Emma Smetana se vybarvila. Státní podporu kasírovala i přes pohádkové výdělky. A pak se lidem vysmála

Až s odstupem se ukázalo, kdo a jakou podporu získával v době epidemického lockdownu v letech 2020 a 2021. A jak už to tak v takových případech bývá, nad některými dotacemi zůstává rozum stát. V rovině firemní překvapilo, že nejvyšší podporu ve výsledku získala nejrůznější kasina. Na úrovni jednotlivců, konkrétně potom nejrůznějších umělců, je potom zajímavé podívat se na to, kdo si o peníze státu řekl navzdory tomu, že zdaleka nepřišel o všechny příjmy.

Stovky tisíc měsíčně jen za sociální sítě

Je nezpochybnitelnou pravdou, že lockdowny nejvíce odnesly lidé pracující ve službách a umělci. Jenže zatímco kadeřnice a restauratéři skutečně bojovali o přežití, v případě umělecky činných jedinců to zase není tak jednoduché. Je jasné, že ti, kteří se živí výhradně divadlem nebo živými vystoupeními, na tom byli v podstatě stejně špatně. Pak tu je ale ještě skupina umělců, kteří mají výrazně širší záběr. Vystupují třeba v seriálech, různých televizních show nebo mají vlastní kanály, kterými se živí, typicky nejrůznější instagramy apod.

Do této skupiny patří také partnerská dvojice Emma Smetana a Jordan Haj. Z veřejných zdrojů vyplývá, že oba si o státní dotaci zažádali v listopadu 2020 a oba obratem dostali 60 tisíc korun. Nebylo třeba nic dokládat, stát peníze vyplácel na základě žádosti a nezkoumal, zda dotyční nemají ještě jiné příjmy.

Ty však dvojice Smetana a Haj prokazatelně měla. A ne zrovna malé. Zpěvačka, herečka a moderátorky Smetana v té době pravidelně moderovala v DVTV a navíc činorodě provozovala svůj Instagram. “Pohybuju se měsíčně v šestimístných částkách,” uvedla Smetana pyšně v podcastu časopisu Forbes s odkazem na propagace, které dává na svou sociální síť. Šestimístná částka přitom začíná na 100 000 Kč, přičemž se dá předpokládat, že zrovna na ní zpěvačka končit nebude.

Foto: Shutterstock

Výsměch veřejnosti

O moc hůře na tom zřejmě nebyl ani její partner, zpěvák Jordan Haj. Ten v době, kdy si říkal o státní pomoc, účinkoval v oblíbené show Tvoje tvář má známý hlas. Tu televize Nova vysílá takzvaně v prime time a každý její účastník je velmi dobře honorován. Účast na jednom dílu se podle odhadů pohybuje od vyšších desítek tisíc až po statisíce.

Celá věc mohla být považována za přešlap a ještě se dala pochopit, kdyby se k ní dvojice postavila čelem. Když však došlo ke konfrontaci s novináři, partneři přešli do útočného módu. “Zvažovali jsme to určitě. Emmička chtěla kabelku, Lennonka živého slona a já chtěl do Thajska (což tehdy nešlo vůbec). A když ne tam, tak od Ameriky, ale tam je draho a příspěvek by na to nestačil,” uvedl Jordan Haj ironicky, jak upozornil server Expres. Narážel tak na skutečnost, že hned po inkasování podpory dvojice odletěla na Bali. “To Bali jsem ze začátku bral jako cenu útěchy, ale nakonec jsme tam za ten příspěvek žili jako králové několik měsíců, a dokonce koupili malý dům na pláži za to, co zbylo.”

Emma Smetana s Jordanem Hajem si z kritiky jejich čerpání státní pomoci dělají na sociálních sítích nadále legraci. Často si střílí z její výše, která pro ně zjevně nebyla příliš významná. Nedochází jim zřejmě, že na tyto prostředky se složili všichni daňoví poplatníci.

Foto: Shutterstock, zdroje: Expres, Forbes

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
62 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments