Podivná zpráva o zdravotním stavu Miloše Zemana. Něco tu nesedí. Komentář Tomáše Mrkvičky

Zdravotní stav prezidenta republiky Miloše Zemana zůstává pro veřejnost dále spíše záhadou. Po mediálním nátlaku sice Hrad zveřejnil kusé informace o tom, co se vlastně v rámci Zemanovy několikadenní hospitalizace odehrálo, ovšem informace si poněkud protiřečí. Navíc agresivita hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ve spojitosti s dotazy na zdravotní stav jeho zaměstnavatele dává tušit, že zdaleka nebylo řečeno vše.

Čtěte také: To už je příliš. Miloš Zeman se po opuštění nemocnice vysmál lidem, kteří chtěli znát jeho zdravotní stav. Označil je za hlupáky

Připomeňme si, co se vlastně stalo. V úterý 14. září zaplavila média zpráva o tom, že byl prezident hospitalizován. Událost získala na atraktivitě také tím, že se v tu samou chvíli do Ústřední vojenské nemocnice dostal i exprezident Václav Klaus, ale to je vedlejší. Zatímco o Klausově stavu jsme se dozvěděli hned, o stavu současného prezidenta Hrad zarytě mlčel. Novináři tak museli tahat informace doslova ze všech možných koutů, ať už to byla mluvčí nemocnice nebo třeba premiér Andrej Babiš. Ten mimochodem vypustil na svůj Twitter zprávu, která obsahovala určitou naléhavost. “Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu. UVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou,” uvedl premiér.

V tu samou chvíli byly na Twitteru hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka k nalezení velmi zvláštní zprávy. Kromě toho, že mluvčí v té době informoval o tom, že prezident udělil milost, citoval zde také v několika příspěvcích verše z Bible, které pak doplňoval nepříliš srozumitelnými moudry. Z tohoto guláše někteří pozorovatelé vyčetli, že na tom Zeman není příliš dobře a Ovčáček panikaří.

Teprve o dva dny později se Pražský hrad ke stavu prezidenta vyjádřil. Najednou šlo o plánované vyšetření, v rámci kterého bylo Zemanovi provedeno CT, sonografie a krevní odběry. Lékaři prý pouze konstatovali, že je prezident dehydratován a mírně vyčerpán. “Nadlimitní hodnoty nebyly zjištěny u cukrovky, přetrvává neuropatie dolních končetin, jak už je známo delší čas,” doplnil ve zprávě Ovčáček.

Čtěte také: Zemanův stav je zřejmě špatný. Jeho blízké okolí může být pro zemi nebezpečné.

Šlo tedy o další rekondiční pobyt prezidenta? Přinejmenším Zemanovo okolí by bylo rádo, kdyby si to veřejnost myslela. Skutečnost však bude zřejmě složitější. Pokud by totiž šlo skutečně o plánované vyšetření, proč by to Hrad neoznámil rovnou, jako to udělal již v minulosti u předchozího rekondičního pobytu. A proč musel Zeman v nemocnici strávit dlouhých osm dní?

Zůstává jednoznačná pachuť, že zdaleka nebylo řečeno vše. Obzvlášť, když si Zeman s Ovčáčkem ještě do veřejnosti neopomněli kopnout, když včera vydali tiskovou zprávu, ve které je možné číst: “Současně se prezident republiky pousmál nad hloupostí některých novinářů, kteří se domnívali, že zpráva o zdravotním stavu se publikuje v okamžiku nástupu do nemocnice.

Sám Zeman v minulosti jasně deklaroval, že veřejnost má právo znát zdravotní stav svého prezidenta. To však byl ještě v lepší kondici. Dnes je na něm vidět, jak mu síly ubývají doslova v přímém přenosu a nad vodou ho drží jen stále častější a složitější zásahy lékařů.

Čtěte také: Prezident dnes při schůzkách opět nasával

Nebylo by od věci, kdyby si Miloš Zeman nalil čistého vína a řekl si, zda to má nadále zapotřebí. Funkce prezidenta republiky je velmi náročná, pokud má být vykonávána naplno. Toho již Zeman zjevně není schopen. Nebylo by proto ostudou, kdyby se sám funkce vzdal a abdikoval. Naopak, bylo by to zcela patřičné. Zeman by se mohl zcela věnovat své rehabilitaci a Česká republika by znovu dostala prezidenta, který se bude soustředit výhradně na její zájmy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
183 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments