Důchodci v Česku budou bojovat o řidičák. Nesloží zkoušku, za volantem končí

Dnes stále platí, že možnost řízení automobilu je jednou z nejšíře pojatých svobod. Stačí jednou složit zkoušky a získat řidičské oprávnění. Pokud se potom nevybodujete nebo neuděláte nějakou opravdu ošklivou věc, papíry už vám nikdo nevezme. Jistě, teoreticky by měl při nějakých pochybnostech zakročit lékař, ovšem reálně se to příliš neděje.

Jak to bude vypadat

To se ale zřejmě v blízké budoucnosti změní. Jde o reakci na rychlé stárnutí populace a také zvyšování věku dožití. Dnes za volantem běžně narazíme na osmdesátileté až devadesátileté seniory, kteří si o sobě sice stále myslí, že jsou v kondici, ovšem už tomu tak zdaleka být nemusí. Nezřídka se pak objevují případy, kdy takový dezorientovaný člověk vjede na dálnici do protisměru, případně se neobratně otáčí v rušné křižovatce. Nemluvě potom o zvládání stresových situací, které už jsou na mnoho lidí v důchodu příliš a nevyhodnotí je správně.

Také proto chce Evropská unie výrazně zpřísnit pravidla umožňující řídit vozidlo. Týkat se to bude právě především starších osob nad 70 let, které budou muset pravidelně prokazovat, že na řízení ještě mají. A to každých pět let.

Testy řidičských schopností důchodců jsou součástí evropské iniciativy, která má za cíl, aby v roce 2050 už na silnicích nebyly žádné fatální nehody. Do roku 2030 se má počet takových nehod dostat na polovinu, což znamená stále přibližně 10 tisíc obětí. Ovšem v roce 2022 to bylo 21 tisíc.

Foto: Shutterstock

Dobré pro všechny

Zatím není přesně definováno, jak by ověřování schopností řídit vozidlo mělo vypadat. Jisté je to, že senioři budou muset každých pět let jednoznačně ujistit a prokázat, že jsou stále schopni účastnit se silničního provozu. Bude přitom do značné míry na každém jednotlivém státu, zda tento průkaz obstará zkouška na silnici nebo třeba jen u lékaře.

Senioři by to každopádně neměli vnímat jako něco, co je namířené a priori proti nim. Jde zkrátka jen o společenskou poptávku, jejíž výsledek by měl chránit všechny stejně, a to jak důchodce, kteří už by zkrátka řídit neměli, tak i jejich okolí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments