Česká republika se z hlediska řešení covidové krize dostala do slepé uličky. Vláda teď v podstatě jen čeká na okamžik, kdy koronavirus znovu udeří a modlí se, aby to bylo až po volbách, kdy se přeci jen budou nová opatření a zákazy prosazovat lépe.
Naprostou nemohoucnost ministerstva zdravotnictví dokládá především řešení nebo spíše neřešení jedné komplexní otázky. A sice uznávání protilátek a s ním související uznávání očkování. Část odborníků a veřejnosti požaduje, aby byly naměřené protilátky proti koronaviru postaveny na roveň očkování.
Nejde přitom o žádnou přelomovou záležitost. Protilátky se u řady nemocí měří zcela běžně a na jejich základě se určuje, zda se člověk má znovu očkovat, nebo mu ještě jeho protilátky postačují. U covidu to však ministerstvo a vláda neustále odmítají a podporují tak podezření, že se pouze snaží přimět lidi k očkování, ať už je důvod jakýkoliv.
Přitom se ukazuje, že protilátky získané z očkování vydrží přinejlepším jen několik měsíců, zatímco přirozená imunita po překonání nemoci je robustnější. To ale v žádném případě neznamená, že by se lidé neměli očkovat a že by se snad měli chtít vědomě nakazit.
Nikoliv, ale ve chvíli, kdy už někdo nemoc prodělal a je vůči ní imunní, očkování pro něj nedává příliš velký smysl.
Tady se však hraje o něco trochu jiného a ukazuje se, že vlastně celý systém, který tu byl zaveden, není funkční.
Oni totiž vědci už vyvrátili i to, že by očkovaní lidé byli bezinfekční. A stejně tak nejsou bezinfekční ani ti, kdo nemoc prodělali. Diskuze o protilátkách tak dnes už vlastně nedává příliš mnoho smysl. A je to také důvod, proč ministerstvo nechce protilátky uznávat.
V takovém případě je ale na místě se ptát: proč jsou za bezinfekční považováni očkovaní lidé? Podle expertů by se měli testovat. Sám Andrej Babiš ale prohlásil, že něco takového nikdy nebude. V podstatě tak popřel vědecké poznatky a ohrožuje společnost.
Diskuze o protilátkách už je dnes bezpředmětná, protože se točila pouze kolem toho, zda je člověk s protilátkami bezinfekční nebo ne. Protilátky však mají stále smysl v tom, aby se lidé mohli lépe rozhodnout o tom, zda se nechají očkovat. Jde zkrátka o to, aby měli více informací. Pro jejich interakci s okolím to však žádnou změnu představovat nebude.
Stále více však přibývá případů, kdy očkovaní lidé nakazí své okolí, protože jsou i lékaři a hygieniky považováni za bezinfekční a nejsou včas posláni do karantény. Stejně jako nelze uznávat protilátky coby doklad o bezinfekčnosti, je to samé třeba činit i s očkováním. Čtěte více: Očkovaní lidé začínají být vážnou hrozbou pro společnost. Čeští lékaři a hygienici stále nechápou, že mohou virus roznášet
Foto: Shutterstock