Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze

Pryč jsou doby, kdy se nejrůznější vykukové snažili důchodce obalamutit například prodejem předražených hrnců s jakýmsi pofiderním příběhem. V tomto případě šlo alespoň o prodej nějaké věci, byť tam bylo obrovské množství manipulací a lží, takže to někteří brali v podstatě jako krádež.

Pořád přesvědčivější

S něčím takovým už se ale dnes nikdo nezdržuje. Nejrůznější podvodníci zjistili, že se důchodci, ale nejen oni, chytají do pasti velmi jednoduše. Stačí jim poslat nějaké výzvy pomocí SMS a už jen čekat, kdo se zrovna chytne. Podle informací ze strany policie a dalších orgánů to nebývá zrovna malé množství lidí.

Například vám takto může přijít informace o nějakém státním příspěvku, který čerpáte nebo můžete čerpat. Prý stačí jen vyplnit určité údaje, případně dát s něčím souhlas. Takto se ovšem podvodníci mohou dostat k vašemu bankovnímu účtu. Zneužívají toho, že senioři mají často účty zřízené svými příbuznými a reálně s nimi neumí příliš zacházet. Zároveň jsou důvěřiví, jelikož v jejich světě podobné podvody neexistovaly. Snadno tak poslechnou instrukcí a zašlou vše potřebné, jelikož mají pocit, že jednají s úřady.

Takhle mi poslali, že mám nárok na příspěvek na bydlení 10 tisíc korun. Byla jsem nadšená, klikla do zprávy a postupovala podle pokynů. Ve výsledku mi ale vyluxovali veškeré úspory, které jsem měla na účtu,” říká paní Božena. Banka už s tím nemohla nic dělat a peníze pochopitelně ani nijak nenahradila, jelikož nešlo o její chybu. “Zjistila jsem, že mi nikdo nepomůže a peníze už neuvidím.

Vypadá to profesionálně

Metody, jak zmanipulovat seniory do stavu, kdy vydají přístupové údaje ke svému účtu a potom dokonce platby sami potvrzují pomocí aplikace nebo SMS zpráv, je celá řada. Mohou je například kontaktovat domnělí příbuzní a formou zpráv je vyzývat, aby jim zasílali potvrzovací kódy s tím, že jde o nějakou soutěž, kde mohou vyhrát třeba i úplnou banalitu, jako jsou obědy zdarma v blízké restauraci. Oni na to často skočí a teprve s odstupem si všimnou toho, že jim z účtu zmizely peníze. Často pak ani netuší, jak k tomu vlastně došlo.

Čtěte také: Průměrný důchodce v Česku bere 21 tisíc. O tom si zaměstnanci mohou nechat jenom zdát

Pryč jsou přitom doby, kdy SMS zprávy nebo emaily působily jako by je psal nepovedený stroj zkřížený s překladačem. Organizované skupiny dnes využívají Čechy, které jim v tomto nekalém byznysu pomáhají. Vše působí velmi profesionálně včetně různých aplikací či internetových stránek. Hlavně pro důchodce je potom prakticky nemožné rozlišit je od originálu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze

  1. Všichni důchodci nemají 21000 a více. Nechte starší lidi žít. Až budete v jeji h věku, uvidíte co všechno jste netušil. Stačí podrazy vlády, která vyzývala v roce 2022 nábor lidí do předčasného důchdu, a na konci roku zjistila, že to nebyl dobrý nápad. Nu, stalo se, a pak to roce 2023 chtěla rychle napravit a udělala podraz na všechny důchodce. Ale měla k sobě souputníky v podobě Ústqvních soudců. A všichni společně se na tom podepsali rukou nerozdílnou. Odhlasovali podle svého svědomí….. Jako za komunistů, po vedením těch nejlepších a nejspravedlivějších, ze spravedlivých, kteří důchodce přece chápou… No, ze svých vysokých postů a nemorálních platů, asi Ne.

    1. Jsou tisíce a tisíce důchodců starobních, kteří mají důchody nižší než 9 tisíc korun, kterým při valorizacích byly přidávány částky v řádu desetikorun, zatímco důchodcům-milionářům v nadstandardními důchody byly přidávány částky v řádu tisíců korun. Jinak je mezi námi hodně starobních důchodců, pro které jsou základní životní úkony neřešitelným problémem, ale takové maličkosti vládu Fialy nezajímají, vláda Fialy má tři škůdcovské priority – Ukrajinu, Migrační pakt a Green deal, skrze něž vyhazuje zbytečně stovky miliard a pak tento schodek ve státní kase vláda Fialy řeší tím, že oseká příjmy nejpotřebnějších – starobních důchodců.

  2. Jo ještě maličkost jak ten podvodník zjistí že zrovna posílá SMS důchodci? To mě vysvětlete?

  3. Někteří důchodci jsou prostě zranitelní, protože jsou senilní nebo dementní. Pachatelům podvodů na takto oslabené důchodce dávat dvojnásobnou sazbu trestu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *