Hamáček chce příští rok rekordně zvýšit důchody. Státní kasa dostane velkou ránu

Představitelé sociální demokracie Jan Hamáček a Jana Maláčová coby předseda strany a ministryně sociálních věcí navrhli pro příští rok rekordní růst důchodů. Důchodci by tak každý měsíc v průměru mohli dostávat o 1140 až 1240 Kč více než dnes, kdy průměrný důchod činí 14 397 Kč. V příštím roce by zprůměrovaný důchod mohl přesáhnout částku 15 500 Kč. Růst by tak činil tři až čtyři stokoruny nad zákonnou valorizaci, která proběhne tak jako tak.

Zdražuje se, a tak důchody musí růst

Podle sociální demokracie ale navýšení důchodů o valorizaci nestačí. “Budeme bojovat za to, aby se důchody znovu zvýšily o důstojnou sumu. A můžeme diskutovat o tom, zdali to budou tři nebo čtyři stovky měsíčně nad rámec zákonné valorizace jako minulý rok, nebo jednorázový příplatek v řádu tisíců ročně jako za (premiéra Bohuslava) Sobotky,” uvedli Jan Hamáček a Jana Maláčová ve svém společném komentáři, který dnes vyšel v deníku Právo.

Podle Hamáčka a Maláčové je navýšení nutné zejména proto, že rychle rostou životní náklady. Podle dat Českého statistického úřadu přesahuje aktuální inflace tři procenta, když zdražují především potraviny, které tvoří velkou část nákupního koše důchodců. Některé položky jako ovoce, maso nebo cukr zdražují dokonce o desítky procent. To je podle sociálních demokratů důvod k tomu, aby byly důchody navýšeny co možná nejvíce, jinak hrozí, že řada důchodců upadne do chudoby. Na druhé straně je ale třeba dodat, že inflace je vysoká dnes, ale v příštích měsících se očekává její rychlý pokles. Tento trend už je patrný v eurozóně a začne se přelévat také do České republiky.

Pořádná sekera do státní kasy

Zvýšení důchodů nad valorizaci se nijak zvlášť nebrání ani Andrej Babiš. Před krajskými volbami ani není divu, to se politici vždy snaží voliče především nenaštvat a pokud možno také uspokojit. Babiš ale pod tlakem ministryně financí Aleny Schillerové neslibuje rekordní nárůsty, protože dobře ví, že rozpočet už je tak silně napjatý. Nesmí se totiž zapomínat na rychlý růst důchodů v minulých letech, kterému rozhodně neodpovídá růst příjmů na účet sociálního pojištění.

Pokud by došlo na sliby ČSSD, znamenalo by jen samotné navýšení důchodů pro příští rok výdaje v hodnotě 8,7 až 11,6 miliardy korun navíc. Vzhledem k tomu, že vláda chce také zrušit superhrubou mzdu, což bude stát další desítky miliard ročně, je otázkou, kde na to vše bude stát brát a zda se z výjimečného schodku ve výši 500 miliard korun, který je plánován na letošek, nestane náhodou standard.

Penzijní systém se letos po dvou letech znovu dostal do propadu. Za první pololetí v něm chybí téměř 14 miliard korun, které bude třeba doplatit ze státního rozpočtu. Podle expertů je to dáno zejména rekordním zvýšením důchodů v tomto roce. Není jasné, zda by další rekordní navýšení česká státní kasa ustála.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments