Abych těch špatných zpráv spojených s energetickou krizí, která sužuje nejen Českou republiku, ale celou Evropu, nebylo málo, informovali Němci o tom, že plynovodem Jamal přestal na kontinent proudit ruský plyn. Toho je přitom už tak velký nedostatek. Ruský prezident Vladimir Putin přitom před pár dny prohlásil, že jeho země zvýší dodávky této komodity. V důsledku pak začaly konečně klesat ceny plynu na burzách. Reálně se ale děje pravý opak a ceny zřejmě opět vyletí vzhůru a znovu překonají rekordy.
Plyn byl přesměrován na opačnou stranu
Jak totiž podle agentury Reuters uvedla německá společnost Gascade, která se o tamní část plynovodu stará, v sobotu byly potrubím Jamal zastaveny dodávky. Příčiny stále nejsou jasné, protože Rusové o ničem neinformovali. Víme pouze tolik, že tok plynu byl přesměrován opačným směrem, tedy ze západu na východ. To je podle expertů vysoce nestandardní opatření.
Dodávky do Evropy má na starost ruská státní společnost Gazprom. Ta však zatím k incidentu mlčí, což nevěští nic dobrého. Přinejmenším totiž zvyšuje tlak, který už je v otázce plynu na Evropu enormní.

Prázdné zásobníky nejsou dobré znamení
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je to přitom právě Gazprom, který v minulých měsících plynovou krizi v Evropě spoluvytvořil. Kromě toho, že na kontinentu strmě stoupla poptávka, ruský podnik posílal stále stejné či spíše nižší dodávky. V důsledku toho dokázal vyšponovat ceny na nová maxima. To tomuto dodavateli pochopitelně vyhovuje, protože svou komoditu může prodávat mnohonásobně dráž. V zájmu Gazpromu tedy není situaci uklidnit. Naopak se může snažit ceny uměle ještě zvyšovat.
Gazprom podle svého oficiálního vyjádření tvrdí, že dodržuje smluvní závazky. To je zřejmě částečně pravda, na druhou stranu Evropa by teď potřebovala navýšení dodávek, protože vstoupila do topné sezóny s vyprázdněnými zásobníky plynu.
Někteří experti vysvětlují chování Gazpromu také jako nátlakovou akci na evropské úřady, aby urychleně schválily provoz nového plynového potrubí Nord Stream 2. To budí kontroverze, protože obchází Ukrajinu. Tento tlak se mohou Rusové pokusit teď ještě zvýšit tím, že zastaví přívod plynu, který proudí přes Jamal.
Foto: Shutterstock, zdroj: Reuters