Proč se neuznávají protilátky? Důvod už je jasný. Komentář Tomáše Mrkvičky

Česká republika se z hlediska řešení covidové krize dostala do slepé uličky. Vláda teď v podstatě jen čeká na okamžik, kdy koronavirus znovu udeří a modlí se, aby to bylo až po volbách, kdy se přeci jen budou nová opatření a zákazy prosazovat lépe.

Naprostou nemohoucnost ministerstva zdravotnictví dokládá především řešení nebo spíše neřešení jedné komplexní otázky. A sice uznávání protilátek a s ním související uznávání očkování. Část odborníků a veřejnosti požaduje, aby byly naměřené protilátky proti koronaviru postaveny na roveň očkování.

Nejde přitom o žádnou přelomovou záležitost. Protilátky se u řady nemocí měří zcela běžně a na jejich základě se určuje, zda se člověk má znovu očkovat, nebo mu ještě jeho protilátky postačují. U covidu to však ministerstvo a vláda neustále odmítají a podporují tak podezření, že se pouze snaží přimět lidi k očkování, ať už je důvod jakýkoliv.

Přitom se ukazuje, že protilátky získané z očkování vydrží přinejlepším jen několik měsíců, zatímco přirozená imunita po překonání nemoci je robustnější. To ale v žádném případě neznamená, že by se lidé neměli očkovat a že by se snad měli chtít vědomě nakazit.

Nikoliv, ale ve chvíli, kdy už někdo nemoc prodělal a je vůči ní imunní, očkování pro něj nedává příliš velký smysl.

Tady se však hraje o něco trochu jiného a ukazuje se, že vlastně celý systém, který tu byl zaveden, není funkční.

Oni totiž vědci už vyvrátili i to, že by očkovaní lidé byli bezinfekční. A stejně tak nejsou bezinfekční ani ti, kdo nemoc prodělali. Diskuze o protilátkách tak dnes už vlastně nedává příliš mnoho smysl. A je to také důvod, proč ministerstvo nechce protilátky uznávat.

V takovém případě je ale na místě se ptát: proč jsou za bezinfekční považováni očkovaní lidé? Podle expertů by se měli testovat. Sám Andrej Babiš ale prohlásil, že něco takového nikdy nebude. V podstatě tak popřel vědecké poznatky a ohrožuje společnost.

Diskuze o protilátkách už je dnes bezpředmětná, protože se točila pouze kolem toho, zda je člověk s protilátkami bezinfekční nebo ne. Protilátky však mají stále smysl v tom, aby se lidé mohli lépe rozhodnout o tom, zda se nechají očkovat. Jde zkrátka o to, aby měli více informací. Pro jejich interakci s okolím to však žádnou změnu představovat nebude.

Stále více však přibývá případů, kdy očkovaní lidé nakazí své okolí, protože jsou i lékaři a hygieniky považováni za bezinfekční a nejsou včas posláni do karantény. Stejně jako nelze uznávat protilátky coby doklad o bezinfekčnosti, je to samé třeba činit i s očkováním. Čtěte více: Očkovaní lidé začínají být vážnou hrozbou pro společnost. Čeští lékaři a hygienici stále nechápou, že mohou virus roznášet

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

3 názory k článku “Proč se neuznávají protilátky? Důvod už je jasný. Komentář Tomáše Mrkvičky

 1. Podle mého názoru, důvod je jasný zejména těm, kdo čtou mezi řádky. V článku je správně napsáno, že již vešlo ve známost, že očkovaní i lidé s protilátkami mohou být infekční a mohou virus přenášet. Obě skupiny lidí mají neprázdný průnik, ale stejné nejsou, protože protilátky je možné získat jiným způsobem, než očkováním – proděláním infekce.

  Také už vešlo ve známost, že imunita po prodělání Covidu je obvykle silnější a trvalejší, než imunita získaná očkováním. Tvrdili to od počátku poctiví odborníci, jako například prof. Beran, ale byli umlčování vakcinační lobby a označování za dezinformátory.

  Nyní si řekněme, jak lze kvantifikovat úroveň imunity. I když to není úplně přesné, jedinou schůdnou možností je prozatím jen změření výše hladiny protilátek. Sice tím zcela pomíjíme imunitu buněčnou a nespecifickou, ale tu zatím jednoduše a pro každého dostupně měřit nelze.

  Kdyby protilátky byly hromadně a plošně měřeny, na základě už výše zmíněných a známých faktů by průměrně vycházela hladina protilátek získaných očkováním nižší a méně trvalá, než u těch, kdo Covid prodělali. A to by se stalo očividným a velmi nežádoucím faktem pro vakcinační kampaň a vydělávání na vakcínách.

  Stručně řečeno a shrnuto: Protilátky nejsou uznávány proto, aby nebylo všem zřejmé i z čísel, že je očkování mnohem méně účinné, než se vakcinační lobby hodí.

 2. Očkovaní mohou být infekční, neočkovaní mohou být infekční. Řešení je jednoduché. Kdo chtěl, je naočkovaný. Kdo nechtěl, jeho volba. Zrušte opatření a jděte s těmahle šaškárnama do prdele.

 3. Pane Bože, to je zase blábol! Tak jednou je postavena na roveň přirozená imunita a očkování a v dalším odstavci článku to už není pravda? To přece není tajemství, že uznáním imunity by skončili zlaté časy těch, kteří na tom nehorázně vydělávají. Proč to neřeknete rovnou, nebo myslíte, že občan je nesvéprávný,???? Vždyť se prokazuje, že ládování svinstva do lidí je jen zástěrka nehorázných výdělků této loby…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *