Existuje riziko, že si Babiš koupil státního zástupce Šarocha, který uměle protahuje vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Komentář Tomáše Mrkvičky

Nad počínáním státního zástupce Jaroslava Šarocha, který dozoruje případ Čapí hnízdo, se vznáší stále větší stín pochybností. Tuto kauzu se Šarochovi podařilo dokonale zacyklit několika těžko vysvětlitelnými kroky. Pro pořádek dodejme, že Čapí hnízdo budilo vášně už před minulými volbami. Už tehdy podle některých názorů mohla padnout obžaloba, ale nestalo se tak. A stejně tak jsme se nedočkali ani o čtyři roky později.

Dnes už nad tím nelze zavírat oči: tato kauza se protahuje právě kvůli Jaroslavu Šarochovi. A teď je otázkou, zda je to z důvodu jeho neschopnosti, nebo něčemu mnohem temnějšímu. Není snad Šaroch motivován nějak jinak?

Kauza Čapí hnízdo se nepříjemně táhne

V České republice bývá obvyklé, že se kauzy táhnou před soudem. Nikoliv však to, že státní zástupce neustále odkládá rozhodnutí, zda podat nebo nepodat žalobu. I když, faktem je, že Šaroch Babišovo stíhání zastavil na konci roku 2019. Jenže následný přezkum prokázal, že ve svém konání pochybil a od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana dostal rozhodnutí k přepracování či doplnění.

Zjevně tak nevyšla cesta, kdy by se Babišovo stíhání jen tak zastavilo. A tak se dále protahuje. Teď pražská vrchní zástupkyně Lenka Bradáčová konstatovala, že Šaroch znovu pochybil. Prý nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tím naráží na Andreje Babiše mladšího, který byl už dříve připraven na policii vypovídat o své účasti v celé věci. Stalo se tak ale až teď, zjevně po vnějším nátlaku na Šarocha.

Představme si tu situaci. Jako státní zástupce máte na stole zřejmě nejsledovanější kauzu v České republice. V médiích se objeví informace, že Andrej Babiš mladší, případně další svědci, jsou ochotni doplnit nové okolnosti. A vy z nějakého důvodu nekonáte. Prostě to chcete jen tak vysedět a doufat, že si toho nikdo nevšimne. V době, kdy máte znovu rozhodnout o tom, zda premiéra pošlete nebo nepošlete před soud.

Asi tak nějak se zachoval státní žalobce Jaroslav Šaroch. A teď je na místě se ptát, proč tak učinil. Chtěl snad znovu vyšetřování poslat k ledu a výslech premiérova syna se mu do tohoto plánu nehodil?

Šaroch musí skončit

Dnes už je zcela jisté, že Jaroslav Šaroch není mužem na svém místě. Kauzu buď nezvládá nebo ještě hůře, zvládnout ani nechce. Pravděpodobnost, že se dočkáme spravedlnosti pod vedením tohoto státního zástupce, je mizivá. Andreje Babiše zjevně před soud poslat nechce, a i kdyby mu to nakrásně jeho nadřízení nakonec vnutili, co se stane pak? Šaroch bude před soudem laxní jako doposud a nebude se za veřejný zájem prát. Případ tak jednoduše s pomocí svých elitních právníků vyhraje Andrej Babiš.

Zajímavým momentem je také skutečnost, že Andrej Babiš sice na všechny strany vyhlašuje, jak moc ho vyšetřování poškozuje a že jde o účelovou kampaň. Na druhou stranu však nikdy osobně nenapadá státního zástupce Šarocha. U premiéra, který je každý souboj zvyklý tvrdě personifikovat a osočovat jednotlivce, jde o zvláštní úkaz. Pochopitelně to není žádný důkaz, ale spíše střípek dokreslující celkovou mozaiku.

Na tomto místě musí zkrátka dojít ke změně. Šaroch by měl odejít přinejmenším od tohoto případu, po případném prozkoumání okolností možná raději i z celé soustavy státních zástupců. Případ Čapí hnízdo nechť dostane takový žalobce, který se bude brát za veřejný zájem. Jistě, bude to znamenat další průtah, ale šance, že se dočkáme spravedlnosti bude mnohem větší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
83 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments