Provalil se důvod levných potravin v Polsku. Tamní kontroly ukázaly hrozné věci, Češi to tam ale dál vesele nakupují a myslí si, že šetří

Nákupy v sousedním Polsku se staly už naprosto běžnou součástí mnoha obyvatel České republiky. Nutno přiznat, že je k tomu přimělo chování tuzemských obchodních řetězců, které v minulém roce velmi výrazně navyšovaly ceny veškerých potravin a dalšího zboží, takže se výjezdy za hranice skutečně vyplatily. Tam totiž ceny nerostly zdaleka tolik a dodnes se tam dá nakoupit přibližně o třetinu levněji, což už je velký impuls pro řadu domácností.

Nedopadlo to dobře

Mnozí zákazníci mají přitom pocit, že nenakupují pouze levnější zboží, ale také kvalitnější. To je však poměrně obtížné posuzovat, když k tomu nebyla k dispozici žádná přesnější data. Ta už teď ale díky zjištěním polské potravinářské inspekce máme. A nejde bohužel vůbec o pozitivní čtení, ba právě naopak.

Jak se ukázalo, polské potraviny trápí skutečně závažné problémy a často se do prodeje dostanou takové, které tam nemají vůbec co dělat, a to z řady různých důvodů. Jak informoval server Fakt, nějaký problém má přibližně každá třetí kontrolovaná potravina, což je nebývalé množství. Nejčastěji jsou nesrovnalosti zjištěny u masa.

Pokud v Polsku nakupujete například hovězí nebo vepřové maso, potom vězte, že hned 39 % kontrolovaných vzorků z nějakého důvodu neprošlo kontrolou s čistým štítem. Nejčastějším prohřeškem bylo obsažení složky, která nebyla na obalu deklarována, případně maso obsahovalo rovnou zakázané látky, jako jsou fosfáty. Běžně nebyly na obalu uvedeny alergeny a špatně bylo často také datum spotřeby.

Foto: Shutterstock

Hlavně to maso

O něco lépe si vedlo drůbeží maso, ale ani tam to není se 22 % záchytů všech testovaných vzorků žádná sláva. Vězte, že nejčastějším prohřeškem u kuřecího masa byla snaha prodejců navyšovat jeho hmotnost tím, že do něj napíchli vodný roztok. Zdánlivě tak na mase sice ušetříte, ale ve skutečnosti dostanete mnohem menší hmotnost, než jaká je deklarována.

S polskými potravinami mají nedobré zkušenosti také české úřady, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo veterinární správa. Podle SZPI byl poměr nevyhovujících vzorků u potravin z této země přibližně 24 %, což není vůbec málo. Podle inspekce přitom polské potraviny velmi často nevyhovují evropským, a tedy ani českým předpisům. Čas od času se tam přitom objeví skutečně otřesný případ, jako když tam v minulém roce zjistili, že se tamní drůbež krmila technickými oleji.

Čtěte také: Výjezdy Čechů za levným jídlem do Polska končí. Už to stačilo, stát tomu zatne tipec

Je potom skutečně na zváženou, zda se vám vyplatí do Polska za potravinami jezdit. V tamních obchodech najdete prakticky jen domácí produkci, takže musíte vzít v potaz, že vzhledem k častým záchytům nakoupíte něco šizeného nebo rovnou závadného.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

12 názorů k článku “Provalil se důvod levných potravin v Polsku. Tamní kontroly ukázaly hrozné věci, Češi to tam ale dál vesele nakupují a myslí si, že šetří

 1. Nic proti, ale já mám také k Polským potravinám nedůvěru. Proto tam potraviny nekupujeme. Jezdíme do Německa a přesto, že né vše je levnější, tak rozhodně ta kvalita je o něčem jiném než v Čechách.

  1. Poláci pro domácí trh mají dobré věci jen co jde ven kor k nám protože vláda šetří 🙈 tak se posíla špatná kvalita takhle to je nastaveno tak že na hovno 😉

 2. Vězte, že za potravinami i dalším zbožím se do Polska jezdit vyplatí. Já jsem v Polsku ještě na nic špatného nenatrefil. Všechno je tam mnohem lepší než u nás. Pokud se nějaký šizuňk v Polsku najde, tak se můžete spolehnout, že s ním úřady rychle zatočí, na rozdíl od našich úřadů, které chodí kolem velkých šizuňků po špičkách. Jinak boj s dvojí kalitou potravin v EU měla ve volebním programu eurokomisařka Jourová. Jenže když byla zvolena, tak se na to okamžitě vyprdla a teď se stará akorát o zavedení cenzury a jak zavřít hubu nepohodlným rejpalům, kteří kritizují EU.

  1. Jourova sklamala na cele čáře. S kvalitou potravin nic neudělala za to politiku Evropské unie (cenzuru a zatajování pravdy a informací) prosazuje do roztrhání těla. Dostane za to bohatou výsluhu a statisicový důchod.

  2. Souhlasím, do Polska jezdím pravidelně. Je pravda, že drůbeží maso beru minimálně, ostatní potraviny jsou bez problémů. Kuře napichané vodou koupím i u nás, taky bez problému .

 3. Pokud chci zničit nepohodlnou či jinak obtížnou konkurenci, pomluvím ji tak, že se i prase poblije. Nebo aspoň pos..re.
  Osobní zkušenost s koupeným kuřetem v pl:
  V pl nenakupuji, ale moje sestra ano. Nabídla mi chlazené kuře s tím, že se jí už do mrazáku nic nevejde. Chtěla 50kč za kilo. Kuře vážilo něco málo přes (1120g). Původně jsem z polska nic nechtěl, ale vypadalo dobře, tak jsem ho vzal.
  Doma jsem ho rozbalil z igelitového obalu a nestačil se divit. Všechny kosti byly vcelku, žádná zlomená, kuře bez modřin, dokonale vyčištěné. Žádné zbytky jater, ledvin nebo peří či chmýří na kůži. Užasnul jsem. Žádný zápach se z kuřete nelinul, biskup i jeho okolí bylo absolutně čisté. Vnitřek kuřete bez zbytků krve a vnitřností. Normálně kupuji české kuře buď v Lidlu, Penny, nebo Kauflandu. Bez rozdílu produkce, jsou s drobnými odlišnostmi všechna úplně stejná. Zpřerážené končetiny, nohy, křídla, žebra, chlupatá a opeřená kůže, podlitiny, znečištěný zadek (černé beďary na zadku). Mnohdy se ptám, jakou násilnou smrtí to kuře zdechlo, co provedlo? Mělo snad nějaké důležité informace, které odmítlo sdělit a proto ho umučili k smrti? Jako by bylo vyslýcháno gestapem nebo nkvd. Žádné kuře v kupované v Čechách, nemohlo zahynout rychlou a téměř bezbolestnou smrtí. Všechna jsou brutálně vražděna. Tedy, pokud nenakupujete přímo od drobného soukromého chovatele, pak je možná všechno jinak.
  Jak je tedy možné, že v pl jsou poražená kuřata prodávána absolutně čistá, kdy stačí pouze opláchnout a hned položit do pekáče, opatřit kořením a péct? Kdežto koupené kuře u nás, se musí nejprve zbavit peří, ochmýření nebo rovnou celé kůže. Umýt vnitřek kuřete, odstranit zbytky vnitřností a teprve potom je možné vložit zmrzačené kuře do pekáče. Kde je chyba? Polské kuře je čisté a levnější než české, které je znečištěné, zmrzačené a páchne. Kupujete si hotovky v KFC? Jo? Tak to žerete se vším všudy.

 4. Kritizují kvalitu Polských potravin. U nás se prodává závadné kuřecí maso s Ukrajiny. O tom, že je kontaminované salmoleou informuje inspekce po 14 dnech, kdy je většina už zkonzumovaná. Protože je Ukrajinské maso často zdravotně závadné a neni o něj zájem, dováží se přes Slovenské firmy. U nás zahraniční řetězce moc na kvalitu nedbají, zato ceny nám namastí. Dováží odpad a zboží horší kvality. Do Polska je to pro mne daleko, ale věřím, že jejich zboží nemůže být horší než u nás, jen ta cena je nejméně o 1/3 nižší. Jourová měla v gesci kvalitu potravin, ale neudělala s tím vůbec nic. Za to jako komisařka pro informace, nám přináší cenzuru a zatajování pravdy a informací.

  1. Jedna rada pokud můžete kupujte domaci od sousedů přes polní jak se říká je lepší si lehce připlatit ale víte že máte dobré maso

 5. Kdopak si u Vás tento článek plný nesmyslů objednal? Že by Kaufland,Lidl,Penny nebo Billa či snad Albert nebo Tesco?
  Proč nepíšete o tom, že marže obchodníků v čechách stouply od roku 2020 do teď až o 400%? O tom asi psát nesmíte nebo proč nepíšete ,že přitom všem nechutném zdražení ještě snížili gramáže aby se jim to jó vyplatilo.
  Víte třeba Perla před zdražením stála 35,-kč a vážila 0,5 kg po zdražení stála 90,-Kč ,ale bylo jí už jen 450g a to do dnes. Teď stojí 57,-kč a víte kolik stojí od stejného výrobce ? 25,-kč to je hrůza co? To by jsme určitě kupovat neměli a vepřové párky 750g za 35,-Kč je také předražené. 35,-Kč u nás stojí 10dkg párků. Jste jen banda ignorantů jako celá Česká neschopná vláda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *