebe.Ale každý dojde věku.Pak budete i vy aktivní postihovat tímto zasláním režimem.Svět se v prdel obrací…když jsem to slýcháme od svých starších.nevěřila jsem A je to tu.!!!
  Dělat do únoru věkú,ale budeme vás omezovat.
  Horší jak za feudalismu…pán rozhoduje…tady evropská skur…unie.

 16. Pry spolecenska poptavka, kseft pro zkousejici. Takto se stari chovaji vlastni a kdovi jaka bude v budoucnu poptavka imigrantu, pokud prevazi, vuci zbytkum bohatého puvodniho obyvatelsta?

 17. Já bych zavedl zkoušky pro ministry a poslance a senátory, zda jsou vůbec mentálně způsobilí za někoho něco rozhodovat!!! Asi by jich že současné vlády a senátu moc neprošlo!!!

  1. Co ženy podnikatelů za volantem silnych aut. Čtyři bouračky za rok je u nich normál. Co mladí pod vlivem drog a alkoholu? Většina starých řidičů jezdí desítky let bez nehod.

 18. Kromě toho ,že se budou důchodcům zabavovat řidičáky ,tak by jste je ještě měli v době kdy dosáhnou 68 let házet ze skály aby tu nepřekáželi.
  Pane Bože ví ten blb novinář K upka co dělá ministra dopravy ,že už za totality museli lidé ve vyšším věku na kontroly reflexů a zraku k lékaři a ten buď doporučil zda může či nemůže řídit auto. Kontrolujte hlavně feťáky a jiné závisláky ti způsobují dopravní nehody vel.i často a též bezohlední řidiči dodávek . Nechte už ty důchodce na pokoji . Děkuji

 19. Naprostá diskriminace. Proč bych to tak neměla vnímat když nehody způsobují především mladší ročníky? Pokud chcete zkoušky tak u všech řidičů, to pak beru. Nekteři se jen autem dostanou ke vzdálenému lékaři. Makat do 68 u strojů na to budou zpusobilí ale řídit nikoli? Tahle vláda co může to poděla, skoro už mám pocit, že tu jsou jen proto aby celému státu jen škodili a to říkám s vědomím že vím že je potřeba šetřit ale pokud máme díru v rozpočtu, nekupuji tanky a aby toho nebylo málo tak je napadne zhovadilost diskriminace důchodci. Pokud mohu učit matiku tak mohu jistě i řídit. Znemožňujete důchodcům aby se dostali např na chatu ptž fyzicky nemají na to aby táhli bágly vlakem 3h jízdy. K čemu je to chcete odsoudit? Hnus pánové….

 20. Oční vyšetření by měli podstoupit všichni
  bez rozdílu věku.To by pak polovina řidičů
  nejezdila.

 21. Pokud ptověřovat tak všechny. Předpisy a zákony o dopravě se dtále mění. Tak ať prokáží znalost předpisů a schopnost řídit všichni nejen ti nejstarší. Zo by koukali kolik lidí se v tom nevyzná. EU zrušit,je to xindl!

 22. Tato vláda spolu se zaprodanými novináři pořádají hon na důchodce. Je to fialový hnus. Na ně taky dojde. Jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *