Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí

Všechno nasvědčuje tomu, že důchodci v České republice vstupují do výrazně složitějších časů, než v jakých žili v předchozích deseti letech. Jistě, nějakou dobu mohou profitovat z toho, že jim byly penze navyšovány skutečně rychlým tempem. Ovšem tomu je teď definitivně konec. Naopak, začínají se objevovat aktivní kroky jdoucí proti nim a ochuzující je o prostředky, na které mají nárok.

Nebyly prý peníze

Mnozí vnímají jako políček ze strany státu skutečnost, že se v roce 2024 penze navýšily o pouhých 360 korun. Dříve by to bylo vnímáno jako slušná valorizace, ale je pravdou, že když průměrný důchod činí 21 tisíc korun, tento přídavek nikoho kdovíjak nevytrhne. Možná jen ty, kdo mají penzi nižší, jelikož je tentokrát pro všechny stejný.

Velmi úkorně však důchodci vnímají především jinou situaci, která se odehrála loni a která byla definitivně potvrzena až letos. Výsledkem je faktické ponížení důchodů a ztráta peněz, na které měli lidé nárok.

Řeč je o způsobu, jakým byla loni vyřešena mimořádná valorizace penzí, kdy v důsledku vysoké inflace mělo být ze zákona přidáno v průměru 1780 Kč měsíčně. Stát se ovšem zalekl a začal argumentovat tím, že by to zruinovalo celý státní rozpočet, což však podle ekonomů vůbec nebyla pravda. Maximálně by se jen zvýšil už tak vysoký schodek.

Už nemáte šanci

Jenže stát nechtěl, aby důchodci dostali přidáno tolik, ačkoliv na to měli nárok, a to i v důsledku chybných kroků státu, které vedly k tak vysoké míře inflace. Rozhodlo se však, že důchodci dostanou o celou tisícovku méně, a to pouhých 760 Kč.

Vše skončilo až u Ústavního soudu, od kterého se očekávalo férové rozhodnutí v zájmu důchodců a naopak poklepání přes prsty státu, který by si něco takového neměl dovolovat. K překvapení všech ovšem většina soudců rozhodla v tom smyslu, že vše bylo naprosto správné. Absolutně nezohlednili například retroaktivitu nebo smyšlené argumenty o hrozících hospodářských škodách.

Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání

Popravdě, tohle mě opravdu moc zklamalo. Teď jsem měla mít důchod o tisíc korun vyšší. Moc nescházelo, kdyby ta partička nezačala vyvádět takové nesmysly. A že jim ještě dal zapravdu soud, nad tím jenom kroutím hlavou,” říká paní Božena, které teď ona tisícovka na důchodu schází. Už ji nikdy neuvidí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

7 názorů k článku “Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí

  1. Chytrý Kulhánek. Průměrný důchod 21000 Kč. Kolik procent chytráku na ten průměr dosáhne? Provládní pisálku když už chtěl bych vidět jak by si žil s tím průměrem měsíčně? Z vás se mě chce blinkat 🚽🚽🚽🚽🚽.

  2. Důchodci jsou okrádáni vždy, když je u moci ODS. Vždy přejdou s mantrou, že jim jde o děti a vnuky. Je to lež, stejně peníze jen prošustrují a rozkradou. Kalousek s Drábkem taky šetřili na důchodcich a nakonec z toho byla ostudná valorizace 40 Kč. Na Casy a Pandury se vydaly miliardy. Prosadili podvodem Církevní restituce, včetně valorizací, které budou platit ještě náši vnuci do roku 2042. Tato vlada se chová stejně. Na záruky ČEZ a Ukrajinu penize jsou? Na podporu Ukrajiny a 1/2 milionu Ukrajinců se miliardy našli. Evropská unie nám nedala nic. Platíme na nepotřebné F35, které jsme ještě nevideli a dlouho neuvidíme. Budeme mít stovky miliard na provoz a vybudování infrastruktury? Rakušan podepsal závazek buď brát migranty nebo platit. Za jednoho odmítnutého migranta budene platit každoročně 1/2 milionu. Nevadí, že jsou to dva průměrné důchody? Této vládě se nedá věřit. Lhali před volbama a i ve volebním programu. Mají vinu na vysoké inflaci a nejvyšších cenách energií v Evropě. Škodí občanům, průmyslu a zemědělství. Jako jediní jsme se nedostali na předcovidovou úroveň. Ukrajince Fialu víc zajímá Ukrajina než náš stát. Vlády ODS za nic nestály a nikdy nedokončily ani celé funkční období. Každý člověk se může jednou splést. Jen člověk mdlého rozumu nebo s totální ztrátou paměti se splete počtvrté.

  3. Z rozhodnutí Ústavního soudu o valorizaci důchodů jsem zklamaná. Vláda musela předpokládat, že inflace bude vysoká. ÚS ale zamítnutí žaloby odůvodnil tím, že by se značně zhoršila ekonomická situace státu. Za to ale důchodci nemohou. Vláda a politici sobě si stačili přidat tisíce, ale důchodcům sebrali tisícovku, na kterou měli ze zákona nárok.

  4. Zajímavé je,že určiti lidé v cele s presidentem a ministryni pro válku a jejich generalskymi nochsledy je penez dost .Proč kupovat útočné stihacky,místo toho aby koupily zbraně protivzdusne obrany..Meli by jste pro mladé také vyhlásit bránou povinnost alespoň na 5 let,aby si to užili a vyhnal mladé Ukrajince zašité v Česku bojovat za svou zemi když si přejete válku.

  5. Vláda prach sprostě okradla důchodce. Ústavní soud prošlapal zákon a vládě to posvětil. Na zvýšení svých platů mají. Na F35 které jsme nevideli a dlouho neuvidíme se penize našly. Na střeliva pro Ukranjinu Pavel miliardy najde, i když EU na to nedá ani €. Tato vláda je nejhorší za posledních 40 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *