Miloš Zeman se chystá na svou poslední bitvu. Pak může sám abdikovat ze zdravotních důvodů. Komentář Tomáše Mrkvičky

Miloš Zeman je na tom zdravotně špatně a nic na tom nezmění ani vytrvalá snaha jeho okolí prezentovat ho v té nejlepší formě. Kdo má oči a trochu selského rozumu, musí mu být jasné, že se prezident v úřadu trápí a ze všeho nejvíce by měl v této době odpočívat. To se však neslučuje s náročným výkonem prezidentské funkce.

Zemanův zdravotní stav veřejnost nezná

Zrazující zdraví Zemana se naposledy projevilo v podobě nutnosti osmidenní hospitalizace, která měla podle oficiálních informací být důsledkem dehydratace prezidentova organismu. Ve skutečnosti mohlo jít o závažnější komplikaci, čemuž by napovídala dramatická slova premiéra Andreje Babiše, který prezidentovi přál, aby se uzdravil, ale i mlčení jinak útočného hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který se naopak zahalil do biblických veršů.

Mimochodem, to, že se o zdraví Miloše Zemana někdy mlží nebo možná spíše lže, svědčí i dnes už poněkud pozapomenutá příhoda z roku 2017, kdy o sobě prezident prohlásil, že se zbavil cukrovky. Jak je přitom známo, tato nemoc je nevyléčitelná. A podle teď zveřejněné, byť velmi kusé, zprávy o Zemanově zdravotním stavu už ji zase má.

Lepší už to nebude

Když Miloš Zeman kandidoval podruhé do funkce prezidenta republiky, obávali se mnozí, zda náročný provoz dokáže ustát. Už tehdy, v roce 2018, se začal zdravotní stav prezidenta citelně zhoršovat. Někteří komentátoři tehdy hádali, že Zemanova ješitnost mu nedovolí znovu nekandidovat. Jeho touha po vítězství je příliš silná. Na druhé straně však věštili, že by se v průběhu svého druhého mandátu mohl funkce vzdát ze zdravotních důvodů, což by mu umožnilo odejít na vrcholu, jako neporažený.

Tato alternativa je dnes aktuálnější než kdy dříve. Už před pár měsíci musel prezident trvale usednout na invalidní vozík a na veřejnosti působí extrémně unaveným dojmem. Této indispozice se snažili využít i senátoři, když se pokoušeli vyvolat hlasování o jeho odvolání. Tehdy tvrdili, že je Miloš Zeman dokonce místy dezorientovaný.

Velký politický hráč ještě neřekl poslední slovo

Abdikace prezidenta by v současné chvíli byl nejrozumnější krok. Miloš Zeman má však před sebou ještě jednu bitvu, které se hodlá zúčastnit, a pokud možno v ní zvítězit. Jde o ustavení nové vlády po volbách.

Zeman už se vyjádřil v tom smyslu, že podpoří hnutí ANO a po volbách bude jmenovat premiérem předsedu nejsilnější strany, nikoliv koalice. Tou bude s pravděpodobností hraničící s jistotou právě ANO a premiérem se tak znovu stane Andrej Babiš. Ten však může mít vážné problémy se sestavením vlády. Právě v tom přitom Zeman může sehrát klíčovou úlohu, jak už ukázal několikrát v minulosti. Bylo by však bláhové se domnívat, že bude chtít pomáhat jen a jen Babišovi. Toho spíše využije jako prostředek k tomu, aby po volbách vznikla vláda s co možná nejsilnějším Zemanovým otiskem.

Tímto způsobem může tento velký politický hráč uzavřít svou profesionální misi a odebrat se na zasloužený odpočinek.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
71 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments