Házeli jste na nás špínu. Nepomůžeme vám, vzkazují čeští lékaři ze zahraničí

Nezdá se, že by výzva prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, aby se čeští lékaři pracující v zahraničí vrátili pomoct přetíženým českým nemocnicím, najde u adresátů odezvu. Lékaři, kteří odešli do zahraničí, naopak Čechům na sociálních sítích houfně vzkazují, že jim nepomohou. Důvodem je obvykle především to, že v minulosti na ně občané České republiky pohlíželi s despektem a osočovali je z toho, že zdarma využili českého vysokého školství a následně odešli pracovat do cizích zdravotnických systémů.

Čtěte také: Vraťte se prosím domů na pomoc Česku, vyzývá šéf lékařů Kubek kolegy pracující v cizině. Situace je vážná

Češi házeli špínu na pendlující lékaře a teď od nich žádají pomoc

Kdo by očekával, že se investici státu pokusí vrátit alespoň nyní, musí být z jejich reakcí zklamán. “Během první vlny na jaře jsem se na několika pracovištích nabídla a zájem nebyl, většinou ani slušné odpovědi jsem se nedočkala. Vrátila jsem se tedy do Anglie. Teď přijet nemohu a pochybuju, že najdete mnoho takových, kteří by mohli,” reagovala ještě diplomaticky na Kubkovu výzvu na Facebooku lékařka Linda. Té je jasné, do jakého průšvihu se Česko řítí. “Kolegům přeji hlavně, ať to ve zdraví ustojí, jaro nás stálo spoustu sil, mnozí se z toho stále ještě vzpamatováváme, zatímco noví pacienti opět přicházejí.

Ani další z lékařů, kteří svůj názor umístili na sociální sítě, nechce přijít českému zdravotnictví na pomoc. “Na jaře na nás všechny, kteří pracujeme v Německu nebo jinde, házeli špínu, byli jsme pendlery, kteří jen do Česka tahají tu zlou infekci. Museli jsme čelit někdy až hysterickým reakcím na sociálních sítích a v médiích,” popsal situaci Ivan podle televize Prima. Za celých 15 let, kdy pracoval v českém zdravotnictví, se nikdy nedočkal poděkování, ba právě naopak. “Teď bych se po tom všem měl obrátit k mé nemocnici zády? K mým kolegům? K našim pacientům? Soudný člověk musí pochopit, že by toto udělal jen člověk bez páteře.

V Česku jsou tisíce zdravotníků ze zahraničí

Naráží tak na velký problém celé této výzvy. Koronavirus totiž není pouze věcí České republiky, ale celého světa. Byť tu aktuálně bují nejvíce z celé Evropy, čísla rostou i všude jinde. Lékaři tak jen tak nemohou opustit svá zaměstnání jen proto, že situace v Česku hoří.

Milan Kubek za svou výzvu sklidil také kritiku v tom smyslu, že chce stáhnout zdravotníky z jiných zemí, kde je potřebují. Přitom i v České republice pracují tisíce lékařů a sester ze zahraničí, zejména ze Slovenska nebo Ukrajiny. Lidé na sociálních sítích se tak ptají, co by se stalo, kdyby jiné země reagovaly podobně a své lidi od nás také stahovaly.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Odebírat
Upozornit na
guest
292 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments