Ekonom České spořitelny ostře promluvil. To přehnal. Lidé chtějí okamžitě rušit své účty u této banky

V České republice je aktuálně velkým tématem zdanění práce. Jak stát generuje obrovské schodky veřejných rozpočtů, zdá se být více než jasné, že bez vyššího zdanění se dál zřejmě nepohneme a nebudeme si moci dovolit investice do infrastruktury, vzdělání, vědy nebo třeba obrany. Zkrátka do těch věcí, které chceme, aby nám stát zajišťoval v nejlepší možné kvalitě.

Pustil se do živnostníků

Ovšem otázka zdanění je velmi komplikovaná a ožehavá. Existuje tu hned několik různých skupin, které jsou daněny jiným způsobem, z čehož pramení určitá, přinejmenším pocitová nespravedlnost. Již tradiční je rozdělení mezi zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné.

Na toto téma se teď vyjádřil hlavní ekonom České spořitelny, přičemž to nelze označit za zrovna šťastné a ideální vyjádření. “Jsou zde zaměstnanci, kteří berou mzdu kolem půl milionu korun ročně, a jejich práce je zdaněna zhruba 35 až 40 procenty,” začal poměrně zlehka David Navrátil, jenže potom přitvrdil. “A zároveň živnostníci, který se vejdou do toho správného režimu paušální daně, kteří vydělávají třeba přes milion ročně, a jejich zisky – a myslím skutečné zisky nikoli tržby – jsou zdaněny pouze 6 až 8 procenty. To je obrovská díra v našem daňovém systému.

Ekonom tak říká, že OSVČ platí výrazně nižší daně než zaměstnanci a naznačuje, že by se s tím mělo něco udělat, jelikož je to zkrátka velká propast v systému daní České republiky. Lidem se však takový názor vůbec nezdá, a to dokonce natolik, že pod tímto příspěvkem začali hrozit, že si u České spořitelny zruší svůj účet, jelikož s něčím takovým se nechtějí ztotožňovat.

Foto: Shutterstock

Domy na polích

Jak může takový zkušený ekonom podporovat takový nesmysl. Např. u řemeslníků by to vedlo k výraznému navýšení cen a výsledkem by bylo realizování převážně na černo. Tedy výsledkem by bylo, že by neodváděli prakticky nic,” napsal v odpovědi například Artur. “Autor levičák s pocitem spasitelství závidí samostatným lidem, že si umí poradit sami a nečekat, co jim kdo dá,” říká zase David Rajmont.

Ekonom České spořitelny se potom opřel i do lidí, kteří si staví své domy v rámci satelitních městeček. “V podstatě je nelegální znova postavit Vinohrady a přirozenou tržní reakcí je, že se rozrůstají satelitní čtvrti na polích, které pak znamenají velké náklady pro veřejné rozpočty, zatížení dopravní sítě, dopravní zácpy a centra měst přeplněná auty,” uvedl další ze svých provokativních myšlenek.

Čtěte také: Velká banka začala Čechům rušit účty. Neřekne vám proč, prostě okamžitě končíte

Je každopádně otázkou, zda by se ekonomové jednotlivých českých bank měli prezentovat s takto silnými názory. Je jasné, že tak přilákají velkou míru pozornosti, avšak ta se může obrátit proti nim. Obzvlášť když se nepříliš obratně otírají o otázky zdanění, bydlení či majetku jako takového.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

15 názorů k článku “Ekonom České spořitelny ostře promluvil. To přehnal. Lidé chtějí okamžitě rušit své účty u této banky

 1. Tak to někoho nasere. Zvlášť, když je to pravda. U nás se smi navážet jen do důchodců. OSČ okrádají beztrestně stát na daních, aby to měli ještě lehčí zrušila tato vláda registrační pokladny. Propad daní zaplatí opět jen pracující.

  1. Neřekl bych, že okrádají.Ale na druhou stranu,pokud si neplatí pojištění na důchod,neměli by nic dostat. Skutečnost? Vyšel ti malý důchod, nevadí,my ti to doplatíme na sociálních dávkách.Socik jak vyšitej.

   1. … a montérky, nemocenskou a jiné co mají zaměstnanci. A když ti firma nezaplatí fakturu a ty, musíš platit soc. zdrav. pojištění a DPH. To nikoho nezajímá. Že musíš zaplatit materiál, lidí. Co? Tak si to zkuste vy chytráci.

  1. Vera – Odíraní jsou pouze zaměstnanci. Těch se nikdo neptá, automaticky je jim strženo 40% příjmů a o optimalizaci daní nebo paušální dani si mohou nechat zdát. Vám přijde správné na jeden příjem uvalit zdanění 40% a na jiný sotva pětinu? Ano, živnostník nese podnikatelské riziko, takže určité úlevy jsou na místě, v našem daňovém systému už ale ulevování živnostníkům zdivočelo a vymklo se jakékoli kontrole. Přitom služby státu – infrastrukturu, zdravotnictví, školství, policii, hasiče, úřady, sociální systém využívají stejně jako zaměstnanci, ale na financování toho všeho se podílejí jen zlomkem, ve srovnání s podílem zaměstnanců. Proto jich také tolik pláče, když dostanou důchodový výměr. Poměr úlev a odvodů k jejich čistému zisku je nastaven chybně a nespravedlivě.

 2. A kde je oficialní průzkum, že chtějí lidi rušit účty u České spořitelny? Opět měl autor evidentně divoké sny nebo málo léků.

 3. Nevím jak tu Českou Republiku vedete. Já jsem se odstěhoval z České Republiky do Irské Republiky před více jak 20 lety. Tady být živnostníkem je něco jiného než být živnostníkem v Česku. Byl velký problém tady vysvětlit co že to je to EET v České Republice. A stejně zde lidé nepochopili účel EET. Další věc jsou daňové zálohy, v České Republice výměnou za nevědění podvojného účetnictví. Tady musí mít každý podnikající subjekt účetnictví vedené autorizovaným účetním. Zdravotní pojištění existuje pouze soukromé jako nadstavba k zdravotní péči zajišťované státem. Jako byl dříve OÚNZ v Československu. Sociální odvody jsou dobrovolné pro podnikatele. Když si neplatíte sociálku tak vás nikdo nepronásleduje ale také nedostanete později důchod. Jestli že má podnikatel provozovnu musí platit místní daň z komerční nemovitosti výpočet je dle m2 že stavby. Tedy i Tesco nebo Lidl to musí platit i z parkoviště. Musí to platit i mezinárodní letiště v Dublinu a rovněž tak námořní přístav. V České Republice naopak žádná taková daň není a proto se staví sklady a montovny obřích rozměrů. Průmysl v Irsku je úplně jiný než v České Republice. Zde je hlavně farmaceutický průmysl který se nedá svým rozsahem srovnat s farmaceutickým průmyslem v České Republice. Auta se tu již více jak 60 let nevyrábí. Ford skončil výrobu v Corku modelem Cortina a Escort. Zdanění fyzických a právnických osob je nižší než v České Republice. Zdanění příjmů zaměstnanců se řídí systém daňových pásem. Minimální mzda je zdaněna minimálně. Nadprůměrné zdanění příjmů ve vyšším daňovém pásmu je u mezd jež převyšují mzdu průměrnou. Mzdy a sociální dávky jsou vyplaceny v týdenních intervalech. Daň ze mzdy tedy PAYE (Pay as you Earn) je stanovena podle pracovní smlouvy v které je ze zákona uveden celkový roční příjem před zdaněním. Smlouva kde je uvedena pouze hodinová nebo měsíční mzda je považována za daňový podvod. Odvody na důchod jsou PRSI ( Pay Related Social Insurance ). Odvody na sociální zabezpečení je USC ( Universal Social Charge ). Vše je dohledatelné na Revenue.ie Zdanění příjmů nízkopříkonových zaměstnanců a zaměstnanců s průměrným příjmem je celkově mnohem nižší než je tomu u zaměstnanců v České Republice. Naproti tomu je zdanění příjmů vysokopřijmovych zaměstnanců je v Irsku progresivní a tedy výrazně vyšší než je tomu v České Republice.Tak to je tedy srovnání Irska a Česká.

  Republika. Rovněž HDP Irska je mnohem vyšší než HDP České Republiky.

 4. No,a teď ruku na srdce. Kdo z nás, co jsme stavěli nebo rekonstruovali, se ani jednou nedomluvil na dodávce bez účtenky,v lepším případě nám neúčtovali DPH? Já, když jsem jel na osvč,resp. živnosťák,tak jsem taky jel na paušál. A když jsem skončil,taky mi doma zůstala veškerá technika,kterou jsem nemusel vést “na firmu”,a tedy ji vykazovat.

 5. No upřímně lidé od spořitelny odchází kvůli úplně jiným důvodům než co ekonom zvastl a daně by měli být všem stejne přiměřeně k výdělku ono všechno co je v ČR stojí prdeliu ke zdi všechny zákony jsou jak s patra házené nedomyšlene a jako na jedné straně chudoba na druhé bohatství nic nemá rovnováhu a vše se hrne do záhuby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *