Babiš prozradil, kolik chce příští rok přidat důchodcům. Maláčová žádá ještě víc

Česká republika má téměř tři miliony důchodců, kteří každý měsíc dostávají svůj starobní důchod. Ten v březnu činil v průměru 14 397 Kč. Přestože jde o velmi hezké číslo, o kterém si většina důchodců mohla ještě před pár lety nechat zdát, blýská se jim na ještě lepší časy. Ačkoliv státní kasa úpí pod náporem nejrůznějších výdajů, na vyšší důchody v příštím roce se prostředky podle vládních představitelů najdou. Odpovědní ministři jsou totiž ve shodě v tom, že se bude přidávat poměrně výrazně.

Babiš opatrný, sociální demokracie rozhazovačná

Podle premiéra Andreje Babiše by v příštím roce průměrný důchod měl překročit částku 15 000 Kč. Jeho současná výše se totiž v průměru navýší v rámci zákonné valorizace o 840 Kč. Podle Babiše by celkové navýšení mohlo dosáhnout částky 900 Kč. Premiér to uvedl v deníku Právo. Dříve přitom Babiš uváděl, že se důchodci budou muset spokojit s valorizací, která ale pro příští rok vychází v poměrně vysoké výši. Důchodci si tak automaticky polepší přibližně o šest procent v porovnání se současným stavem.

Představitelé sociální demokracie chtějí být vůči důchodcům tradičně štědřejší. “Já bych si přála víc, ale neprozradím kolik,” uvedla ministryně sociálních věcí Jana Maláčová deníku Blesk. “Myslím si, že tím, jak se hodně zdražuje, tak – budeme o tom ale ještě jednat – já bych si přála víc.” Podle ní premiérův návrh vlastně žádné přidávání důchodcům neobsahuje, tedy až na oněch symbolických šedesát korun. Své ministryně se zastává také předseda sociální demokracie Jan Hamáček s tím, že poté, co se v rámci koronavirové krize pomáhalo různým skupinám občanů, není teď možné zapomenout ani na důchodce.

Důchodci mají jistotu příjmu

Současná vládní koalice se postarala o nejvyšší nárůsty důchodů v historii, což je pro důchodce jistě dobrá zpráva. Avšak tak rychlý růst nepřiměřeně zatížil státní kasu, a to i díky tomu, že se přidávalo i na dalších frontách. Koronavirus pak způsobil, že letošní schodek veřejných financí vyšplhá na neuvěřitelných a dosud neviděných 500 miliard korun.

Česká centrální banka přitom počítá s tím, že aktuálně poměrně vysoká inflace půjde velmi rychle dolů, a tak se v příštím roce nedá očekávat nějaké výraznější zdražování, které by navýšení důchodů opodstatňovalo. Podle některých ekonomů jsou naopak veřejné finance v tak špatném stavu, že by mělo být na místě uvažovat o snížení nebo zmražení valorizace důchodů na přechodnou dobu. Důchodci mají po delší době důstojné penze a navíc – na rozdíl od zaměstnanců a živnostníků – také jistotu, že je budou nadále v daný den v měsíci pobírat.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
204 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments