Inflace mění vztah k Čechů k měně. Větší důvěru mají v investiční zlato

S covidem a zhoršenou ekonomickou situací se rychle proměňují zvyklosti Čechů. Tedy alespoň těch, kteří umí rychle reagovat. Peníze na účtech mění za zlato uloženo v domácích trezorech. Nejde o žádnou paniku, ale nezbytnost, a dnes již téměř poslední šanci, jak uchránit peníze před inflací. Zvážit je však třeba výběr vhodného obchodníka. Ceny jsou totiž různé.

Podivujete se, jak může být cena investičního zlata různá u jednotlivých obchodníků?

S cenotvorbou zlatých slitků je to trochu složitější. Cena zlata je sice definována především aktuální cenou zlata na komoditní burze, ale… Teď přichází to, co dělá zlato dražším. Výběr velikosti slitku – za malinké gramové slitky si připlatíte. Značka slitku – tady nešetřete, oplatí se vsadit na prestižní, jednou zlato snadněji prodáte. Nakonec je tady největší přirážka, kterou je marže obchodníka. Nejlevnější od nejdražšího se liší až o 10 %. S tím se však nesmiřte. Tento nárůst ceny není adekvátní.

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ potvrzuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten provozuje i další tři české prodejny v Praze v Obecním domě (2. patro), v Brně v Dorn Office Centre a v budově bývalé Státní banky ve Vsetíně. Prodejnu má též na Slovensku, v Bratislavě na Dunajské ulici 68. Přes lukrativní adresy jeho obchodů zde koupíte investiční zlato levně a bez přehnaných marží.

Trtík radí nehledět před nákupem pouze na burzovní cenu zlata, ale i na ceny u jednotlivých obchodníků. U zkušených a na trhu déle působících je cena zlata nižší.

Jak si vybrat investiční slitek?

Mnoho lidí zná české numismatické zlato, a tak by měli i investiční zlato nejraději z naší mincovny. Avšak tady narazíme. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. A pro investování jsou vhodné výhradně investiční zlaté slitky (tedy zlaté cihly), případně investiční zlaté mince. To však nejsou ty numismatické! Proto se u nás prodává zejména švýcarské investiční zlato.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments