Schillerová řekla, jaké zvýšení důchodů pro příští rok povolila. Není to předvolební dárek, upozorňuje

Ministryně financí Alena Schillerová se v těchto dnech nezastaví. Sotva stabilizovala státní kasu pro tento rok, což se podařilo na poslední chvíli, protože pokud by podpora uzavřeným podnikům trvala ještě další měsíce, v rozpočtu už by nezbyly žádné prostředky, už se pouští do přípravy státního rozpočtu na rok 2022.

A Schillerová rovnou říká, že ani v tomto roce nemůžeme čekat razantnější snížení dynamiky zadlužování. Podle ministryně bude schodek někde mezi 300 a 400 miliardami korun, což je číslo do loňského roku zcela nevídané. Navíc se stát takto zadluží v roce, kdy už by měl definitivně překonat koronavirovou pandemii. S dalšími vlnami se nepočítá, a pokud by náhodou přišly, dluh by se musel ještě navýšit.

Přes obrovské tempo zadlužování však vláda nachází další a další prostředky pro důchodce. Dle zákonné valorizace se měly v příštím roce důchody zvedat o 458 korun. Jenže vládní koalici to přišlo málo. “Shodu jsme našli celkem rychle. Důchody navýšíme o 300 korun nad rámec zákonné valorizace, takže se dostaneme na průměrné zvýšení důchodu o 750 korun,” řekla ministryně financí Schillerová pro Lidové noviny.

Podle Schillerové však nejde o předvolební dárek, z čehož vládu osočuje opozice, která varuje před tím, že takové zvýšení důchodů velmi zatíží státní kasu. Nejde totiž o jednorázový výdaj, ale trvalou mandatorní platbu, z níž se navíc budou počítat další navýšení v příštích letech. “Když jsme loni v prosinci dali z ekonomických důvodů důchodcům jednorázový příspěvek pět tisíc korun, označila to opozice za úplatek ve vztahu ke krajským volbám. V období vlády pravicových koalic se důchody za pět let zvýšily asi o 737 korun. My zvyšujeme průběžně. Od roku 2014 jsme důchodcům přidali přes 3700 korun,” uvedla ministryně financí.

Foto: Úřad vlády ČR

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments