Euro se chystá do Česka. Přijde další masivní zdražení, které pošle lidi do kolen

Pravděpodobně se blíží okamžik, kdy se budeme muset rozhodnout, zda přijmeme společnou evropskou měnu, takzvané Euro, nebo zda zůstaneme po další dlouhou dobu mimo uskupení známé jako eurozóna. Tato otázka se pravidelně vrací, ovšem spolu s tím, jak se EU stále více integruje, začínají tlaky na to, aby co nejvíce zemí platilo jednou měnou, pořádně sílit.

Firmy chtějí euro

Podle České národní banky je Česká republika na euro připravena a jde jen o to, zda padne patřičné rozhodnutí. V podobném duchu se teď vyjádřilo také Ministerstvo financí, které zhodnotilo stav věcí vzhledem k možnosti přijmout jednotnou měnu.

V roce 2024 by Česká republika měla s největší pravděpodobností plnit referenční hodnoty kritérií jak stavu veřejných financí, tak konvergence úrokových sazeb i cenové stability,” uvádí zpráva poměrně překvapivě. V podstatě by to mělo znamenat, že už příští rok nebudou takřka žádné překážky v cestě tomu, aby se euro v Česku přijalo. Celý proces trvá pochopitelně delší dobu, avšak klíčový je první krok.

Například podnikatelé přitom už nějakou dobu velmi silně tlačí na to, aby země euro přijala. Z jejich pohledu je to pochopitelně výhodné, jelikož každoročně utratí nemalé částky za směnu měn, případně měnové zajištění. Argumentují tím, že aby mohli konkurenceschopně působit na zahraničních trzích, předvídatelná měna by se jim hodila.

Foto: Shutterstock

Co je lepší?

Objevily se také takové argumenty proti koruně, že nás neochránila před inflací a že země v euru zvládly tuto epizodu mnohem lépe. Na druhé straně je ale také nemálo těch, kteří proti přijetí eura brojí. Jedním z nich je i ekonom Lukáš Kovanda. “Opravdu těžká hodinka euro teprve čeká. Není kam spěchat. Nebo snad teď chceme přijímat měnu celku, jehož dluh je více než dvojnásobný v porovnání s českým?” zeptal se řečnicky ve svém komentáři.

Bude to těžké rozhodování. Česká republika je na přijetí podle všeho připravena, ale je velkou otázkou, zda by si tím nevytvořila nové problémy, jelikož společnou měnu dost možná ještě čekají nejrůznější těžkosti.

Čtěte také: Už je to tady. Banky začaly kontrolovat Čechům účty ve velkém. Musíte hlásit, kam posíláte peníze a odkud je berete

Je také třeba si uvědomit, že ačkoliv zastánci eura tvrdí opak, společná měna v dané zemi vždy znamenala poměrně značnou míru zdražování. Naposledy se o tom letos přesvědčilo Chorvatsko, kde ceny v obchodech i ve službách výrazně stouply.

Komentář Aleše Kulhánka

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Vše směřuje ke schválené velké důchodové reformy, která výrazným způsobem překope to, jakým způsobem odcházejí Češi do důchodu a na co všechno vlastně mají nárok. Ačkoliv se celá záležitost nese ve jménu úspor, což se projeví mimo jiné tím, že drtivá většina lidí půjde do penze později, někteří na tom přeci jen mohou vydělat. Někde už je jasno Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zároveň chystá seznam profesí, jejichž vykonavatelé budou moci odcházet do důchodu výrazně dříve. Příští týden by mělo být definitivně odhaleno, které to budou, ovšem už teď se hlasitě spekuluje o spravedlivosti tohoto systému. Vše oznámil ministr práce na CNN Prima News. Jistotu toho, že půjdou do penze dříve, mají lidé ze čtvrté kategorie z hlediska Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Které to jsou? “Jedná se nejčastěji o práce v galvanovnách, horníky, svářeče manganu, obsluhu tryskačů v těžkém průmyslu, laboranty ve specifické biologické laboratoři a podobně,” uvádí web Bepra.cz. Čtvrtá kategorie dnes v České republice čítá přibližně 18 tisíc lidí, což není zase tolik. O poznání početnější už je třetí kategorie, kam spadá celkem 450 tisíc zaměstnanců v této zemi. Jde o stále rizikovou kategorii, ale už ne tak výrazně. Státní rozpočet si nicméně nemůže dovolit všechny tyto zaměstnance posílat do penze dříve. Podle odhadů se tak předčasný odchod do důchodu bude týkat pouze 120 tisíc z nich. A tady se bude hrát o to, kteří to budou. Velké rozdíly “Nejčastěji se jedná o svářeče, kováře, pracovníky v lesnictví, lakýrníky, řezníky, hutníky kovů, skladníky v mrazírnách, pokojské, práce konané pouze v noční době (například hlídač, recepční, pekař), práce s lasery a podobně,” uvádí odborný portál. Tady ministr upozornil na to, že dnes už jsou velké rozdíly třeba mezi svářeči, které se zřejmě nějakým způsobem zohlední. Je také poměrně jasné, že například recepční nebo pokojské zřejmě na předčasný důchod mohou zapomenout. Jde jistě o náročné profese, ale zase ne tolik, aby to opodstatňovalo takovéto privilegium, které je z hlediska státu velmi drahé. Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání Už příští týden bychom se každopádně měli definitivně dozvědět, koho se bude dřívější odchod do důchodu týkat. Jistě kolem toho bude velká debata a mnozí budou namítat, že by se jich to také mělo týkat. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Domníváte se, že když vybíráte z bankomatu v České republice, nemůže vás už nic překvapit? Pokud si myslíte, že pozor si musíte dávat pouze v zahraničí, a to kvůli dynamickému přepočtu měny, který dnes bankomaty běžně nabízejí, jste na omylu. Jeden z nejvýznamnějších provozovatelů bankomatů v Česku totiž na tuzemské zákazníky připravil velkou habaďuru. Nachytá se každý Bankomaty Euronet nemají ani mezi Čechy nejlepší pověst. Souvisí to s modelem jejich podnikání, který je postaven na tom, získat co možná nejvíce poplatků při jakémkoliv výběru. Ovšem situace postupně dospěla do takového stavu, že většina klientů českých bank má všechny výběry v české měně z tuzemských bankomatů zdarma. Tudíž i zařízení značky Euronet přestaly být hrozbou. Avšak jen na nějakou dobu. Jak nyní totiž upozornil Janek Rubeš ve svém pořadu Kluci z Prahy, tato společnost zavedla nový fígl, díky kterému obere prakticky každého, kdo si z tohoto bankomatu chce vybrat peníze a o této nachytávce neví. Když vložíte svou platební kartu do bankomatu Euronetu, budete vyzváni, abyste zvolili požadovanou službu. Výběr je skoupý a nabízejí se pouhé dvě možnosti: “Hotovost a zůstatek” a “Jiné”. Drtivá většina lidí přitom pochopitelně klikne na první možnost, jelikož je v ní slovo hotovost a právě tu chtějí vybrat. Tohle není normální Jenže v ten moment nedojde k výběru hotovosti, nýbrž objednávce služby, která se jmenuje požadavek na aktuální zůstatek na účtu. A ta už je zpoplatněna. Poplatek účtuje provozovatel bankomatů samotným bankám a ty si ho potom dle vlastního sazebníku strhnou z účtu klienta. Například v České spořitelně činí 20 Kč, ale taková Moneta Money Bank za něj chce 50 Kč. Vtipné je, že po zadání tohoto požadavku bankomat zůstatek ve skutečnosti nezobrazí. K tomu je ještě nutné provést samotný výběr. Teprve pak se k němu dostanete. Jenže spousta lidí je z chování bankomatu zmateno a tlačítko “Hotovost a zůstatek” zmáčkne hned několikrát, než si uvědomí, že výběry jsou skutečně až pod tlačítkem “Jiné”. Nového triku bankomatů Euronet, kdy vám účtují poplatek za "zmáčknutí tlačítka" si všimli v Polsku a začali ho řešit. Co u nás? Kdo tohle může/bude řešit? Budou banky varovat své klienty? @UniCredit_CZSK @CSOB_CZ @Ceskasporitelna @MONETAMoney pic.twitter.com/coMm8Aahyn— kluk z Prahy (@janekrubes) February 26, 2024 Čtěte také: Je to tady. Banky začaly rušit lidem účty za názor. Pokud máte špatné, všechno vám zablokují a jste v problémech Každé stisknutí se však rovná jednomu poplatku. Pokud to tedy učiníte třikrát, Moneta vám naúčtuje 150 Kč. Nedozvíte se to ale hned. Tyto poplatky spojené s užíváním účtu se vyúčtovávají až na konci měsíce, kdy už si je nemusíte spojit s konkrétním výběrem a často je i přehlédnete. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidé si musí své povinnosti vůči státu sami hlídat. Nikdo je nebude upozorňovat, že mají udělat to či ono. Pakliže tak neučiní, musí se smířit s tím, že budou platit často i velmi tučnou pokutu. Úřady totiž musí být přísné. Pokud by si každý dělal, co se mu zachce, nikam by to nevedlo. Povinnosti se tedy musí tvrdě vymáhat. Musíte jednat V příštích dnech a týdnech by si přitom Češi měli připravit nejdůležitější dokument, který musí každoročně státu odevzdat. Nejde o nic menšího než daňové přiznání. Navzdory mnohým domněnkám ho musí podávat každý, kdo má nějaké příjmy, a to včetně zaměstnanců. Tam však často platí, že ho za ně podá firma, kde pracují. Výjimkou jsou situace, kdy mají třeba i různé přivýdělky nebo nějaké investice, které je třeba rovněž zdanit. To už za vás firemní účetní obvykle nebude chtít dělat. Daňové přiznání tedy musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné nebo ti, kdo mají příjmy z prodeje cenných papírů, popřípadě dividend. Letos si navíc stát připravil velkou změnu, kterou musí ti, kdo daňové přiznání podávají, reflektovat. OSVČ už totiž nebudou mít možnost podat daňové přiznání klasickou papírovou formou, ať už osobně na finančním úřadě nebo jeho odesláním poštou. Od toho totiž mají dnes už povinně zřízené datové schránky, přičemž od letošního roku je musí začít používat pro odeslání nejdůležitějšího dokumentu, tedy daňového přiznání za rok 2023. Možností, jak to udělat, je přitom několik. Lze vyplnit klasický formulář, ať už na počítači nebo písemně a potom ho ofotit a zaslat datovou schránkou na příslušný finanční úřad. Mnohem lepší je však využít nových možností, které nabízí digitalizace státu. Dokdy máte čas? Za tímto účelem funguje portál Mojedane.cz, který není ničím jiným než jakýmsi online finančním úřadem, kde můžete dělat veškerá elektronická podání pro finanční správu. Přihlásíte se jednoduše pomocí identity občana nebo datové schránky. Následně už o vás bude portál vědět vše potřebné a do dokumentů, včetně daňového přiznání, vám to bude předvyplňovat. Když potom do příslušného formuláře vyplníte vše potřebné, stačí kliknout na tlačítko odeslat a vše už se na finanční úřad přenese. Je to velmi pohodlné a ve skutečnosti výrazně příjemnější než vyplňovat stohy papírů. 📊 Startují pravidelné pondělní statistiky.📊 K 11. 2. 2024 evidujeme 141 026 podaných přiznání k dani z příjmů.📊 Dvoustránkový formulář využilo 31 560 fyzických osob. pic.twitter.com/RJeAdt7YaM— Finanční správa ČR (@financnisprava) February 12, 2024 Každopádně, pokud využijete portálu Moje Daně, prodlouží se vám termín pro odeslání daňového přiznání o jeden měsíc. Standardně na to máte lhůtu do úterý 2. dubna 2024, ovšem pokud tak učiníte elektronicky, stačí ho podat do čtvrtka 2. května 2024. Kdo potom využívá daňového poradce, tomu se termín prodlužuje až do pondělí 1. července 2024. Čtěte také: Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit Finanční úřad potom ještě počítá s ochrannou lhůtou ve výši pěti dnů. Pokud se tedy o pár dní opozdíte, ještě se nic neděje. Potom už ale začnou naskakovat úroky a budou vyměřovány pokuty. Tomu je každopádně lepší se vyhnout. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

31 Replies to “Euro se chystá do Česka. Přijde další masivní zdražení, které pošle lidi do kolen

 1. Že firmám bude vyhovovat euro, to sice chápu, ale bude to na úkor nás, obyčejných lidí. Už teď je všechno drahé a přijetím eura by se špatná situace ještě prohloubila. Já v žádném přįpadě euro nechci. Chci naši českou korunu. Nevěřím tomu, že EÚ vydržį . Zase politici budou rozhodovat za nás. Ať se udělá referendum!

  1. Souhlasím že euro je jen pro firmy. Pro normální lidi ani náhodou. Naši slavní politici si zase udělají co chtějí. Na normální lidi kašlou.

  2. Ano. Jak mini Jan Kovanda a další ekonomové, přinese euro Česku jen bilanční ztráty a snížení životní úrovně 60 % občanů. Zhorší možnosti vyjezdu do ciziny na dovolenou i pracovně. Dnes je trend opačný a několik vyspělých zemí zvažuje návrat k národní měně. Itálie, Řecko,Španělsko,Německo by asi chtělo také. Referendum musí být, ale také informační kampaň vedená vládou bude podjatá a 100% tendenční. Tedy manipulacni,aby ohlupovala občany. Nesmí se jí věřit. Petr Fiala jeste ne tak dávno o € nechtěl ani uvažovat. Ví co chce náš akademik? € z Česka udělá ještě zavislejsiho trpaslíka v EU!

  1. Euro ,jakožto jednotná měna,je nesmysl, jelikož co stát,to jiná ekonomika a silnější dotuje slabší..

 2. Lukáš Kovanda má přehled. Není doba na přijetí eura. Inflaci vláda nezvládla!! Teď už je draho,po přijetí eura by bylo ještě hůře pro normální lidi. I když politikům na životní úrovni obyčejných lidí nezáleží. Viz Fialův nákup v Německu. To jako chtěl ještě více naštvat lidi, vždyť v Německu je jiná kupní síla. Mít svoji měnu není špatné, euro tady bude dočasně,nechci euro!

 3. Já už byl proti vztupu do EU, a tet jsem i proti zavedení eura. Nevím co bylo, pro nás horším. Komunisté nebo EU. Oba dva nám nařizuje co mužem a nemůžeme dělat.

 4. Občas jsem kupoval za marky v Německu, zrovna jsem si chtěl něco koupit a Německo přijalo euro, v tu chvíli jsem musel mít o třetinu a trochu víc peněz abych si tu samou věc koupil.
  Evropská unie chce aby měli všichni Jednotou měnu, No jasně a všichni budou platit škody společně.
  Holt uvidíme až přijmeme euro, co všechno to pro nás znamená a nebude to asi jenom zdražování o třetinu, zde v ČR klidně o polovinu nebo i víc a samozřejmě firmy ušetří další miliony za převod měny a doufám že to budou ty firmy co platí daně tam kde jsou velmi nízké.
  No a obyčejní lidé kteří nemají moc peněz budou kupovat ještě o trochu míň a firmy tím pádem budou ještě o trochu víc zdražovat aby měli pořád stejně.
  Tu Eu nám byl čert dlužen.

 5. EU živé na dluh. A naše země se má vzdát koruny není to už vážně na hlavu. To je přece závazek na splacení celkového dluhů EU. A víme přeci kam EU poslední dobou peníze odevzdává …

 6. Neštěstí nechodí samo. Byly tři morové rány. My mame za sebou dvě. Covid, dnešní neschopnou vládu a k tomu ještě €. Tak to by nás skutečně dorazilo.

 7. Stín splněním kryterií bych byl opatrný. Řecko taktéž splnilo kryteria. O naší cenové stabilitě by se dalo s úspěchem pochybovat. Jestliže tím myslí, že budou stabilně vysoké ceny energií, tak to nás pánbůh chraň od takové vlády. Veškeré ceny vzrostli o 50-200%. Náš HDP nedosahuje ani předcovidové úrovně. Jsme nejhorší v Evropě. Náš plánovaný schodek 3% by byl možný jen za předpokladu drastického snížení životní úrovně. Přijetím € by došlo k ještě vice dramatickemu zvýšení cen. Museli bychom přijmout závazky za dluhy ostatních států. Přijetí € by se mělo stát otázkou v referendu.

  1. V zásadě mate pravdu. Ale s cisly tedy rozhodně ne. Máte rád poplašné zprávy? O nic th nejde,jsme v úvahách. V referekndu € vláda neprosadi ani omylem. Osud Řecka nás nikdy nepotká, ale zchudnuti zcela jistě. A to nikdo nechce. Leda lumpove mezi podnikateli kteří pouze vyváží své výrobky.

 8. Fiala – nebude zdražování, bude jen Euro a hole zadky ještě víc. Fiala kecá jak fialka na zahradě. Ten to článek je dalším příkladem Fialovy vlády jak řekl. Jeho vláda.

 9. Naše všeho schopná vláda hodlá uvalit na občany další zdražování. Je to fialový hnus.

 10. Euro je dekadentní měna, která své léno se státy majícími euro vede do civilizační záhuby. Euro se vyprofilovalo jako bezprecedentní vytrvalý generátor stále větších finančních a ekonomicko-společenských problémů. Přijímat euro znamená přijímat jařmo eurohujerských dluhů a šílenou fiskální a asociální politiku těch dobrodruhů, kteří by vysáli poslední zbytky našeho vyspělého civilizačního prostoru a proměnili by českou kotlinu v území bídy, špíny a odpadkového koše Evropy. Koruna česká drží ČR nad močály oné bídy a špíny. Česká koruna je jedním z posledních atributů české státnosti, ona pomáhá chudým lidem, zatímco euro by en bloc pomáhalo rychlokvašeným polistopadovým zbohatlíkům s nulovým sociálním cítěním a dalším gaunerům, kteří by se chtěli dostat na úroveň finančních žraloků, jenž se volně pohybují v kalných vodách nadnárodního kapitálu.

 11. Euro chtějí jen tady ti pisálkové, kteří vymývají lidem mozky!Co slovo to lež!
  Nikdo EURO nechce ! Nechceme dopadnout jak na Slovensku!
  Máme svoji měnu!
  Takže vy chytrolini běžte do háje s vašimi bláboly!!😡

  1. 👍. Naprostý souhlas. Když přijalo € Německo, platy šly prudce dolů. Do té doby byla M tvrdá měna. Dluhy Řecka zaplatili všichni kdo byli v eurozóně. € chtějí jen politici, nikdo jiný. Je to umělá měna, kterou vymysleli pitomci v Bruselu, Německu a Francii. Nejlepší by bylo. kdyby se to celé rozpadlo. Teď ještě chtějí přijmout UA. Tak to je další průser. Ta von Leyen, naše kráva Jourová a celá komise asi zešíleli.

 12. Jen to ne. Pokud k tomu dojde, bude lepší se z této země odstěhovat jinam. € je podvod, na který doplatí všichni občané ČR. To, že to chce pár hloupých podnikatelů a současná vlada, ještě neznamená, že si to přeji všichni občané. Co bude až se EU rozpadne a toto se nezadržitelně blíží. Stačí to, že nás tato zadlužuje způsobem, že budeme pouze platit úroky z dluhů UA, které si tato země způsobila sama. Tak jako v SRN okradla její vláda občany, tak podobně okrade nás i ta naše.

 13. Myslím, že když bylo referendum při vstupu do EU,určitě by mělo být referendum ohledně přijetí eura. Nebo už nás politici nepotřebují a budou si dělat co chtějí? Neměli by ovšem zapomínat, že mohou svým svevolnym rozhodnutím ztratit u voleb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *