Evropská unie si chce koupit demokracii v Bělorusku. Lukašenkovi nabízí 3 miliardy eur

Extrémně neobvyklý přístup zvolila Evropská komise v přesvědčování Běloruska, aby nastoupilo cestu demokratizace. Tento proces si chce od diktátora Alexandra Lukašenka v podstatě koupit, jak oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Pokud se Bělorusko začne měnit v demokracii, může se těšit na tři miliardy eur, tedy přibližně 76 miliard korun.

Máme pro Bělorusko dvě zprávy. Chceme ujistit jeho občany, že vidíme jejich touhu po změně, demokracii a lepší budoucnosti. Vládě pak vzkazujeme, že k legitimizaci autoritářského režimu nepovede represe, brutalita ani donucovací prostředky,” uvedla von der Leyenová na tiskové konferenci.

Podle šéfky Evropské komise nesmí Bělorusko dále ignorovat demokratickou volbu svého lidu. EU je přitom připravena v tomto procesu asistovat. Pokud Lukašenko výzvu uposlechne, může se těšit na pořádný balík unijních peněz.

Evropská unie tak zároveň ukázala, že její možnosti jsou velmi omezené. Poté, co Bělorusko donutilo přistát letadlo společnosti Ryanair za účelem zadržení novináře Ramana Prataseviče, kterému hrozí trest smrti, se vztahy EU s Běloruskem znovu vyostřily. Už tak přitom byly po nedávných zfalšovaných volbách a následných demonstracích špatné. Lukašenko však vidí, že EU žádné velké represe nepodnikne. Naopak na něj teď vytáhne cukr v podobě příslibu miliard.

Je však nepravděpodobné, že by se Lukašenko pod tímto příslibem vzdal autoritářské vlády nad svou zemí. Naopak, zřejmě se pokusí evropskou nabídku zobchodovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který mu za loajalitu může nabídnout ještě více a navíc po něm nebude žádat reformy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments