Finanční rána pro české domácnosti. Brzy přijdou o všechny úspory, přitom o tom ještě ani netuší

Aniž bychom si to uvědomovali, žili jsme řadu let v prostředí, které bylo velmi nepřirozené. Vždyť pokud jste nějakým způsobem chtěli zhodnocovat své prostředky, nestačilo je standardně vložit na spořicí účet nebo termínovaný vklad, tam by totiž ležely takřka za nula procent. Ostatně, odpovídaly tomu i nesmírně nízké sazby hypoték, kdy ani 1,5 % ročně nebylo žádnou výjimkou. Jednoduše, peníze neměly velkou hodnotu.

Falešná jistota

To však donutilo řadu běžných střadatelů a domácností k tomu, aby se začaly poohlížet po alternativách. Málokdo totiž chce nechávat peníze na neúročeném účtu, ale rád by, aby mu přinášely alespoň něco. Zrovna v té době se přitom objevilo obrovské množství nejrůznějších podnikatelských záměrů, které na sebe vybíraly peníze formou dluhopisů.

Podle odborníků mají teď české v nejrůznějších dluhopisech pochybných firem obrovské množství prostředků. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se někdo dal do různých dluhopisů prakticky všechny své úspory. Obvykle šlo o nové firmy, které se opíraly o to, že jim jejich prospekt schválila Česká národní banka. To je však formalita, ČNB ve skutečnosti neprověřuje důvěryhodnost firmy a udržitelnost jejího byznysu. Společnost si však okamžitě dá na své stránky to, že prošla kontrolou ČNB.

Následně potom dluhopisy nabízejí nejrůznější finanční poradci, kteří z toho mají nemalé provize, a tak se snaží rozhodit jich mezi lidi co možná nejvíce. A do karet jim dlouhou dobu hrálo, že v prostředí nulových sazeb dokázaly přislíbit úrok třeba 6 až 7 %. To se zdálo být jako hodně, obzvlášť když to bylo často prezentováno jako bezrizikové.

Foto: Shutterstock

Už to padá

Ve skutečnosti jste ale vstoupili do opravdu značného rizika, kterému tento výnos vůbec neodpovídal. Obvykle peníze vybírali nejrůznější obskurní developeři, provozovatelé myček automobilů, prodejny džusů a podobná podnikání, o které by banky nebo zkušení investoři nikdy ani nezavadili.

Běžní lidé dali velké prostředky třeba do skupiny Premiot Group, která nedávno již zkrachovala a ukázalo se, že lidé zpět obdrží jen naprostý zlomek vložených prostředků. Dalším oblíbencem domácností investujících do dluhopisů je dobře známá Saunia. Ta se chlubí líbivým produktem, který může být skutečně kvalitní, jenže to ještě neznamená, že je to také dobré podnikání. Dnes už tato společnost láká na 12% úrok u svých dluhopisů, má dluh přesahující 500 milionů korun a sama připouští, že to možná nezvládne.

Čtěte také: V Česku náhle platí tajná daň. Sebere vám třetinu celoživotních úspor. Češi to ale netuší, jak je obírají

Podle expertů jsou nejrůznějších prašivých dluhopisů stále desítky až stovky a je jen otázkou času, kdy to ve velkém praskne. Potom začnou české domácnosti opravdu významnou měrou přicházet o veškeré své úspory.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 42SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 Replies to “Finanční rána pro české domácnosti. Brzy přijdou o všechny úspory, přitom o tom ještě ani netuší

  1. Vždyť těm elektrikářům, učitelům a dalším politickým diletantům ve vládě o nic jiného nejde, jen se udělat patolízali EU ve vlastní zemi. Divím se jak jim vůbec někdo mohl dát ve volbách hlas. Snad se lidé poučili a příští volby dopadnou jinak.

  2. Bohužel máte pravdu. To co si dovolí vůči důchodcům by si nedovolili proti národnostním ani sexuálním menšinám. Novináři jdou poplatní politice nynější vlády a Evropské unie. Udělali z důchodců nebezpečí pro stát. Postavili mladé proti důchodcům. Jejich politika je rozděl a panuj. Někteří novináři jim jdou v tomto na ruku.

  3. Mám takový pocit, že Fiala dělá vše, aby si zajistil místo v Bruselu. Misto o starost o vlastní občany dává přednost EU a Ukrajině.

    1. Asi jo.muj mail neex.! Bojím se. Přeháňej tady moc. Neznám nikoho kdo by měl money v dluhopis u.Muj otec utopil 300tisic v Čmdz rok 2000. Zkrátilo mu to život. Jsem vyśkolen.

  4. Běžní lidé jak píšete si šetří doma do stružaku, jiní běžní ani nic neušetří tak jsou v klidu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *