Průměrný důchodce v Česku bere 21 tisíc. O tom si zaměstnanci mohou nechat jenom zdát

Na důchody v České republice můžeme uplatnit celou řadu různých měřítek. A potom nám z toho budou vycházet odlišné výsledky. Jaký je ale reálně důchod v tuzemsku? Je malý, nebo naopak vysoký? A dá se z něj důstojně žít?

Zajímavé srovnání

Podle toho, co tvrdí ta nejhlasitější skupina důchodců, není situace vůbec dobrá a ani v dnešní době nemají penzisté na růžích ustláno. Neustále si totiž stěžují na to, že mají málo a že by se měly důchody ještě pořádně zvýšit. Když ale pomineme objektivní fakt, že na to jednoduše nejsou peníze, tak je to vážně pravda?

Vždyť průměrný důchodce dnes pobírá 21 tisíc korun. To jsou peníze, o kterých si mnozí zaměstnanci mohou nechat jenom zdát. Důchod je totiž vyplácen v čistém, takže adekvátní hrubá mzda musí být ještě podstatně vyšší, abyste z ní na účet dosáhli ekvivalentní sumu.

Také se někteří zaměstnanci ozývají a příliš se jim nelíbí, že oni musí ze svých nízkých platů přispívat do důchodového pojištění, ze kterého jsou však vypláceny aktuální, poměrně vysoké penze.

Jsou to slušné peníze

Nabízí se ovšem hypotetická otázka, která by mohla přinést zajímavé odpovědi. Pokud by vám teď někdo nabídl, že můžete dostávat doživotní rentu ve výši 21 tisíc korun každý měsíc, navíc s tím, že se vám bude postupně ještě navyšovat, brali byste to? Podmínkou by bylo, že již nesmíte dále pracovat. I když tato podmínka svým způsobem kulhá, jelikož důchodci pracovat mohou.

Řada lidí je přesvědčena o tom, že 21 tisíc umožňuje slušný život, byť to samozřejmě není na nějaké vyskakování. Ovšem vše nezbytné vám to poplatí. A kdo by chtěl více, měl se jednoduše lépe zabezpečit za aktivního života, případně si vždycky může ještě něco přivydělat.

Čtěte také: Důchodci v Česku kasírují 90 tisíc korun od státu na ruku. Kdo si ale nepožádá, o peníze nenávratně přijde

Zkrátka, je na místě, aby robustní důchodový systém v České republice začal být vnímán o poznání pozitivněji než dnes. Velkému množství lidí totiž zvládá zabezpečovat bezproblémový podzim života. Jistě, mohlo by to být lepší. Jenže to může být vždycky a jsem přesvědčen, že i kdyby byly důchody 30 tisíc, lidé by nad tím žehrali, že je to málo. Co už člověk jednou má, považuje za samozřejmé a požaduje více.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

24 Replies to “Průměrný důchodce v Česku bere 21 tisíc. O tom si zaměstnanci mohou nechat jenom zdát

 1. Invalidní důchod po 35 letech odpracovaných průměr 3 stupeň činí 15 300 Kč ,Řádný důchod po letech těžké dřiny do 20 000 kč do 22 000 kč kde berou ty vysoké nesmyslné důchody? Možná ti bývalý komunisté a nedelaci politici mají od 100 000 kč do milionů

 2. Možná duchady by vzrostli kdyby u koryta zůstal Babiš, Fialová luza okradla ne jen ducodce ale i ty nenarozené děti

  1. Pane Kulhánku , máte rodiče ? Jsou v penzi ? Pracovali jako dělníci/ce , zemědělci, ,,nebo střední třída ? Pracovali alespoň 40 let ? Žijí v příhraničí nebo na vesnici ?
   Tak právě na těchto místech a těchto lidí hledejte ty průměry důchodu , tam se ptejte než uveřejníte takové blbosti . Vy nevíte že tam žije většina lidí kteří žili i za komunismu za pár korun. Například víte že třeba v zemědělství existovalo odměňování podle jednotek a že třeba za celý den práce na poli si zemědělec také vidělal 5-10 jednotek?
   Zjistěte si co to znamenalo a kolik to bylo korun a pak pište a upravte si ty vaše
   průměry !!!

 3. Jsem důchodce od roku 2001, mám vysokoškolské vzdělaní na ekonomické fakultě VŠB. Sloužil jsem přes 24 let u policie a v roce 1990 jsem byl jmenován do funkce náčelníka Obv. oddělení v Ostravě – Vítkovicích. Dnes mám důchod 19.300 Kč. Rád bych někdy měl průměrný důchod. Zatím ale můžu jen číst nesmyslné kecy o blahobytu důchodců.
  Ing. Vladimír Weiss.

 4. Pane Kulhánku, stále porovnávate mzdy s penzema seniorů. Zaměstnanci mají možnost si zvýšení mezd vynutit třeba stávkama a ne závidět druhým že mají víc peněz.

 5. Tak jak tady vidím když napíšu svůj názor a slušný. Tak se to podobným rádoby novinářům nelíbí tak neprojde že pane Kulhánku!!!!!!!!!!! Vy taky kdyby nebyli důchodci tak nic pořádnýho neumíte napsat. Hlavně že jste zkušený novinář ha ha. Kolik za to dostáváte 21000 Kč to asi nebude co.

  1. No jo koho znám s rodiny tak berou do 15 tisíc má žena 12800 za 40 let práce to berou asi Pražáci po 50000 a pak se to zprůměruje

   1. Koukám vážená že Pražáci vám leží v žaludku jak jste na to přišla že všichni mají více než jiní kteří nepracovali zrovna v Praze?

 6. No já bych takový důchod brala. A nemyslím, že bych byla sama. Ještě pořád vás, pane redaktore, baví, dělat mezi lidmi zlou krev?

  1. Přesně to tak je, jak píšete pane Justo, mám odpracovaných a ze sociálky potvrzených 44 let, dělal jsem černé řemeslo, měl jsem státnice na CO2, svařoval jsem konstrukce, později jsem pracoval na CNC strojích a v kanceláři na počítači jsem si na ty CNC stroje, tedy na autogen, plazmu a vodní paprsek sám sestavil řezací programy. Ty řezací programy jsem ještě vypracovával pro své kolegy. Za těch 44let mi sociálka vypočetla opravdu záviděníhodných a neuvěřitelných 14 436Kč měsíčně starobního důchodu. No, vážení, neberte to!

 7. Zaměstnanec který si o tom nechá zdát ma možnost se probudit a vydělávat daleko víc. Důchodce takovou možnost povětšinou už tak nějak nemá…

 8. Já bych takový důchod brala a myslím, že bych nebyla sama. Ještě pořád vás, pane redaktore, baví dělat mezi lidmi rozbroje? Ale peníze jsou potřeba, tak proč zase trochu nenaštvat národ.

 9. Průměrný důchodce v Česku bere 21 tisíc. pane Kulhánek průměrny důchodce bere 10-16 tis vy jste úplně mimo mísu ale to se dá od vás čekat.

  1. Průměrný důchod je skutečně přes 20.000 Kč. Suma vyplácených důchodů měsíčně dělená počtem důchodců. Pokud vy a Vaší známí tohoto průměru nedosahují, potom je řada důchodců kteří pobírají mnohem více než 20.000 Kč.

 10. Pane Kulhanku. Jsou tu i ženy, které pracovaly 46 let a mají důchod sotva 16-17 tisic a to i s výchovným 1000 Kč na dvě děti. To rozhodně není vysoký důchod. Naši důchodci nejsou nějak předplácení. Průměr dělají zase ty neskutečně vysoké důchody.

 11. Autore, nemanipuluj s čísly a nešiř závist. Pevná složka staroního důchodu činí 4400 korun. Tzn, že přůměrná mzda v Česku je 44 tisíc korun. Pokud jí někdo nemá, tak jí nemá stejně, jako nemá každý důchodce 21 tisíc.

 12. Už to zde bylo uvedeno, ale opakuji pro zavistivé ,, pracující “, PRŮMĚRNÝ důchod – 22 000 Kč. PRŮMĚRNÁ mzda – 45 000 Kč ! Pracující X Y, bereš tolik ? Ani já, důchodce, nedostávám za 34 odmakaných (!) roků 21 000 Kč ale teď od lednové valorizace 2024 čítá můj důchod 10 251 Kč !!! A další 2 miliony důchodců sotva dosáhne na 18 000 Kč.

 13. Přesně to tak je, jak píšete pane Justo, mám odpracovaných a ze sociálky potvrzených 44 let, dělal jsem černé řemeslo, měl jsem státnice na CO2, svařoval jsem konstrukce, později jsem pracoval na CNC strojích a v kanceláři na počítači jsem si na ty CNC stroje, tedy na autogen, plazmu a vodní paprsek sám sestavil řezací programy. Ty řezací programy jsem ještě vypracovával pro své kolegy. Za těch 44let mi sociálka vypočetla opravdu záviděníhodných a neuvěřitelných 14 436Kč měsíčně starobního důchodu. No, vážení, neberte to!

 14. Nezaviďte důchodcům, mladí si mohou vydělat,ale většina se poflakuje čeká co do dostanu od rodičů,já si už v devadesátých letech vydělal pětinásobek průměru ,ale to jsem podnikal a makal minimálně 16 hodin denně teď užívám své minulé snahy a dřiny.mladi by chtěli tak 50 000 Kč tři hodinovou pracovní dobu čumět do mobilů a kouřit

 15. Co je průměrný důchod a kolik procent důchodců ho pobírá? Pan Kulhanek se ohání 21000 Kč a uvádí, že je nemá většina pracujicich. Není to pravda, průměrná mzda je přes 40 000 Kč. Když jsem nastupoval do důchodu tak jsem měl značně nadprůměrný důchod. Dneska je to sotva průměr. Nůžky se rozebíraji. Jsou tu i nemravně vysoké důchody, které ovlivňují průměr v poslednich létech. Když jsem odcházel do důchodu tak jsem měl mzdu 35 000 – 40 000 Kč. Dneska maji mí kolegové 70 000 – 80 000 Kč. Je jasné, že s takových příjmů budou vycházet i vyšší důchody. Daleko horší bezpráví je to, že kdejaký “dizident” bude brát průměrný důchod. Ten co se celý život flákal a chlastal, nedokázal po 89. odpracovat ani 35 let, bude mít průměrný důchod jako ten co odpracoval poctivě vice než 46 let. Co jim bránilo po 89. poctivě pracovat? Tak tady máme tu Jureckovu spravedlnost. Důchodce okradli o zasloužené valorizace a lemplům a flakačum se zvyšují důchody. Je to fialový hnus.

 16. Tak to se máte dobře a ještě jste si musel hodně našetřit ….takový plat ….na takovou mzdu jakou měli moji kolegové i já ve stavebnictví by jsme museli ještě před pár lety odpracovat hodně přesčasů…ten konec je samozřejmě pravda….

 17. Stále opakují, že důchod není sociální dávka. Chcete li 10let brát 10tisíc, je třeba si tam 30let platit 3333kč měsíčně (neuvažuji inflaci). A teď popravdě : kdo jste si to platil? Já měl odpracovaných 46let, a teď si nestěžuju.

 18. Když nám zlikvidovali fabriku a zůstalo nás 20 000 nezaměstnaných. Měl jsem štěstí, že po absolvování výběrového řízení jsem byl přijat do zahraniční firmy. Na stoupil jsem za dvojnásobný plat než jsem měl u původního zaměstnavatele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *