Indická mutace se projevuje novými příznaky, odhalili lékaři. Hrozí gangréna či hluchota

Strašák indické mutace aktuálně obchází celým světem. Stále totiž není jasné, nakolik proti němu skutečně fungují aktuálně používané vakcinační látky. Navíc se zdá, že tato varianta má tendence dále rychle mutovat, což dokládají třeba nepálská či vietnamská mutace, které jsou od té indické odvozené.

Lékaři teď zjistili, že indická mutace není jen agresivnější a vůči očkování zřejmě rezistentnější, ale že se projevuje také novými symptomy. Ty jsou v některých případech skutečně nepříjemné. Jak informuje server Bloomberg, kardiolog Ganes Manudhane z Mumbaje pozoroval u řady pacientů v návaznosti na nákazu koronavirem gangrénu, což je odumírání postižené tkáně. Ta je způsobena tvorbou malých krevních sraženin. Jak známo, koronavirus právě sraženiny způsobuje, což teď zřejmě přivodilo novou komplikaci. Zatímco v minulém roce se gangréna objevovala jen extrémně vzácně, teď má několik takových případů každý týden.

Virolog Abdul Ghafur zase upozornil na skutečnost, že si budeme muset zvyknout na zvýšenou nepředvídatelnost koronaviru. Může se totiž začít projevovat novými příznaky. Například v poslední době se v Indii jako jeden z hlavních symptomů objevují průjmy a trávicí potíže.

V Indii nicméně pozorují i další nové symptomy, které se zatím koronaviru nepřisuzovaly. Jde především o ztrátu sluchu, otoky krku či vážné záněty krčních mandlí. Potvrzuje se tak již dříve zjištěná skutečnost, že tento virus dokáže napadnout prakticky jakoukoliv část těla. Jednotlivé mutace se potom mohou lišit právě tím, na co se “specializují”.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments